تحصیل در آلمان + (شرایط و مراحل اخذ ویزا)

کشور آلمان با برخورداری از سیستم آموزشی برجسته و فرهنگ پویا، به عنوان یکی از مراکز اصلی آموزش عالی و

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

کشور آلمان با برخورداری از سیستم آموزشی برجسته و فرهنگ پویا، به عنوان یکی از مراکز اصلی آموزش عالی و تحقیقاتی شناخته می‌شود. از آنجایی که دانشگاه های بین المللی آلمان از امتیاز بسیار بالایی برخوردارند, سالانه متقاضیان بسیاری برای مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای تحصیلی آن اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی می‌کنند, چرا که تحصیل در آلمان مزایای بسیاری برای متقاضیان خود از جمله تحصیل به صورت رایگان, ارائه انواع بورسیه های تحصیلی, امکان تحصیل به زبان انگلیسی, ورود به بازار کار و … دارد.

متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید تمامی شرایط موردنیاز از جمله ارائه مدرک زبان B1 آلمانی, گپ تحصیلی با مدت زمان کمتر از 4 سال و … را فراهم نمایند. همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان برای تحصیل در آلمان به صورت رایگان می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون های ACT, SAT و یا Test AS پذیرش تحصیلی خود را دریافت نمایند. از آنجایی که اخذ پذیرش تحصیلی آلمان نیاز به مشاوری مجرب و آگاه دارد, مشاوران و وکلای متخصص موسسه مهاجرتی ویتراپو آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند. با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

اطلاعات کلی مهاجرت تحصیلی به آلمان

 • آلمان دارای سیستم آموزشی منحصر به‌ فرد و خاص خود می‌باشد که باعث شده دانشجویان بسیاری از سرتا سر جهان در هر رشته‌ای و در هر مقطعی هر ساله برای تحصیل به آلمان مهاجرت کنند.
 • مقاطع تحصیلی در کشور آلمان از لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و فوق دکترا تشکیل شده که دوره‌ی لیسانس همراه با شرکت در کالج حدود 6 الی 8 ترم و دوره فوق لیسانس بین ۲ الی 4 ترم پیش‌بینی شده است.
 • کالج یکی از مراکز وابسته به دانشگاه‌های دولتی آلمان که برای دانشجویان غیر آلمانی است. کالج جایگزین پیش‌ دانشگاهی در ایران بوده و دارای ۲ ترم است و هدف تحصیل در کالج، آموزش زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و برنامه‌ریزی کامپیوتر است.
 • عموماً دانشجویان ایرانی که می‌خواهند در آلمان تحصیل کنند، باید به صورت رایگان در کالج آموزش ‌بینند، که این دوره، حکم مرور دوره‌ی دبیرستان را دارد. داشتن پذیرش تحصیلی و قبولی در آزمون ورودی کالج، یکی از شروط اولیه تحصیل در آلمان است.

شرایط و مدارک لازم تحصیل در آلمان

از آنجایی که دانشگاه های آلمان از امتیاز بالایی برخوردارند, سالانه متقاضیان بسیاری برای تحصیل در آلمان، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی می‌کنند. دانشجویان با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های این کشور می‌توانند درخواست اقامت داده و با یافتن شغل مناسب خود و ورود به بازار کار در آلمان به مدت 18 ماه در این کشور بمانند.

متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید شرایط و مدارک موردنظر خود را فراهم آورند که عبارتند از: ارائه مدارک ضروری مانند مدرک B1 آلمانی یا آیلتس 6.5, گپ تحصیلی با مدت زمان کمتر از 4 سال و همچنین برخورداری از تمکن مالی حدودا 10 هزار یورو و سایر مدارک و شرایط مورد نیاز که در ادام

 • پاسپورت معتبر
 • پذیرش تحصیلی
 • انگیزه نامه (sop)
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • مدرک دیپلم همراه با ترجمه
 • ارائه مدارک بیمه
 • مدرک b1 آلمانی یا آیلتس 6.5
 • عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • رزومه (cv)
 • پرداخت هزینه های صدور ویزا
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گپ تحصیلی با مدت زمان کمتر از 4 سال
شرایط تحصیل در آلمان

شرایط سنی اعزام دانشجو به آلمان

متقاضیان برای تحصیل در آلمان بهتر است که شرایط سنی مورد نیاز آن را رعایت نمایند که عبارت است از:

مقطع تحصیلیجزئیات و شرایط
کارشناسیبرای تحصیل کارشناسی در آلمان بهتر است کمتر از 23 سال سن داشته باشید
کارشناسی ارشدبرای تحصیل کارشناسی ارشد بهتر است که کمتر از 33 سال سن داشته باشید
دکتریبرای تحصیل دکتری در آلمان بهتر است که کمتر از 40 سال سن داشته باشید

مهاجرت تحصیلی به آلمان به صورت رایگان

از جمله مزیت های مهاجرت تحصیلی به آلمان, امکان تحصیل به صورت رایگان می‌باشد. تحصیل رایگان تنها در دانشگاه های دولتی و ایالتی کشور آلمان امکان پذیر است و متقاضیان باید شرایط موردنیاز آن از جمله کسب نمره قبولی در آزمون های ACT یا SAT و یا TEST AS را فراهم نمایند. برای تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان، متقاضیان باید تا حدودی تسلط بر زبان آلمانی داشته باشند و همچنین مدارک زبان خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه دهند.

شرایط آزمون TestAS برای مهاجرت تحصیلی به آلمان به صورت رایگان

یکی از روش های دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های بین المللی کشور آلمان، آزمون TestAS می‌باشد. این آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود و متقاضیان با استفاده از آن می‌توانند شانس ورود خود به دانشگاه های بین المللی کشور آلمان را ارزیابی کنند.

آزمون TestAS سالانه دوبار برگزار می‌گردد و دانشجویان می‌توانند قبل از سفر خود به آلمان در کشور خود در این آزمون شرکت کنند. لازم به ذکر است، شرکت در این آزمون برای متقاضیان تحصیل در آلمان مزایای بسیاری از جمله استفاده از گواهی نامه این آزمون برای موارد مختلف مانند درخواست برای شرکت ها و یا سایر موسسات دارد.

تحصیل در مدارس آلمان

از آنجایی که سیستم آموزشی هر ایالت آلمان متفاوت از یکدیگر می‌باشد, بنابراین نحوه آموزش نیز در هر ایالت متفاوت است. عموما زبان تحصیلی برای تحصیل در مدارس آلمان زبان آلمانی است, اما لازم به ذکر است که زبان تحصیلی در مدارس بین المللی این کشور، هم آلمانی و هم انگلیسی می‌باشد.

تحصیل در مدارس آلمان برای متقاضیان، هم به صورت خصوصی (دارای شهریه) و هم به صورت دولتی (بدون شهریه) امکان پذیر است. دانش آموزان با تحصیل در مدارس آلمان باید در هر مرحله آزمایش و ارزیابی شوند و با کسب نمره موردنظر به مرحله بعدی از تحصیل خود انتقال یابند.

از آنجایی که کیفیت تحصیل در این کشور بسیار بالاست, سالانه متقاضیان زیادی برای تحصیل در آلمان در مدارس آن اقدام به دریافت پذیرش می‌نمایند.

تحصیل در مدارس آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی

کشور آلمان به عنوان یکی از پیشتازان در ارائه فرصت‌های لیسانس در رشته‌های مختلف شناخته می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید در هر زمینه‌ای که علاقه دارید، به تحصیل در مقطع لیسانس بپردازید.

تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس کاملاً رایگان بوده، و زبان رسمی بیشتر دروس این مقطع, زبان آلمانی است و تمامی دانشجویان غیرآلمانی باید قبل از راه یافتن به دانشگاه، در کلاس‌های زبان آلمانی را شرکت کرده و نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون زبان آلمانی را دریافت نمایند. زمان تقریبی این کلاس‌ها ۶ ماه است و توسط خود دانشگاه ارائه می‌شود.

قدم اول برای تحصیل در مقطع لیسانس این است که رشته و دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. لازم به ذکر است که محل دانشگاه و محتوای دوره و دروس ارائه شده دو نکته اصلی در انتخاب دانشگاه هستند. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی آلمان حدوداً ۳ سال است و عموما زبان دانشگاه‌های آلمان، زبان آلمانی بوده و تنها در برخی از رشته‌ها، زبان انگلیسی مورد استفاده می‌باشد.

برای دریافت پذیرش در دوره‌ی کارشناسی، حتماً باید مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را به همراه ریز نمرات آن ارسال کنید. ارائه مدرک آلمانی به دلیل آنکه بیشتر دوره‌ های لیسانس در کشور آلمان به زبان آلمانی صورت می‌گیرد، الزامی است.

همچنین، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها کاملاً رایگان بوده و دانشجویان بین‌المللی باید هزینه دیگری نظیر اجاره منزل و خوراک و غیره را بپردازند. هزینه مربوط به کتاب و جزوات نیز متغیر است و متناسب با هر دانشگاه، می‌تواند تغییر کند.

ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس

برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس باید تمامی مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و لیسانس خود را داشته و به همراه ریز نمرات به دانشگاه موردنظر خود ارائه دهید. سطح زبان آلمانی شما باید b2 باشد، چرا که بدون آموختن زبان آلمانی، پذیرش شما در دانشگاه های آلمان ممکن نخواهد بود.

با توجه به مزایای مختلفی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان وجود دارد، مهاجرت تحصیلی به آلمان روزبه‌روز افزایش یافته است. تحصیل رایگان در معتبر ترین دانشگاه های دنیا، محیط علمی کاربردی، داشتن اساتید حرفه‌ای و یک زندگی با استاندارد بالا در یک کشور معتبر باعث شده تا بیشتر دانشجویان خواهان اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان باشند.

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان حدوداً ۲ سال طول می‌کشد که شامل ۴ ترم است. البته میزان کم شدن یا زیاد شدن طول تحصیل به رشته انتخابی متقاضی نیز بستگی دارد. در کارشناسی ارشد تمامی دانشجویان باید حدوداً ۱۲۰ واحد را بگذرانند که ۹۰ واحد آن شامل دروس آموزشی و ۳۰ واحد آن شامل دروس پایان نامه است.

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا باید گفت که برترین نظام آموزشی در سطح جهان در زبان‌های انگلیسی و آلمانی را کشور آلمان دارا می باشد. دانشجویان بین المللی برای پرداخت شهریه مقطع دکترا در کشور آلمان مبلغ بسیار پایینی پرداخت خواهند کرد، و همین طور دولت آلمان برای متقاضیان دکتری این امکان را فراهم کرده است که بتوانند براساس نوع پروژه خود، حقوق دریافت کنند.

برترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی

 • Eberhard Karl’s Universität Tübingen
 • Homboldt-Universität zu Berlin
 • Ludwig-Maximilians-Universität München
 • Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
 • Technische Universität Berlin
 • Universität Bonn
 • Universität Hamburg
 • Freie Universität Berlin
 • Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
 • Universität Göttingen
دانشگاه های آلمان

دانشگاه های انگلیسی زبان جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

از جمله مزیت های تحصیل در کشور آلمان وجود دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور است. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان، باید مدرک تافل خود را ارائه دهند. اما لازم به ذکر است که برخی از این دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند و در صورت عدم مهارت متقاضی در زبان انگلیسی, دوره های زبان انگلیسی قبل از شروع تحصیل خود را برگزار می‌کنند.

به طور کلی دانشجویان برای دریافت پذیرش خود و مصاحبه در سفارت باید آشنایی به زبان آلمانی داشته باشند و تمامی مدارک مورد نیاز خود را همراه با ترجمه آلمانی به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. همچنین لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها رایگان است. از آنجایی که دانشگاه های انگلیسی زبان، دانشجویان خود را بعد از چند ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا, کانادا, استرالیا و … ترانسفر می‌کنند, بنابراین از مدارک معتبری برخوردارند.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه DAAD

خدماتی است که دولت آلمان برای دانشجوهای خود ارائه داده است به گونه ای است که حدودا ۱۲۰۰ یورو برای هر دانشجو درنظر گرفته شده است که ماهانه دریافت می‌کنند.

کمک هزینه های دانشجویی

در دانشگاه های آلمان زمانی که استادی ببیند دانشجوی خود وضعیت مالی خوبی ندارد، آن را به بنیاد علمی دانشگاه معرفی می‌کند تا بتواند هزینه های دانشجویی را تامین کند.

بورسیه اراسموس

این بورسیه برای کمک در هزینه های تحصیل و زندگی در اروپا برای دانشجویان بین المللی ارائه شده است

بورسیه تحصیلی هاینریش بل

به دانشجویان بین المللی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور آلمان تحصیل می‌کنند این بورسیه تعلق می‌گیرد.

بورسیه کنراد آدناور

دانشجویان بین المللی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند و کمتر از ۳۰ سال سن دارند, بورسیه ای توسط بنیاد بورسیه تحت عنوان کنراد آدناور تعلق می‌گیرد, اما دریافت آن شرایطی دارد که حتما باید توسط متقاضی رعایت شود. این شرایط عبارتند از سطح علمی بالا و شرکت در فعالیت های اجتماعی.

بورسیه stipendium

بورسیه Stipendium بر اساس استعداد دانشجویان بین المللی کشور آلمان به آن ها تعلق می‌گیرد.

مزایای تحصیل در آلمان

 • برخورداری از انواع بورسیه های تحصیلی : متقاضیان با تحصیل در آلمان می‌توانند از انواع بورسیه های تحصیلی ارائه شده بهره مند گردند که برای برخورداری از آن نیاز به آماده سازی شرایط مورد نیاز دارند
 • دریافت مدارک معتبر در سراسر جهان : از جمله مزایا اخذ ویزای تحصیلی آلمان ارائه مدارک معتبر و بین المللی این کشور می‌باشد. لازم به ذکر است که مدارک تحصیلی کشور آلمان از جمله مدارک معتبر در سراسر جهان می‌باشد
 • برخورداری از تحصیل به زبان انگلیسی : لازم به ذکر است که دانشجویان که به زبان آلمانی مسلط نمی‌باشند می‌توانند به زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی خود نمایند و به زبان انگلیسی تحصیل کنند
 • امکان کار در هنگام تحصیل : یکی دیگر از مزایا تحصیل در آلمان وجود امکان کار ضمن تحصیل در این کشور می‌باشد. دانشجویان با رعایت شرایط لازم می‌توانند ضمن تحصیل خود مشغول به کار و فعالیت نیز شوند
 • برخورداری از فرصت های شغلی بسیار مناسب با تحصیل در آلمان : با تحصیل در آلمان پس از اخذ مدارک تحصیلی خود می‌توانید از فرصت های ویژه شغلی که در اختیارتان قرار می‌گیرد بهره ببرید
 • امکان دریافت اقامت آلمان با تحصیل در این کشور : یکی از مزایا اصلی مهاجرت تحصیلی به آلمان امکان اخذ اقامت این کشور می‌باشد. متقاضیان با اتمام تحصیل در آلمان و مشغول شدن به کار و فعالیت می‌توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند
هزینه های مهاجرت تحصیلی به آلمان

هزینه های ویزای تحصیلی آلمان

مقطع تحصیلیشهریه دانشگاه دولتیشهریه دانشگاه خصوصی
کارشناسی2000 یورو25000 یورو
کارشناسی ارشد100 لی 300 یورو2000 الی 25000 یورو
دکتریرایگانرایگان

نکته مهم : لازم به ذکر است برای تحصیل در آلمان در مقطع دکتری از آنجایی که شهریه برای پرداخت وجود ندارد اما ممکن است برخی از دانشگاه ها هزینه ای بسیار کم به عنوان شهریه دریافت نمایند. جهت کسب اطلاع بیشتر از شهریه دانشگاه های آلمان با ویتراپو تماس حاصل فرمایید

بهترین رشته ها برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

از آنجایی که کیفیت تحصیل در آلمان بسیار بالاست و مدارک معتبری در سراسر جهان ارائه می‌دهد, هر یک از رشته های تحصیلی آن جزو برترین و بهترین رشته های تحصیلی می‌باشند. اما از آنجایی که این کشور, کشوری صنعتی است، بنابراین نیاز بسیار زیادی به نیروی متخصص در صنعت و اقتصاد خود دارد. در همین راستا رشته های متناسب با این زمینه و همچنین رشته های درمانی که همیشه مورد نیاز هستند از جمله بهترین رشته های تحصیلی در این کشور می‌باشند. این رشته ها عبارتند از:

 • مدیریت
 • رشته های علوم پزشکی
 • MBA
 • برق الکترونیک
 • مهندسی نرم افزار
 • صنایع

مدت زمان تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

مقطع تحصیلیمدت زمان تحصیل
کارشناسی3.5 الی 4 سال
کارشناسی ارشد1.5 الی 2 سال
دکتری3 الی 6 سال

سخن پایانی جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین تصمیماتی است که می‌توانید برای آینده‌ی خود بگیرید. این کشور با دانشگاه‌های برتر و امکانات آموزشی عالی، به شما فرصتی منحصر به فرد برای گسترش دانش و تخصص در رشته‌ی مورد نظر خود را ارائه می‌دهد.

موسسه مهاجرتی ویتراپو با تیم مجرب و کارآزموده‌ای از متخصصان و وکلای حقوقی مهاجرت، به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی و با اطمینان مراحل اخذ ویزا تحصیلی آلمان را طی کنید. از مشاوره مهاجرتی اولیه تا تهیه مدارک و تکمیل فرم‌ها توسط وکیل مهاجرت، تمامی اقدامات لازم برای تسهیل فرآیند ویزای تحصیلی شما را به عهده خواهد گرفت.

همچنین، ویتراپو پس از ورود شما به آلمان، با ارائه خدمات پشتیبانی و مشاوره‌های متنوع، به شما در فراگیری موفقیت‌آمیز در دانشگاه و زندگی در این کشور کمک خواهد کرد. ویتراپو همراه شماست.

سوالات متداول مهاجرت تحصیلی به آلمان

پس از تحصیل به چه مدت می‌توان در آلمان اقامت داشت؟

پس از تحصیل به مدت ۱۸ ماه می توانید برای پیدا کردن کار در آلمان اقامت داشته باشید و با سه سال کار کردن به اقامت دائم آلمان برسید

شهرهای دانشجویی آلمان چه شهر هایی هستند؟

برلین، مونیخ، فرانکفورت

دانشگاه های مناسب ایرانیان برای تحصیل در آلمان چه دانشگاه هایی است ؟

دانشکده امور مالی و مدیریت فرانکفورت، دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت، دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند