آلمان

تاریخچه کشور آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان, کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپاست و با این وجود پذیرای مهاجران زیادی است اما برای مهاجرت به این کشور روش های گوناگونی وجود دارد که هر کدام دارای شرایط و مراحل متفاوت است در همین جهت ویتراپو سعی بر توضیح و تشریح آنها دارد پس تا پایان آن را همراهی کنید.
قبایل مختلف ژرمنی از دوران باستان کلاسیک در بخش های شمالی آلمان مدرن ساکن بوده اند. منطقه ای به نام ژرمنیا قبل از سال 100 پس از میلاد ثبت شده است. در قرن 10، سرزمین های آلمان بخش مرکزی امپراتوری روم را تشکیل می‌دادند. در طول قرن شانزدهم، مناطق شمالی آلمان به مرکز اصلاحات پروتستان تبدیل شد. به دنبال جنگ های ناپلئونی و انحلال امپراتوری مقدس روم در سال 1806، کنفدراسیون آلمان در سال 1815 تشکیل شد.

آلمان

در سال 1871، زمانی که اکثر ایالت‌های این کشور در امپراتوری آلمان تحت تسلط پروس متحد شدند، آلمان به یک دولت-ملت تبدیل شد. پس از جنگ جهانی اول و انقلاب آلمان 1918-1919، امپراتوری با جمهوری نیمه ریاست جمهوری وایمار جایگزین شد. تصاحب قدرت توسط نازی ها در سال 1933 منجر به استقرار دیکتاتوری، جنگ جهانی دوم و هولوکاست شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا و دوره‌ای از اشغال متفقین، کشور آلمان به جمهوری فدرال آلمان که عموماً به عنوان آلمان غربی شناخته می‌شود و جمهوری دموکراتیک آلمان، آلمان شرقی تقسیم شد. جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای موسس جامعه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا بود، در حالی که جمهوری دموکراتیک آلمان یک ایالت کمونیستی بلوک شرق و عضو پیمان ورشو بود. پس از سقوط کمونیسم، اتحاد مجدد آلمان باعث شد که ایالات سابق آلمان شرقی در 3 اکتبر 1990 به جمهوری فدرال آلمان ملحق شوند و به یک جمهوری پارلمانی فدرال تبدیل شوند.

مهاجرت به آلمان

موقعیت جغرافیایی

کشور آلمان از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب شرقی با اتریش و از جنوب و جنوب غربی با سوئیس همسایه است. فرانسه، لوکزامبورگ و بلژیک در غرب و هلند در شمال غربی قرار دارند. آلمان همچنین با دریای شمال و از شمال به شمال شرق با دریای بالتیک همسایه است. قلمرو آلمان 357,022 کیلومتر مربع است که شامل 348,672 کیلومتر مربع زمین و 8,350 کیلومتر مربع آب است. بیشتر آلمان دارای آب و هوای معتدلی است که از اقیانوسی در شمال تا قاره ای در شرق و جنوب شرقی متغیر است. زمستان‌ها از سردی در رشته‌های آلپ جنوبی تا ملایم و معمولاً ابری با بارندگی محدود است، در حالی که تابستان‌ها می‌تواند از گرم و خشک تا خنک و بارانی متغیر باشد. در نواحی شمالی بادهای غربی غالب است که هوای مرطوب را از دریای شمال وارد می‌کند و باعث تعدیل دما و افزایش بارندگی می‌شود. برعکس، مناطق جنوب شرقی دمای شدیدتری دارند. قلمرو آلمان را می‌توان به پنج منطقه زیست محیطی زمینی تقسیم کرد: جنگل های مختلط اقیانوس اطلس، جنگل های مخلوط بالتیک، جنگل های مخلوط اروپای مرکزی، جنگل های پهن برگ اروپای غربی، و جنگل‌های مخروطی و مختلط آلپ. از سال 2016، 51٪ از مساحت آلمان به کشاورزی اختصاص دارد، در حالی که 30٪ جنگلی و 14٪ توسط سکونتگاه ها یا زیرساخت ها پوشیده شده است. گیاهان و حیوانات شامل گیاهانی هستند که عموماً در اروپای مرکزی مشترک هستند. طبق فهرست ملی جنگل‌ها، راش، بلوط و سایر درختان برگ‌ریز کمی بیش از 40 درصد از جنگل‌ها را تشکیل می‌دهند. تقریباً 60٪ مخروطیان، به ویژه صنوبر و کاج هستند.

اقتصاد

این کشور دارای یک اقتصاد بازار اجتماعی با نیروی کار بسیار ماهر، سطح پایین فساد و سطح بالایی از نوآوری است. این سومین صادرکننده و واردکننده بزرگ کالا در جهان است، و دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است، که همچنین چهارمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی، و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر PPP است. تولید ناخالص داخلی سرانه آن در استانداردهای قدرت خرید 121% از میانگین اتحادیه اروپا 27 است. نرخ بیکاری منتشر شده توسط یورواستات به 3.2 درصد می‌رسد که چهارمین و پایین ترین نرخ در اتحادیه اروپا است. آلمان بخشی از بازار واحد اروپایی است که بیش از 450 میلیون مصرف کننده را نمایندگی می‌کند. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، این کشور 28 درصد از اقتصاد منطقه یورو را به خود اختصاص داده است. آلمان در سال 2002 واحد پول رایج اروپایی، یورو را معرفی کرد. همچنین سیاست پولی آن توسط بانک مرکزی اروپا، که مقر آن در فرانکفورت است، تعیین می‌شود.

آلمان

سیاست

آلمان یک جمهوری دموکراتیک فدرال، پارلمانی و نماینده است. قدرت قانونگذاری فدرال به پارلمان متشکل از بوندستاگ و بوندسرات (شورای فدرال) واگذار شده است که مجموعاً نهاد قانونگذاری را تشکیل می‌دهند. بوندستاگ از طریق انتخابات مستقیم و با استفاده از سیستم نمایندگان نسبی ترکیبی انتخاب می‌شود. اعضای بوندسرات نماینده و توسط دولت های شانزده ایالت فدرال منصوب می‌شوند. نظام سیاسی آلمان تحت چارچوبی عمل می‌کند که در قانون اساسی 1949 به نام Grundgesetz (قانون اساسی) مشخص شده است. اصلاحات عموماً نیازمند اکثریت دو سوم بوندستاگ و بوندسرات است. اصول اساسی قانون اساسی که در مواد تضمین کننده کرامت انسانی، تفکیک قوا، ساختار فدرال و حاکمیت قانون بیان شده است، تا ابد معتبر است. از سال 1949، نظام حزبی تحت سلطه اتحادیه دموکرات مسیحی و حزب سوسیال دموکرات قرار گرفت. تاکنون هر صدراعظمی عضو یکی از این احزاب بوده است. با این حال، حزب لیبرال کوچکتر دموکرات آزاد و اتحاد 90/سبزها نیز شرکای کوچکتر در دولت های ائتلافی بوده اند. از سال 2007، حزب پوپولیست چپ چپ یکی از اعضای اصلی بوندستاگ آلمان بوده است، اگرچه آنها هرگز بخشی از دولت فدرال نبوده‌اند. در انتخابات فدرال این کشور در سال 2017، حزب راستگرای پوپولیست آلترناتیو برای آلمان آرای کافی برای دستیابی به نمایندگی در پارلمان برای اولین بار به دست آورد.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی این کشور بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می‌کند. وزارتخانه های فدرال آموزش، امور فرهنگی و علوم مرجع اصلی تنظیم دستورالعمل های خط مشی آموزش، علم و هنر و تصویب قوانین و مقررات اداری مرتبط هستند. مسئولیت مسائل آموزشی در آن بین Länders (لندرها) و فدراسیون (که نقش کوچکی دارد) مشترک است. اگرچه، زمینه‌های همکاری در زمینه آموزش وجود دارد که چنین تمایزی بین هر دو بخش وجود ندارد، که به عنوان «وظایف مشترک» یا «Gemeinschaftsaufgaben» شناخته می‌شود و از سوی دیگر، لندرها دارای قدرت قانونگذاری گسترده ای در سراسر قلمرو خود در مورد مدرسه، دانشگاه، بزرگسالان و بخش مستمر هستند. به طور کلی سیستم مدارس آلمان به 5 سطح تقسیم می‌شود که عبارتند از:

آلمان

آموزش دوران کودکی

آلمان

آموزش ابتدایی

آلمان

آموزش متوسطه

آلمان

آموزش دانشگاهی

آلمان

آموزش مداوم

آموزش دوران کودکی

آموزش اولیه در دوران کودکی، آموزش و مراقبت اختیاری است که کودکان از نوزادی تا 6 سالگی در قلمرو فدرال این کشور دریافت می‌کنند. موزش پیش دبستانی آلمان عمدتاً توسط مراکز مهدکودک خصوصی و کمتر توسط مؤسسات تأسیس شده توسط مقامات محلی ارائه می شود. ارائه دهندگان آموزش پیش دبستانی «Kinderkrippen» (مهدکودک)، مراکز مراقبت از کودک، مهدکودک، و مراکز مراقبت روزانه هستند. ماموریت اصلی آموزشی آموزش پیش دبستانی آلمان افزایش مهارت های ارتباطی در بین کودکان است. ثانیاً، توسعه مهارت‌های زبانی آنها از طریق تعامل اجتماعی با سایر کودکان نوپا و بزرگسالان است. علاوه بر این، نقش مهمی در پیش‌آموزش کودکان به رشد حرکتی داده می‌شود. این شامل افزایش آگاهی بدن، پذیرش خود، اعتماد به نفس و تمرکز در میان کودکان نوپا است.

آموزش ابتدایی

مدرسه ابتدایی آموزش (آموزش اجباری) را از طریق کلاس های توانایی مختلط برای کودکان 6 ساله ارائه می‌دهد تا زمانی که آنها کلاس 4 (یا 6 در برلین و براندنبورگ) تحصیلات مدرسه را به پایان برسانند. دو سیستم آموزش ابتدایی در آلمان وجود دارد. در یک سیستم پیش‌آموزشی 5 روزه در هفته، 188 روز تدریس در سال وجود دارد. در یک سیستم پیش دبستانی 6 روزه در هفته، 208 روز تدریس (سالانه) وجود دارد که شامل آموزش در 2 شنبه  (هر ماه) نیز می‌شود. دانش‌آموزان مقطع ابتدایی موظفند در هر هفته 20 تا 29 دوره و سال اول 20 تا 22 دوره شرکت کنند. دوره های دبستان به طور معمول تا 45 دقیقه طول می‌کشد. در طول 1 روز حداکثر 6 دوره قابل تدریس است. هدف اصلی آموزش ابتدایی آلمان توسعه درک اساسی، مهارت ها، توانایی ها و شایستگی های کلیدی در بین دانش آموزان است. همچنین دانش آموزان تشویق می‌شوند تا در سازماندهی طرح ها و پروژه های بین رشته ای مدرسه شرکت کنند.

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه آلمانی بعد از مدرسه ابتدایی انجام می‌شود و به سطح متوسطه اول “Sekundarstufe I” و متوسطه عالی “Sekundarstufe II” تقسیم می‌شود. آموزش متوسطه پایین، آموزشی است که برای دانش آموزان 10 تا 15/16 سال در کلاس های 5/7 تا 9/10 ارائه می‌شود. دروس این سطح ماهیتی کلی دارد و به عنوان آمادگی برای مقطع متوسطه عالی عمل می‌کند. تحصیلات متوسطه بالاتر، آموزشی است که دانش آموزان 15/16 تا 18 ساله که دوره متوسطه را به پایان رسانده‌اند، به منظور دریافت مدرک ورودی دانشگاه یا مدرک حرفه ای دریافت می‌کنند. این سطح کلیه دروس دوره متوسطه اول را که اساس دانش دانش آموزان شرکت کننده را تشکیل می‌دهد، از سر می‌گیرد. مدارس متوسطه عمومی در آلمان با هدف آماده سازی جوانان با درک لازم برای دریافت مدرک Abitur یا سایر مدارک ورودی دانشگاه هستند. با داشتن مدرک ورود به دانشگاه، آنها می‌توانند برای تحصیلات آکادمیک بیشتر در هر موسسه آموزش عالی آلمان درخواست دهند، یا برای دوره تحصیلی آموزش و پرورش حرفه ای درخواست دهند. همچنین مأموریت اصلی آموزش متوسطه اول در آلمان آموزش اساسی، تخصص فردی و شناسایی توانایی های فردی در بین کودکان است.
تحصیلات متوسطه عالی که در طول 2 سال تمام وقت توسط دبیرستان های حرفه‌ای آلمان ارائه می‌شود، جوانان را برای کسب مدرک حرفه ای برای یک کار ماهر به عنوان کارکنان واجد شرایط آماده می‌کند. چنین صلاحیتی به آنها امکان می‌دهد در حرفه ای که نیاز به مدرک رسمی دارد شغلی پیدا کنند. در عین حال، در صورتی که دارنده آن زبان خارجی دوم را به خوبی تسلط داشته باشد، چنین مدرکی می‌تواند به مدرک ورودی دانشگاه منجر شود. علاوه بر این، دارنده این مدرک می‌تواند در یک دانشگاه فنی تحصیل کند، اما قبل از آن، آنها باید به مدت 2 سال تحصیل کنند تا زمانی که گواهی سررسید “Mittlerer Schulabschluss” دریافت کنند.

آموزش دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی آلمان در آلمان، تحصیلات عالی را برای افراد واجد شرایط فراهم می‌کند، که قبل از همه، تحصیلات متوسطه را در آلمان یا خارج از کشور گذرانده‌اند که به آنها حق ورود به تحصیلات عالی را می‌دهد. دانشگاه های آلمان موسسات آموزش عالی هستند که طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را ارائه می‌دهند. موسسات معادل دانشگاه ها تعداد کمی از دوره های تحصیلی مانند طبیعی و مهندسی، الهیات، آموزش و پرورش یا موارد مشابه را ارائه می‌دهند. همچنین در کشور آلمان آکادمی های حرفه ای به نام آکادمی های حرفه ای آلمان “Berufsakademien” وجود دارند و موسسات آموزش عالی هستند که آموزش های جایگزین را از طریق آموزش آکادمیک ارائه می دهند و به دانش آموزانی که تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده اند و دارای مدرک ورود به دانشگاه هستند، مجاز به انجام یک حرفه خاص هستند.

آموزش مداوم

ادامه تحصیل در آلمان آموزشی است که با هدف پاسخگویی به تقاضاهای در حال تغییر بازار کار انجام می‌شود. این نوع آموزش توسط موسسات شهری و خصوصی، کلیساها، اتحادیه های کارگری، اتاق های صنعت و بازرگانی، انجمن ها، احزاب سیاسی، مشاغل، مقامات دولتی، آکادمی ها، مراکز آموزش خانواده، مدارس حرفه ای، Fachschulen، رادیو، تلویزیون و سایر موسسات ارائه می‌شود.

بهداشت و درمان

سیستم مراقبت های بهداشتی آلمان خودگردان است و توسط بسیاری از مؤسسات اداره می‌شود. این سیستم به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

مراقبت های فوری
مراقبت های بستری(بیمارستان)
امکانات توانبخشی
مراقبت های فوری

مراقبت های فوری درواقع شامل مراقبت های پزشکی دریافت شده در بیمارستان است که شامل یک شب اقامت نمی‌شود. در آلمان، مراقبت‌های فوری عمدتاً توسط پزشکان خوداشتغال، دندانپزشکان، روان‌درمانگران و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در کار خود ارائه می‌شود. اکثر پزشکان و دندانپزشکان دارای “Kassenzulassung” (اعتبارنامه بیمه درمانی قانونی) هستند که به آنها امکان می‌دهد هر فردی را که بیمه درمانی قانونی دارد، درمان کنند.

مراقبت های بستری

اکثر بیمارستان ها در آلمان همه بیماران را بدون در نظر گرفتن بیمه درمانی قانونی یا خصوصی درمان می‌کنند. بیمارستان‌های بزرگ معمولاً از حمایت عمومی برخوردار هستند، به عبارت دیگر توسط دولت یا شهرداری تأمین مالی می‌شوند. بیمارستان‌های خیریه یا کلیسا توسط سازمان‌هایی مانند صلیب سرخ یا گروه‌های مذهبی اداره می‌شوند. همچنین بسیاری از بیمارستان های خصوصی وجود دارد که برخی از آنها فقط بیمارانی را که بیمه خصوصی هستند درمان می‌کنند. این بیمارستان‌ها معمولاً کوچک‌تر هستند و بیشتر تخصصی هستند.

امکانات توانبخشی

امکانات توانبخشی درمان هایی را ارائه می‌دهد که به افراد کمک می‌کند پس از پشت سر گذاشتن یک بیماری جدی و بهبودی پس از درمان شدید، استقلال خود را دوباره به دست آورند و تناسب اندام خود را بهبود بخشند. این درمان ها شامل فیزیوتراپی، مراقبت های روانی و کمک به یادگیری نحوه استفاده از وسایل و وسایل کمک پزشکی است. این اغلب بلافاصله پس از بستری در بیمارستان انجام می‌شود، به عنوان مثال پس از جراحی. همچنین امکانات توانبخشی برای افراد مبتلا به بیماری های روانی و اعتیاد وجود دارد.

گردشگری

کشور آلمان به دلیل مکان های دیدنی محبوب و پربازدیدی که در آن وجود دارد نهمین کشور پربازدید جهان با با 37.4 میلیون بازدید است. در این کشور برلین به سومین مقصد شهری پربازدید در اروپا تبدیل شده است. سفرهای داخلی و بین‌المللی و گردشگری مجموعا بیش از 105.3 میلیارد یورو به تولید ناخالص داخلی آلمان کمک می‌کند. این صنعت با احتساب اثرات غیرمستقیم و القایی، از 4.2 میلیون شغل پشتیبانی می‌کند, بنابراین دریافت ویزای توریستی آلمان به راحتی امکان‌پذیر است.

ایالت های تشکیل دهنده

آلمان یک ایالت فدرال است و شامل شانزده ایالت تشکیل دهنده است که در مجموع به آنها Länder (لندر) می‌گویند. هر ایالت (سرزمین) قانون اساسی خود را دارد، و از نظر سازمان داخلی خود تا حد زیادی خودمختار است. از سال 2017 آلمان به 401 ناحیه در سطح شهرداری تقسیم شده است. این شامل 294 بخش روستایی و 107 بخش شهری است. 

آلمان

فرهنگ

فرهنگ در ایالت‌های این کشور توسط جریان های فکری و مردمی عمده در اروپا اعم از مذهبی و سکولار شکل گرفته است. از نظر تاریخی، آلمان را «سرزمین شاعران و متفکران» می‌نامند، زیرا دانشمندان، نویسندگان و فیلسوفان آن نقش عمده ای در توسعه تفکر غربی داشته‌اند. کشور آلمان به‌خاطر سنت‌های فستیوال عامیانه مانند Oktoberfest و آداب و رسوم کریسمس، که شامل تاج گل‌های ظهور، جشن‌های کریسمس، درخت‌های کریسمس، کیک‌های Stollen، و سایر شیوه‌ها می‌شود، شناخته شده است. از سال 2016 یونسکو 41 ملک را در این کشور در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است. تعدادی تعطیلات رسمی در آلمان وجود دارد که توسط هر ایالت تعیین می‌شود. 3 اکتبر  روز ملی آلمان از سال 1990 است که به عنوان روز وحدت آلمان جشن گرفته می‌شود.

تابعیت آلمان

هنگامی که شما در آلمان به عنوان مقیم دائم زندگی می‌کنید، واجد شرایط شهروندی آلمان نیستید. این محدودیت هایی را برای وضعیت شما ایجاد می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری از ساکنان دائم آلمان به دنبال شهروندی آلمان هستند. داشتن شهروندی آلمان به شما حقوق و آزادی هایی می‌دهد که افراد غیر شهروند از آن برخوردار نیستند. شما به عنوان یک شهروند آلمانی این فرصت ها و مزایا را خواهید داشت:

-حق رای
حق حرکت آزاد
-حق اجتماع و تشکل
-حق حمایت کنسولی
-دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان
-حق کارمند شدن و …

انواع تابعیت آلمان

تابعیت در این کشور تحت هر شرایطی امکان پذیر نیست. به طور کلی سه مورد وجود دارد که می‌تواند منجر به دریافت شهروندی آلمان شود که عبارتند از:
-تابعیت
-حق خون
-حق خاک
دریافت تابعیت از طریق تابعیت به این معنی است که شما شرایط خاصی را که دولت آلمان تعیین کرده است را برآورده کرده‌اید و واجد شرایط درخواست شهروندی آلمان هستید. نوع دیگر، با حق خون به این معنی است که اگر شما از نوادگان مستقیم شهروندان آلمانی هستید، می‌توانید تابعیت آلمان را دریافت کنید. این “حق خون” فقط شامل والدین شما و هیچ بستگان دیگر نمی‌شود. منظور از “حق خاک” ” این است که شما در داخل مرزهای آلمان متولد شده اید، بنابراین در خاک آلمان و به این ترتیب تابعیت خود را دریافت می‌کنید.

-شما باید حداقل هشت سال با اجازه اقامت در این کشور زندگی کرده باشید
-شما باید هفت سال با اجازه اقامت در آلمان زندگی کرده باشید و در دوره ادغام شرکت کرده باشید (این دوره در شرایط خاص ادغام شش سال می شود)
-شما باید مهارت زبان آلمانی حداقل B1 را ثابت کنید
-شما باید از نظر مالی بتوانید خود و خانواده خود را بدون هیچ کمکی از طرف دولت حمایت کنید
-شما باید یک شهروند مطیع قانون و بدون سابقه کیفری باشید
-شما باید در آزمون شهروندی قبول شوید
-شما باید از هر شهروندی قبلی صرف نظر کنید.

روش های مهاجرت به آلمان

آلمان

مهاجرت از طریق کار

آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل

آلمان

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

آلمان

مهاجرت از طریق ازدواج

آلمان

مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت از طریق کار

یکی از محبوب‌ترین راه های مهاجرت به آلمان، مهاجرت از طریق کار در این کشور است که دارای مراحلی است از جمله:

-یافتن کار در این کشور که اتباع خارجی را می‌پذیرد
-درخواست ویزای کار آلمان
-مهاجرت به آلمان و دریافت مجوز اقامت کاری

علاوه بر این، برای دریافت اجازه اقامت برای کار در آلمان، کارفرما و کارمند باید مواردی را ثابت کنند که عبارتند از:
– اینکه کمبود کارمندانی از این کشور یا اتحادیه اروپا وجود داشته است، بنابراین آنها نمی‌توانستند این موقعیت را پر کنند
-این که کارمند از نظر حقوق و محیط کار مانند سایر کارمندان آلمانی شرایطی داشته باشد
– اینکه کارمند تمام شرایط تحصیلی و تجربه کاری برای موقعیت شغلی را برآورده کند
– اینکه شرکتی که کارمند را استخدام می‌کند تمام نیازهای مقامات آلمانی (اسناد ثبت نام و گواهینامه) را برآورده می‌کند.

مهاجرت از طریق تحصیل

حدود 400 دانشگاه در آلمان فرصت های بسیار خوبی برای آموزش و یادگیری ارائه می‌دهند. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی، دانشگاه های این کشور در بین 200 دانشگاه برتر جهان در رتبه یازدهم قرار دارند و دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های آزاد آن تحصیل کرده‌اند به دانشگاه‌های آلمان رای داده‌اند. دانشگاه های این کشور طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را به دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی عالی اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکترا با هدف بین المللی ارائه می‌دهند و بسته به دانشگاه و در دسترس بودن آن، دانشجویان می‌توانند چنین دوره هایی را به زبان های آلمانی، انگلیسی یا فرانسه انتخاب کنند. برای تحصیل در آلمان باید مدارک موردنیاز را ارائه کرد که عبارتند از:

-ارائه پاسپورت
-ارائه فرم درخواست تکمیل شده
-گواهی تولد و ازدواج
-ارائه مدارک عدم سوءسابقه کیفری
-اثبات درآمد و تمکن مالی
-ارائه یک نسخه چاپی از حساب بانکی

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را به زبان انگلیسی دارند، ابتدا باید برای پذیرش در یکی از دانشگاه های رایگان آن اقدام کنند و سپس از طریق سفارت برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

در صورتی که سرمایه افراد خارجی موجب منافع این کشور و داشتن تاثیر مثبت بر اقتصاد آن‌ها و همچنین فرد خارجی دارای سرمایه شخصی یا وام تایید شده برای تحقق ایده تجاری داشته باشد به آن ها اجازه مهاجرت و اقامت داده خواهد شد. سرمایه گذاران خارجی پس از انجام سرمایه گذاری تجاری 250000 یورو یا بیشتر، واجد شرایط دریافت ویزای بلند مدت و اجازه اقامت (اقامت موقت) در آلمان هستند. مدت زمان اجازه اقامت معمولا دو یا سه سال است که می‌تواند طولانی شود. پس از سه سال زندگی می‌توان برای اقامت دائم در این کشور اقدام کرد.

آلمان

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی از بهترین و سریع ترین راه ها برای اخذ اقامت این کشور، ازدواج با یک شهروند آلمانی است. قوانین ازدواج و طلاق در آلمان ربطی به جنسیت همسر ندارند. یعنی هم ازدواج یک زن غیر آلمانی با یک مرد آلمانی و هم ازدواج یک زن آلمانی با یک مرد غیر آلمانی منجر به اخذ ویزای ازدواج آلمان و متعاقب آن تابعیت آلمان می‌شود. طبق قوانین آلمان، اسپانسر باید برای دریافت اقامت و اقامت درخواست کند. یعنی باید مدرکی ارائه دهد که نشان دهد آن فرد با یک شهروند غیر آلمانی ازدواج کرده است. این مدارک باید به اداره رجیستری آلمان ارائه شود و به محض تایید اداره ثبت، افراد می‌توانند برای ویزا اقدام کنند که دارای شرایط و مراحلی است که عبارتند از:

پس از تایید مدارک توسط سفارت به مدت حدود شش ماه، ویزای یک ساله قابل تمدید صادر می‌شود و در صورت عدم وجود مشکل در رابطه، ویزا تمدید می‌شود و پس از حداقل سه سال تمدید ویزا، این امکان وجود دارد که درخواست شهروندی تایید شود

-اگر پرونده شما به درستی تشکیل شده باشد و مشکل قانونی مانند جعل (جعل سند و …) وجود نداشته باشد، قطعا ازدواج به تابعیت شما منجر می‌شود و می‌توانید ویزای تحصیل در این کشور را دریافت کنید

مهاجرت از طریق تولد

یکی از روش های مهاجرت و دریافت اقامت در کشور آلمان از طریق تولد فرزند و دریافت تابعیت او در این کشور است. کودکی که در این کشور متولد می‌شود از دو قانون برخوردار است:

اصل مبدا

اصل مبدأ به این معناست که کودکی که حداقل یکی از والدینش تابعیت آلمان را داشته باشد به طور خودکار در بدو تولد تابعیت این کشور را دریافت می‌کند.

اصل محل تولد

به این معنی است که فرزندی که در آلمان متولد می‌شوند، اگر یکی از والدین او حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد تابعیت آن را دریافت میکند

در صورت احراز شرایط اخذ تابعیت کودک در بدو تولد، او به طور خودکار این تابعیت را دریافت خواهد کرد. این نیازی به ارسال درخواست خاصی ندارد. با این حال، پس از تولد فرزند، کارمند اداره ثبت احوال که تولد را ثبت می‌کند، بررسی می‌کند که آیا شرایط اخذ تابعیت آلمان توسط کودک وجود دارد یا خیر و ممکن است از والدین بخواهد که فرم مورد نیاز را برای این منظور پر کنند. همچنین دریافت تابعیت کودک متولد شده باعث دریافت تابعیت والدین نیز می‌شود.

5/5 - (2 votes)

مشاوره رایگان

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به طرق مختلف و هر کشوری کافیست شماره تلفن و نام خود را وارد کنید تا متخصصین مهاجرتی ویتراپو در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرندفرم مشاوره رایگان
نام و نام‌ خانوادگی:(Required)
اطلاعات تماس

دفتر مرکزی:
تهران، نیاوران، قبل از چها رراه کامرانیه، مرکز تجاری نارون

تلفن:
4 - 02122810082 - 021 (20 خط ویژه)

ساعات کاری :شنبه تا پنجشنبه 9 الی 20

درباره ما

دپارتمان مهاجرتی ویتراپو با بیش از 14 سال سابقه در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و مهاجرت برای سرمایه گذاری در خارج کشور آماده کمک به شماست

کلیه حقوق سایت متعلق به هلدینگ بین المللی الماسینو می‌باشد

به بالای صفحه بردن