سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟

ترکیه امروزی یک قدرت اقتصادی در حال رشد است، با هسته ای از شرکت های رقابتی بین‌المللی که کشور جوان را به یک مرکز کارآفرینی تبدیل کرده و از بازارهای صادراتی غنی از پول نقد استفاده می‌کند. جمهوری ترکیه با دریای مدیترانه هم مرز است و موقعیت استراتژیک آن بین اروپا و خاورمیانه مزایای اقتصادی بالقوه ای را به همراه دارد. ترکیه دارای اقتصاد منحصربه‌فرد و ریسک پذیر با بازدهی بالقوه‌ی جذابی می‌باشد. ترکیه، واقع در چهارراهی که دو قاره به هم می‌رسند، یک مرکز ایده آل برای سرمایه گذارانی است که به دنبال مکانی در قلب اروپا-آسیا هستند. این کشور با اقتصاد پویا و رو به رشد، بازار بزرگ، نیروی کار رقابتی و ماهر، فرصت های متعددی را به سرمایه گذاران بین‌المللی ارائه می‌دهد. ترکیه یکی از لیبرال ترین سیاست ها و رژیم های حقوقی سرمایه گذاری خارجی را در میان کشورهای OECD دارد و با سرمایه گذاران خارجی و داخلی به طور مساوی رفتار می‌کند. اگرچه ممکن است محدودیت‌های خاص وجود داشته باشد، به طور کلی، هیچ محدودیتی در مالکیت یا کنترل خارجی در ترکیه وجود ندارد. سرمایه گذاران خارجی می‌توانند کسب و کار خود را بدون هیچ گونه محدودیتی از نظر ملیت یا محل سکونت ایجاد کنند. همچنین سرمایه گذاران می‌توانند از طریق کانال های مختلف مانند تاسیس یک شرکت جدید، شعبه یا دفتر رابط یا از طریق تملک سهام سرمایه گذاری کنند. اما لازم به ذکر است که متقاضیان برای سرمایه گذاری در ترکیه باید از شرایط و مراحل آن آگاه باشند که ویتراپو سعی بر توضیح و تشریح آن ها دارد بنابراین تا پایان با ما همراه باشید.

دلایل اصلی سرمایه گذاری در ترکیه

1- موقعیت استراتژیک ترکیه
2- تحولات منطقه ای و اجتماعی
3- زیرساخت قوی
4- محیط سرمایه گذاری رقابتی
5- مشوق های سرمایه گذاری
6- اقتصاد پایدار
7- بازار داخلی قوی
8- روابط خارجی قدرتمند
9- منابع طبیعی
10- چارچوب های سیاست های کلان اقتصادی

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

 • کارآفرینی​
 • سپرده بانکی​ثبت شرکت​

  سهام

  اوراق قرضه دولتی

  املاک و مستغلات​

سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی

دولت ترکیه به شدت از کارآفرینی و کارآفرینان در این کشور حمایت می‌کند، از ارائه ویزای اقامت ویژه گرفته تا کاهش مالیات. متقاضیان خارجی نیز دو گزینه برای کارآفرینی و تاثیر مثبت بر اقتصاد ملی ترکیه دارند. آنها می‌توانند به نام خود کار کنند و طبق قوانین ترکیه مالیات بپردازند یا می‌توانند شرکتی در ترکیه تاسیس کنند.

شرط اصلی کارآفرینی در کشور ترکیه این است که حداقل برای 5 نفر در این کشور باید شغل ایجاد شود و این روند را باید به مدت 3 سال ادامه داشته باشد. لازم به ذکر است که اگر سرمایه گذار بتواند برای حداقل 50 نفر در این کشور شغل ایجاد کند تابعیت کشور ترکیه را بدست خواهد آورد.

انواع کارآفرینی در ترکیه

 • ثبت شرکت سهامی
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود
 • یک پروژه گروهی یا مشترک
 • شرکت تعاونی
 • ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

یکی دیگر از راه های اخذ تابعیت در ترکیه، سپرده گذاری بانکی در یک حساب پس انداز در بانک دولتی ترکیه است. این ساده ترین راه برای یک سرمایه گذار برای دستیابی به شهروندی در ترکیه و روشی است که کمترین زمان را برای دستیابی به آن می‌طلبد. قبل از تغییرات اخیر، سرمایه گذاران موظف بودند 3،000،000 دلار در یک حساب بانکی سرمایه گذاری کنند. اکنون این مقدار به شدت کاهش یافته است و مبلغی که اکنون برای واریز و نگهداری آن در حساب بانکی ترکیه لازم است 500000 دلار یا معادل آن به لیر ترکیه است. این توسط آژانس مقررات و نظارت بانکی (BRSA) نظارت می‌شود. همانند خرید ملک، سپرده باید حداقل به مدت سه سال در این موسسه نگهداری شود و متقاضی در این مدت به هیچ یک از وجوه دسترسی نداشته باشد. هدف از کاهش میزان سپرده گذاری، افزایش چشمگیر میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور است. با وجود این، هیچ تغییری در مزایای بزرگی که سرمایه گذاران از طریق پاسپورت ترکیه دریافت می‌کنند، مانند دسترسی رایگان به آموزش و مراقبت های بهداشتی و همچنین سفر بدون ویزا به بیش از 110 کشور، ایجاد نشده است.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه کاملاً ساده است. با این حال، رعایت الزامات قوانین محلی مهم است. یک شرکت می‌تواند در ترکیه با حداقل یک مدیر و یک سهامدار تأسیس شود. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در ترکیه حدود 10000 لیر ترکیه می‌باشد. یک شرکت بدون نیاز به حضور فیزیکی می‌تواند در ترکیه تاسیس شود. همچنین سرمایه گذران در این روش باید نکات و ملزوماتی را رعایت کنند که عبارتند از:
-سرمایه گذاران نیازی به چشم پوشی از وضعیت فعلی خود به عنوان شهروند کشور خود ندارند
-سرمایه گذاران نیازی به شرکت در آزمون های زبان ندارند
-راه سرمایه گذاری بسیار انعطاف پذیر است و نیازی نیست متقاضی را ملزم به اقامت در کشور برای حفظ این وضعیت کند
-فردی از هر ملیتی می‌تواند مدیر یا سهامدار شرکت باشد
-سهامداران شرکت می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند
-برای یک شرکت با مسئولیت محدود، حداقل باید 1 مدیر و سهامدار وجود داشته باشد
-یک شرکت در ترکیه باید یک دفتر محلی (دفتر ثبت شده) اجاره کند
-برای ثبت یک شرکت محدود، باید ارزش سهام 100.000 TRY تزریق شود.
-از کل مبلغ، 250000 TRY باید هنگام ثبت نام در حساب بانکی سرمایه گذاری شود.

سرمایه گذاری از طریق سهام

از جمله روش های سرمایه گذاری در ترکیه, سرمایه گذاری از طریق خرید سهام است. در این روش متقاضی باید سهامی به ارزش حداقل 500000 دلار خریداری کند و پس از تایید وزارت صنعت این کشور, باید آن را به مدت 3 سال نگه دارد. ساده ترین راه برای سرمایه گذاری در کل بازار سهام ترکیه، سرمایه گذاری در یک شاخص بازار گسترده است. با استفاده از ETF می‌توان این کار را با هزینه کم انجام داد. در بازار سهام ترکیه 2 شاخص پیدا می‌کنید که توسط ETF ها ردیابی می‌شوند. همچنین از طرف دیگر، می‌توانید شاخص هایی را در بازارهای نوظهور منطقه EMEA (اروپا، خاورمیانه و آفریقا) یا اروپا در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری از طریق اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاران خارجی می‌توانند با خرید یک سند بدهی دولتی حداقل 500000 دلار یا ارز خارجی متفاوت یا معادل لیر ترکیه برای شهروندی ترکیه درخواست دهند، مشروط بر اینکه حداقل سه (3) سال در اختیار داشته باشند. سرمایه گذاری در اوراق بدهی دولت با 9 روش مختلف امکان پذیر است. اوراق قرضه دولتی یکی از این ابزارهای بدهی است. اوراق بدهی منتشر شده توسط دولت برای تامین مالی دوره ای با سررسید یکسال یا بیشتر از تاریخ انتشار، اوراق قرضه دولتی نامیده می‌شود و توسط خزانه داری از طریق بانک مرکزی منتشر می‌شود و از طریق بانک ها قابل سرمایه گذاری است. اگر مجموع اوراق قرضه دولتی و سایر ابزارهای بدهی و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از طریق یک یا چند بانک مستقر در ترکیه و/یا در دوره‌های زمانی مختلف معادل 500000 دلار یا معادل آن نرخ ارز خارجی را ارائه کند، می‌توان درخواست شهروندی داد.

سرمایه گذاری از طریق املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یک سرمایه گذاری مورد علاقه برای بسیاری است، و نه بی دلیل. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در واقع هنوز یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری هایی است که می‌توانید با بازگشت تضمینی شاید نه با بالاترین بازده، اما بی خطر انجام دهید. شرکت‌ها می‌آیند و می‌روند، قیمت سهام بالا و پایین می‌شود، اما قیمت املاک و مستغلات عمدتاً ثابت است و به طور کلی همیشه در حال افزایش است. قبل از سال 2018، شهروندی ترکیه از طریق طرح سرمایه گذاری در املاک و مستغلات غیرمجاز بود. حداقل مبلغ سرمایه گذاری اولیه 1 میلیون دلاری آن را به یکی از گران ترین سرمایه گذاری های جهان تبدیل کرد. آنها سپس این مبلغ را به 250000 دلار کاهش دادند که پس از آن بیش از 9000 نفر برای به دست آوردن شهروندی املاک و مستغلات خریداری کرده‌اند. تنها شرط غیر از 250 هزار تومان این است که ملک را حداقل سه سال نگه دارید. این همچنین به همسر و افراد تحت تکفل شما اجازه می‌دهد تا تابعیت خود را به دست آورند.

نکات سرمایه گذاری از طریق املاک و مستغلات

– لازم است در مورد املاک از قبیل موقعیت، قدمت و … اطلاعات ملکی به دست آید و بر اساس آن اقدام شود.
– کسانی که می‌خواهند در مسکنی برای مدت زمان کوتاهی سرمایه‌گذاری کنند، باید در ملک های یک منطقه در حال توسعه سرمایه‌گذاری کنند.
-موقعیت ملکی که قرار است در یک مکان مرکزی یا روستایی خریداری شود از نظر ارزش اهمیت زیادی دارد.
-خرید ملک از یک مکان مرکزی سود, سودآوری را هم در کوتاه مدت و هم در میان مدت و بلند مدت ارائه می‌دهد.
-مناطق نوسازی شهری جایگزین خوبی برای سرمایه گذارانی است که می‌خواهند برای سرمایه گذاری بلندمدت ملک با قیمت پایین خریداری کنند.
-سرمایه گذاران باید مطابقت خانه مورد خرید با مقررات زلزله را بررسی کنند.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه دارای شرایطی است که سرمایه گذاران باید قبل از اقدام به سرمایه گذاری از آن‌ها آگاه باشند این شرایط عبارتند از:
-سرمایه گذار باید استانداردهای بین‌المللی و قراردادهای تجاری دوجانبه را رعایت کند
-هر نوع شرکتی که در قانون تجارت ترکیه پیش بینی شده باشد، مانند شهروندان ترکیه، اعم از شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی یا شرکت همبستگی، می‌تواند تاسیس شود و سرمایه گذار خارجی می‌تواند از بین آن انتخاب کند
-ترکیه معمولاً با سرمایه گذار خارجی برخورد می کند که 100 درصد به سرمایه گذار داخلی نزدیک شود که یکی از مهمترین مزیت های سرمایه گذاری در ترکیه است
-حداقل سرمایه هر شرکتی در صورت سهامی بودن 10 هزار لیر ترکیه می‌باشد
-هر نوع سرمایه گذاری شرایط خاص خود را دارد، مثلاً اگر سرمایه گذار به دنبال سرمایه گذاری در حوزه املاک و مستغلات است و اگر می‌خواهد در زمین خود که در ترکیه است سرمایه گذاری کند باید نوع آن را به وزارت اطلاع دهد
-سرمایه گذار باید حداقل 18 سال سن داشته باشد
-سرمایه گذار نباید هرگز به صورت غیرقانونی در ترکیه اقامت نکرده باشد

مدارک لازم سرمایه گذاری در ترکیه

 • شناسنامه هر متقاضی
 • گذرنامه هر متقاضی
 • اثبات اقامت
 • عکس متقاضی
 • پاسپورت هر متقاضی
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی بیمه درمانی
 • شماره شناسنامه مالیاتی ترکیه
 • مدرک سرمایه گذاری 250000 دلاری در حساب بانکی ترکیه یا حساب مشتری وکیل

مزایا سرمایه گذاری در ترکیه

-اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه به مدت 2 ماه (گذرنامه ترکیه جزو 30 پاسپورت برتر دنیاست)
-امکان سفر به 148 کشور بدون ویزا
-نیازی به حضور در ترکیه نیست
-توانایی حفظ شهروندی قبلی
-بیمه درمانی کامل
-بیمه بازنشستگی
-خدمت سربازی برای دارندگان این روش اجباری نیست
-امکان تحصیل در ترکیه و امکانات دانشگاهی رایگان در این کشور
-با سرمایه گذاری در ترکیه متقاضی می‌تواند برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را دریافت کند.

سوالات متداول

حداقل مبلغ موردنیاز برای سرمایه گذاری از طریق املاک و مستغلات چقدر است؟

250000 دلار

مدت زمان نگه داری سهام خریداری شده چقدر است؟

3 سال

شرط اصلی دریافت تابعیت کشور ترکیه از طریق کارآفرینی چیست؟

متقاضی باید برای حداقل 50 نفر در این کشور شغل ایجاد کندفرم مشاوره رایگان
نام و نام‌ خانوادگی:(Required)
اطلاعات تماس

دفتر مرکزی:
تهران، نیاوران، قبل از چها رراه کامرانیه، مرکز تجاری نارون

تلفن:
4 - 02122810082 - 021 (20 خط ویژه)

ساعات کاری :شنبه تا پنجشنبه 9 الی 20

درباره ما

دپارتمان مهاجرتی ویتراپو با بیش از 14 سال سابقه در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و مهاجرت برای سرمایه گذاری در خارج کشور آماده کمک به شماست

کلیه حقوق سایت متعلق به هلدینگ بین المللی الماسینو می‌باشد

به بالای صفحه بردن