تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپی, یکی از برترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در دنیاست. از آنجایی که شرایط تحصیل فیزیوتراپی در ایران

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

فیزیوتراپی, یکی از برترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در دنیاست. از آنجایی که شرایط تحصیل فیزیوتراپی در ایران سخت و دشوار است, متقاضیان زیادی هر ساله برای تحصیل در این رشته به کشور های مختلف مهاجرت می‌کنند. یکی از مقاصد محبوب دانشجو های ایرانی برای تحصیل, تحصیل در ترکیه است. با توجه به اینکه ترکیه برای تدریس فیزیوتراپی تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز این رشته را مطابق استاندارد های دنیا فراهم آورده است, و مدارک ارائه دهنده از دانشگاه های آن نیز در سراسر دنیا معتبر است, گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در این رشته می‌باشد. تحصیل در رشته فیزیوتراپی به دلیل استفاده از تجهیزات هزینه های بسیار بالایی دارد, اما کشور ترکیه با هزینه های مقرون به صرفه و البته ارائه انواع بورسیه های تحصیلی به دانشجویان شرایط بسیار مطلوبی را فراهم کرده است. اما نکته قابل توجه این است که دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه فرآیندی بسیار تخصصی می‌باشد. در همین راستا مشاوران موسسه مهاجرتی ویتراپو برای دریافت بورسیه تحصیلی شما عزیزان آماده خدمت رسانی می‌باشند. با ما همراه باشید.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه چگونه است؟

ترکیه در سال های گذشته سرمایه گذاری زیادی بر روی دانشگاه های خود انجام داده است. تقریبا تمام دانشگاه های ترکیه مطابق استانداردهای روز دنیا تجهیز شده اند. رشته فیزیوتراپی از آن دست رشته هایی است که تجهیزات به روز نقش اساسی در یادگیری دانشجوها می‌گذارد. تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه این ویژگی را دارد که می‌توانید با تجهیزات مناسبی این رشته را یاد بگیرید و به یک فیزیوتراپیست ماهر تبدیل شوید. تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه به این صورت است که آزمایشگاه های دانشگاه ها بزرگ هستند که در هر نوبت استفاده تعداد زیادی از دانشجوها را می‌توانند پشتیبانی کنند. لازم به ذکر است که برای دانشجوهای ایرانی که قصد تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه را دارند رتبه کنکور اهمیت ویژه ای دارد. پس اگر در حال برنامه ریزی برای آینده خودتان هستید از این نکته غافل نمانید. برای آشنایی بیشتر از چگونگی تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه ابتدا لازم است که بدانیم فیزیوتراپیست کیست که در ادامه به بررسی آن و سایر شرایط و مراحل تحصیل در این رشته در کشور ترکیه می‌پردازیم.


تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

فیزیوتراپیست کیست؟

فیزیوتراپیست به کسی گفته می‌شود که نقش مهمی را در مراکز توانبخشی و واحدهای فیزیوتراپی ایفا می‌کند. این شخص با استفاده از روش های فیزیکی و شناخت دقیقی که از انواع درد و ریشه آن دارد، اختلالات عملکردی و حرکتی افراد آسیب دیده و یا پیر را کاهش داده و باعث بالا رفتن سطح کیفی زندگی آنها می‌شود. فیزیوتراپیست با معاینه فیزیکی بیمار و در صورت لزوم انجام آزمایش های لازم و با استفاده از تجیهزات پزشکی بهترین تصمیم را برای بیمار خود می‌گیرد و با دادن برنامه ورزشی مناسب از تکرار این امر جلوگیری می‌کند.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

شرایط ورود به رشته فیزیوتراپی در ترکیه

بسیاری از دانشجوها و دانش آموزان ایرانی رویای تبدیل شدن به یک فیزیوتراپیست ماهر را در سر می‌پرورانند. این رشته که بازار کار بسیار عالی هم دارد از محبوب ترین شاخه های رشته پزشکی به شمار می‌رود. اگر قصد تحصیل فیزیوتراپی در کشور ترکیه را دارید باید برای ورود به دانشگاه های ترکیه امتحان بدهید. برای ورود به دانشکاه های دولتی ترکیه امتحان های بین المللی YOS و SAT را باید با نمره خوبی پشت سر بگذارید زیرا ظرفیت دانشگاه های دولتی محدود است. آزمون YOS به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی برگزار می‌شود و آزمون SAT نیز به زبان انگلیسی است. تعدادی از دانشگاه های ترکیه برنامه تحصیلی خودشان را صرفا به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند درنتیجه تنها آزمونی که می‌پذیرند آزمون SAT می‌باشد.

مزایا تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه

 • کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های این کشور
 • برخورداری دانشگاه های ارائه دهنده فیزیوتراپی از امکانات پیشرفته
 • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در ترکیه
 • برخورداری دانشگاه های این کشور از آزمایشگاه های مجهز برای تحصیل
 • ارائه مدارک معتبر در سراسر دنیا

روش های تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه از طریق آزمون YOS

آزمون YOS آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه به شمار می‌رود که معمولا در اوایل سال در ماه های فروردین و اردیبهشت برگزار می‌شود. این آزمون تا سال ۲۰۱۱ به صورت سراسری برگزار می‌شد ولی از سال ۲۰۱۲ به بعد هر دانشگاه به صورت مستقل این آزمون را برگزار می‌کند. این آزمون شامل دو دفترچه است, دفترچه اول سوالاتی برای سنجش میزان هوش، ریاضی و هندسه شما است. در صورتی که قصد داشته باشید که دوران تحصیل خود را با زبان ترکی بگذارنید به شما دفترچه دومی جهت سنجش میزان دانشتان از زبان ترکی نیز داده می‌شود. از آنجایی که رشته فیزیوتراپی ظرفیت محدودی در دانشگاه های ترکیه دارد پس نمره شما در این آزمون هرچه بالاتر باشد شانس بیشتری برای پذیرش خواهید داشت.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه از طریق آزمون SAT

آزمون SAT یا سات، اولین بار توسط دانشگاه های کشور آمریکا مطرح شد و پس از آن مورد توجه بسیاری از دانشگاه های بین المللی در سرتاسر دنیا قرار گرفت. این آزمون برای سنجش میزان هوش ریاضی و زبان شما می‌باشد. دانشگاه بغازیچی که یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه به شمار می‌رود این آزمون را مبنای پذیرش خود قرار می‌دهد. برای وارد شدن به این دانشگاه باید در ریاضی از حد نصاب ۵۰ حداقل ۳۵ نمره را کسب کنید. در Reading زبان هم از حد نصاب ۸۰ باید حداقل نمره ۶۵ را دریافت کنید. لازم به ذکر است نمره مورد نیاز این آزمون برای ورود به دانشگاه توسط دانشگاه مورد نظر مشخص می‌شود, اما به طور کلی برای تحصیل فیزیوتراپی کسب حداقل نمره 1200 از SAT نیاز است.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون ورودی

تعدادی دانشگاه در ترکیه وجود دارند که امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی در آنها بدون آزمون ورودی نیز فراهم شده است. این دانشگاه ها معمولا دانشگاه های خصوصی به شمار می‌روند. برای وارد شدن به این دانشگاه ها باید به صورت ترمی هزینه و شهریه بپردازید. برای وارد شدن به دانشگاه های خصوصی هرچه رتبه کنکور بهتر و یا معدل دیپلم بالاتری داشته باشید شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش خواهید داشت. همچنین داشتن مدارک زبان بین المللی همچون ایلتس یا تافل امتیاز ویژه ای محسوب می‌شود.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه با زبان انگلیسی

یکی از روش های تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه, تحصیل با زبان انگلیسی است. دانشگاه های کشور ترکیه تدریس این رشته را به صورت انگلیسی هم فراهم کرده اند. البته لازم به ذکر است, از آنجایی که این رشته به زبان ترکی نیز تدریس می‌شود, متقاضی بر اساس دانشگاه مورد نظر خود باید بر روی یکی از زبان های انگلیسی یا ترکی مسلط باشد. تحصیل به زبان انگلیسی در این رشته نیازی به آزمون برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی نیست, اما تحصیل به زبان ترکی نیازمند کسب نمره قبولی در آزمون  TOMER دارد.

مدارک لازم تحصیل در رشته فیزیوتراپی ترکیه

 • ارائه مدارک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با معدل بالا
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی (آیلتس 6 یا تافل 80)
 • ارائه مدارک زبان تومر برای تحصیل به زبان ترکی
 • دریافت حداقل نمره 92 آزمون yos
 • دریافت حداقل نمره 1200 آزمون sat

تحصیل رشته فیزیوتراپی در ترکیه در 3 مقطع تحصیلی

رشته فیزیوتراپی ترکیه شامل سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود. بسته به انتخاب شما و البته سابقه تحصیلی تان می‌توانید در هرکدام از این سه مقطع وارد دانشگاه شوید.

نحوه گرفتن بورسیه تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

بسیاری از دانشگاه های ترکیه به تعدادی محدودی بورسیه نیز برای افراد مستعد در نظر گرفته اند. بورسیه به معنای کاهش هزینه های تحصیلی و یا حتی قسط بندی شهریه دانشگاه می‌شود. برای اطلاع از وضعیت بورسیه هر دانشگاه باید به وبسایت تخصصی آن دانشگاه مراجعه کنید. دولت ترکیه نیز هر ساله تعدادی بورسیه در زمینه های تحصیلی مشخصی ارائه می‌کند که می‌توانید با اطلاع داشتن از موضوع آنها و انجام تحقیقات لازم از شانس خوبی برای گرفتن بورسیه برخوردار شوید.

ساختار درسی رشته فیزیوتراپی ترکیه

در طول تحصیل چهار ساله خود در رشته فیزیوتراپی در ترکیه ترکیبی از دروس تئوری و عملی را پشت سر خواهید گذاشت. همچنین در طول تحصیل خود ممکن است از شما خواسته شود تا مطالعات تحقیقی بر روی موضوع خاصی را انجام دهید. همچنین در طول دوران تحصیل خود نیز توسط امتحانات کتبی نیز سنجیده خواهید شد. در هر سال از تحصیل خودتان باید تعداد مشخصی واحد که به نوعی پیش نیاز دروس سال بعدتان هستند را پشت سر بگذارید. از مهم ترین دروس دوره کارشناسی فیزیوتراپی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آناتومی و فیزیولوژی
 • مطالعات قلبی تنفسی
 • فعالیت بدنی و ورزش
 • مهارت های تحقیق
 • توسعه حرفه ای
 • پایان نامه یا پروژه

نکته مهم : فرقی ندارد متقاضی مدرک کارشناسی, کارشناسی ارشد و یا دکتری فیزیوتراپی در ترکیه داشته باشد. با داشتن هر کدام از مدارک ذکر شده متقاضی دارای رتبه فیزیوتراپیست در کشور ترکیه می‌شود.برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی ترکیه

در ادامه این مطلب نگاهی به تعدادی از بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی ترکیه می‌اندازیم. این دانشگاه ها علاوه بر معتبر بودن در سرتاسر اروپا مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می‌باشند و برای ادامه تحصیل یا کار در ایران نیز مشکلی نخواهید داشت.


تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

دانشگاه اوکان استانبول

در دانشگاه اوکان استانبول می‌توان فیزیوتراپی در مقطع ارشد ادامه داد. زبان تحصیلی آن ترکی است و باید سطح ۵۵ در امتحان آیلتس داشته باشید. مدت تحصیل این مقطع ۲ سال می‌باشد.

دانشگاه یدی تپه

در دانشگاه یدی تپه در مقطع کارشناسی می‌توانید به تحصیل فیزیوتراپی بپردازید. برای تحصیل به زبان ترکی به سطح C1 تومر و  زبان انگلیسی به نمره ۷۹ تافل نیاز خواهید داشت.

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلیگی استانبول  نیز رشته فیزیوتراپی را در مقطع تحصیلی کارشناسی ارائه می‌کند. ربان تحصیلی در این دانشگاه انگلیسی است و حداقل نمره ۷۹ آزمون تافل را نیاز خواهید داشت.

دانشگاه آیدین استانبول

در دانشگاه آیدین استانبول رشته فیزیوتراپی را می‌توانید در مقطع ارشد ادامه بدهید. برای تحصیل با زبان ترکی به نمره B1 تومر و برای انگلیسی به تافل حداقل ۷۹ نیاز است. این دوره ۲ سال می‌باشد و برای هر سال ۴۵۰۰ دلار باید پرداخت کنید.

دانشگاه باهچه شهیر استانبول

در دانشگاه باهچه شهیر برنامه تحصیلی رشته فیزیوتراپی در هر ۳ مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌شود. برای تحصیل به زبان ترکی به حداقل نمره ۵۵ در آزمون آلس و برای زبان انگلیسی حداقل نمره ۹۰ در تافل را خواهید داشت.

نکته مهم : لازم به ذکر است دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه نیز رشته فیزیوتراپی را ارائه می‌دهند, اما هزینه آن ها نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور بیشتر می‌باشد. هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه های خصوصی بین 6 هزار ذلار الی 12 هزار دلار می‌باشد

دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه برای تحصیل در فیزیوتراپی

 • ATILIM UNIVERSITY
 • BAHÇEŞEHİR UNIVERSTY
 • İSTANBUL GELİŞİM UNIVERSITY
 • İSTANBUL GELİŞİM UNIVERSITY
 • İSTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY
 • İSTİNYE UNIVERSITY
 • YEDİTEPE UNIVERSITY

نکته مهم : لازم به ذکر است دانشگاه های ارائه دهنده فیزیوتراپی به زبان انگلیسی برای پذیرش متقاضیان خود آزمون SAT برگزار می‌کنند و کسب قبولی در آن را مدنظر قرار می‌دهند

دانشگاه های فیزیوتراپی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه کاتیب چلبی
 • دانشگاه 9 ایلول
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه آجی بادم
 • دانشگاه باهچه شهیر

شغل های آینده رشته فیزیوتراپی

پس از اتمام دوران تحصیلتان به یک فیزیوتراپیست تبدیل می‌شوید و انتخاب های بی شماری برای وارد شدن به بازار کار در ترکیه خواهید داشت. برای مثال می‌توانید در یکی از زمینه های زیر به فعالیت بپردازید و کسب درآمد کنید:

 • تندرستی بانوان
 • ورزش و تندرستی
 • مراقبت از سالمندان
 • مراقبت از اطفال
 • بهداشت حرفه ای
 • توانبخشی
 • خدمات توان یابی

مراحل لازم برای اخذ پذیرش فیزیوتراپی در ترکیه

برنامه ها و شرایط هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین المللی متفاوت می‌باشد و باید حتما از طریق وبسایت دانشگاه و نامه نگاری با آنها در اتباط باشید. اما به طور کلی تعدادی از مدارکی که دانشگاه های ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی درخواست می‌کنند مشترک هستند. در ادامه نگاهی به این مدارک و مراحلی که باید پشت سر بگذارید می‌اندازیم:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه در رشته موردنظر
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به زبان ترکی یا انگلیسی
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی دوران تحصیلی و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ترکی
 • در صورت اقدام برای مقطع ارشد مدرک دوران کارشناسی را نیز باید به همراه ترجمه ارسال کنید
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان ترکی اگر قصد تحصیل به زبان ترکی را دارید.(حداقل نمره B1 در آزمون تومر)
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه مدرک بین المللی زبان انگلیسی در یکی از آزمون های آیلتس(حداقل نمره ۶) و یا تافل(حداقل نمره ۸۰)
 • ارائه توصیه نامه توسط اساتید و یا معلمان سابق خود

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

درآمد فیزیوتراپیست در ترکیه

فیزیوتراپی یکی از رشته های پر درآمد پزشکی به شمار می‌رود. سالیانه تعداد زیادی از افراد را در دور و بر خودمان مشاهده می‌کنیم که به طور مکرر به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند. ترکیه و سایر کشورهای اروپایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. فیزیوتراپی و توانبخشی هم برای درمان هم پیشگیری در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای بالا بردن سطح زندگی مردم به شدت جدی دنبال می‌شود. از همین رو در صورت تحصیل در رشته فیزیوتراپی آن هم در یک دانشگاه معتبر و بین المللی آینده کاری خودتان را تضمین خواهید کرد. میانگین حقوق یک فیزیوتراپیست در ترکیه سالیانه ۱۷۰ هزار لیر می‌باشد.

امکانات موجود در ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی

 • ارائه آزمایشگاه های مجهز مطابق استانداردهای جهانی
 • ارائه کتابخانه های بزرگ همراه با امکانات و خدمات ویژه
 • برخورداری از پایگاه های اطلاعاتی مدرن برای دانشجویان فیزیوتراپی در این کشور

سوالات متداول

دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل فیزیوتراپی چه آزمون هایی برگزار می‌کنند؟

YOS , SAT

حداقل نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه باهچه شهیر چند است؟

نمره 90 در تافل

آیا تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه با دیپلم غیر مرتبط نیز امکان پذیر است؟

بله تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه با دیپلم غیر مرتبط نیز امکان پذیر است

مدت زمان تحصیل کارشناسی فیزیوتراپی در ترکیه چقدر است؟

4 سال

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه های دولتی ترکیه چقدر است؟

سالانه حدود 1200 تا 1700 دلار

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند