شرایط اخذ اقامت ایتالیا در 2024

اقامت ایتالیا

امروزه مهاجرت به کشورهای خارجی، یکی از چالش‌ ها و فرصت‌ های بزرگ زندگی انسان‌ هاست. ایتالیا، با فرهنگ بی‌نظیر، طبیعت زیبا، و فرصت‌های شغلی جذاب، یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت است. اما به دلیل وجود قوانین مهاجرتی دقیق و پیچیدگی شرایط اخذ اقامت ایتالیا، ممکن است در این راه چالش های خود را داشته باشید.

در این مقاله، با شرایط اخذ اقامت در ایتالیا آشنا خواهیم شد و نقش موسسه مهاجرتی ویتراپو در این فرآیند را بررسی خواهیم کرد. ویتراپو در تمامی مراحل اخذ اقامت ایتالیا از ارائه مشاوره مهاجرتی گرفته تا بررسی مدارک و مراحل پروسه توسط وکیل مهاجرت و سپس اخذ اقامت همراه شماست. پس با ما همراه باشید.

شرایط اخذ اقامت ایتالیا

اقامت در ایتالیا چرا مهم است؟

اقامت در ایتالیا به شما امکان می‌دهد تا به عنوان یک مهاجر قانونی در این کشور زندگی کنید. با اخذ اقامت ایتالیا از مزایا و خدمات بسیاری برخوردار خواهید شد که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

مزایا و خدماتجزئیات و توضیحات
دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانیاقامت ایتالیا به شما امکان می‌دهد تا از سیستم بهداشتی و درمانی ایتالیا (ssn) بهره‌مند شوید
امکان شغلیبا اقامت در ایتالیا، می‌توانید به جستجوی شغل بپردازید و حتی به عنوان کارمند یا کارفرمای خودتان مشغول به کار و فعالیت شوید
آموزشاز آنجایی که ایتالیا از دانشگاه‌های برجسته‌ای برخوردار است، با اقامت در آن می‌توانید به امکان تحصیل در این دانشگاه‌ها دست پیدا کنید
حقوق اجتماعیاقامت در ایتالیا به شما حقوق اجتماعی مثل بیمه بیکاری و مسکن را اعطا می‌کند

شرایط اخذ اقامت ایتالیا

شرایط اخذ اقامت در ایتالیا بسته به نوع اقامت متفاوت است. هر یک از روش های مهاجرت به ایتالیا دارای شرایط خاص خود می باشند. اما در همه موارد شرایطی عمومی از جمله، ارائه مدارک اثبات هویت، پرونده پزشکی، و مدارک مرتبط با موضوع اقامت وجود دارد که فراهم آوردن آنها ضروری است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ اقامت ایتالیا در روش های مختلف آن می پردازیم.

شرایط اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، ابتدا باید به یک دانشگاه در این کشور درخواست پذیرش خود را ارائه دهید. این اقدام اولیه از مراحل مهم مهاجرت شماست. پس از تایید پذیرش شما توسط دانشگاه، می‌توانید مراحل بعدی را طی کنید. یکی از این مراحل اخذ ویزای تحصیلی است که برای اقامت تحصیلی شما ضروری است.

با داشتن این اقامت، می‌توانید به طور قانونی در ایتالیا تحصیل کنید و از تمامی فرصت‌هایی که این کشور به شما ارائه می‌دهد، بهره‌برداری کنید. تحصیل در ایتالیا به شما امکان می‌دهد تا به مدت مشخصی، به عنوان دانشجو در دانشگاه ایتالیا درس بخوانید و در این سرزمین زیبا اقامت کنید.

شرایط اقامت ایتالیا از طریق کار

در صورتی که تصمیم به کار در ایتالیا گرفته‌ اید، نیاز دارید که ابتدا یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما یا شرکت در ایتالیا دریافت کنید. این مرحله بسیار اساسی است زیرا پیشنهاد شغلی به عنوان پایه اقامت کاری شما در ایتالیا محسوب می شود. پس از تأیید پیشنهاد شغلی و دریافت آن، می‌توانید برای مرحله بعدی، که اخذ ویزا کاری ایتالیا است، اقدام نمایید.

با داشتن اقامت کاری ایتالیا، می‌توانید به عنوان کارمند در ایتالیا فعالیت کنید و به عنوان یک عضو مفید در بازار کار این کشور شرکت نمایید. با اخد این اقامت می‌توانید تا مدت معینی در ایتالیا به شغل خود ادامه دهید و از مزایای مختلفی که این کشور ارائه می‌دهد بهره‌برداری نمایید.

شرایط اقامت ایتالیا از طریق کار

شرایط اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

اگر قصد اخذ اقامت در ایتالیا از طریق سرمایه‌ گذاری را دارید، ابتدا سرمایه قابل توجه ای را باید سرمایه‌ گذاری کنید. این مبلغ بسته به نوع سرمایه‌ گذاری در ایتالیا متغیر است، اما ممکن است در حدود 150 هزار یورو باشد. سپس باید به توافق با یک پروژه یا کسب‌ و کار محلی بپردازید که به توسعه اقتصاد منطقه کمک کند و امکان ایجاد اشتغال در ایتالیا داشته باشد.

این مراحل، همراه با تهیه مدارک مورد نیاز و اخذ ویزا، اقامت سرمایه‌ گذاری شما را در ایتالیا ممکن می‌ سازد. در واقع، اقامت سرمایه‌ گذاری به شما اجازه می‌دهد که به عنوان سرمایه‌ گذار در ایتالیا فعالیت کرده و از فرصت‌ های کسب و کار و سرمایه‌ گذاری در این کشور بهره‌ برداری نمایید.

شرایط اخذ اقامت در ایتالیا با کمک ویتراپو

 • مشاوره اولیه

اولین گام برای اخذ اقامت با کمک ویتراپو، مشاوره اولیه است. در این مرحله، کارشناسان ویتراپو با ارائه مشاوره مهاجرتی، شما را راهنمایی می‌کنند که کدام نوع اقامت برای شما مناسب است.

 • تهیه مدارک

پس از تعیین نوع اقامت، ویتراپو به شما کمک می‌کند تا از تمامی مدارک لازم جهت اخذ اقامت ایتالیا توسط وکیل مهاجرت آگاه شده و آنها را تهیه نمایید. این شامل اسناد مرتبط با ویزا، پذیرش تحصیلی یا پیشنهاد شغلی می‌شود.

 • اخذ ویزا

بعد از تهیه مدارک، ویتراپو به شما در اخذ ویزا کمک می‌کند. این فرآیند پیچیده‌ ترین مرحله در اخذ اقامت است و نیاز به دقت و دانش دارد. ویتراپو تمام مراحل این فرآیند را برای شما انجام می‌دهد.

 • پشتیبانی در ایتالیا

با ورود به ایتالیا، ویتراپو همچنان به پشتیبانی و ارائه راهنمایی‌های لازم برای شما تا پایان مسیر اقامتیتان ادامه می دهد. موسسه مهاجرتی ویتراپو در اینجا نه فقط در مراحل ابتدایی مهاجرت شما حاضر است بلکه در تمامی جنبه‌های زندگی در ایتالیا شما را همراهی می‌کند. از پیگیری مسائل مرتبط با اقامت و ویزا گرفتن گرفته تا ارائه مشاوره مهاجرتی در موارد مرتبط با کار و زندگی روزمره، ویتراپو همیشه به عنوان یک دوست و مشاوری معتمد در دسترس شما خواهد بود. 

سوالات متداول شرایط اخذ اقامت در ایتالیا

آیا می‌توانم به تنهایی اقامت ایتالیا را دریافت کنم؟

بله، امکان اخذ اقامت به صورت فردی نیز وجود دارد. اما به دلیل پیچیدگی قوانین مهاجرتی ایتالیا، مشاوره و کمک یک موسسه مهاجرتی مانند موسسه مهاجرتی ویتراپو بسیار موثر است و پیشنهاد می‌شود.

چقدر زمان برای اخذ اقامت در ایتالیا نیاز است؟

زمان مورد نیاز برای اخذ اقامت در ایتالیا بسته به نوع اقامت و فرآیند مختصر می‌تواند متغیر باشد.

آیا اقامت تحصیلی به من امکان کار کردن در ایتالیا را می‌دهد؟

بله، اقامت تحصیلی به شما امکان کار کردن در ایتالیا را نیز می‌دهد. با این اقامت می توانید اقدام به اخذ مجوز کار نمایید و تا 20 ساعت در هفته کار کنید.

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. سعید
  1401/04/15
  پاسخ دادن

  برای تحصیل تو ایتالیا حداقل مدرکی که باید داشته باشیم چیه؟

  • زیبا قاسمی
   1401/04/20
   پاسخ دادن

   برای تحصیل در ایتالیا از هر مقطعی (مقطع دبستان – مقطع دکتری) می‌توان اقدام کرد و برای تحصیل کافی است مدارک مقطع قبلی خود را ارائه دهید.

 2. mehrdad
  1401/04/15
  پاسخ دادن

  اگه بخوام با سرمایه گذاری تو ایتالیا اقامت بگیرم چقدر سرمایه نیاز داره؟

  • زیبا قاسمی
   1401/04/20
   پاسخ دادن

   وقت بخیر مهرداد عزیز
   سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ایتالیا در روش های مختلف متفاوته, اما به طور کلیکمترین مقدار سرمایه 100000 یورو می‌باشد

 3. علی رحمانی
  1401/05/29
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر باشه
  برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اگه از طریق خودحمایتی اقدام کنیم بعد از چند سال میتونیم اقامت دائم ایتالیا رو دریافت کنیم؟

  • زیبا قاسمی
   1401/05/30
   پاسخ دادن

   با سلام علی رحمانی عزیز وقت بخیر
   پس از گذشت 5 سال میتونید برای دریافت اقامت دائم ایتالیا از این طریق اقدام کنید

 4. همتا
  1401/05/29
  پاسخ دادن

  برای این که بتونیم ویزای تحصیلی برای اقامت ایتالیا رو دریافت کنیم باید هزینه پرداخت کنیم؟

  • زیبا قاسمی
   1401/05/30
   پاسخ دادن

   با سلام وقت بخیر
   بله
   برای دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل برای صدور ویزای تحصیلی خود باید هزینه مورد نیاز را واریز نمایید

 5. asi
  1401/09/09
  پاسخ دادن

  سلام. میشه بفرمایید چه تفاوتی در شهروندی و اقامت دائم هست؟

  • زیبا قاسمی
   1401/09/19
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر asi عزیز
   افراد با دریافت اقامت دائم کشور مقصد خود از تمامی حقوقی که به شهروندان اون کشور تعلق میگیره برخوردارند به جز پاسپورت و برخی از امور حکومتی اون کشور از جمله حق رای و …
   همچنین فردی که شهروندی یک کشور رو دریافت کنه نیاز به حضور دائم در خاک اون کشور رو نداره در صورتی که افراد دارای اقامت دائم باید تا زمان اخذ شهروندی خود در بازه های زمانی معین در خاک اون کشور حضور داشته باشند

 6. دانیال
  1401/12/08
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر برای بورسیه استانی ایتالیا هزینش چقدره؟

  • زیبا قاسمی
   1402/01/19
   پاسخ دادن

   سلام وقتتون بخیر
   هزینه های نهایی با توجه به بررسی شرایط پرونده شما صورت میگیرد
   برای بررسی پروندتون با مشاورین ما در ارتباط باشید

 7. سمیه جمالی
  1402/03/28
  پاسخ دادن

  شرایط تحصیل رشته حسابداری در ایتالیا به چه صورت هست

  • زیبا قاسمی
   1402/04/18
   پاسخ دادن

   سلام سمیه جمالی عزیز
   وقت بخیر
   برای تحصیل در رشته حسابداری در ایتالیا نیاز به ارائه مدارک مورد نیاز از جمله مدرک زبان, مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات و ترجمه و … می‌باشد. تحصیل حسابداری در ایتالیا در مقاطع مختلف و همچنین به زبان انگلیسی امکان پذیر می‌باشد و در ما بهره ببرید. درصورت دارا بودن شرایط نیز امکان دریافت بورسیه تحصیلی این کشور و تحصیل به صورت رایگان رو دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه مهاجرتی ویتراپو تماس بگیرید و از مشاوره مهاجرتی وکلای متخصص

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند