روسیه

جغرافیای کشور روسیه

روسیه پهناورترین کشور جهان است و در شمال اوراسیا قرار دارد. وسعت این کشور ۱۷٬۰۹۸٬۲۴۶ کیلومتر مربع می باشد. کشور کانادا که به عنوان دومین کشور پهناور جهان شناخته می‌شود، تنها مساحتی در حدود ۵۸ درصد مساحت روسیه را دارا می‌باشد. همچنین این کشور، مساحتی بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا را در بر می‌گیرد هر چند، بیشتر مساحت آن را مناطق خالی از سکنه تشکیل می‌دهد. موقعیت جغرافیایی کشور روسیه در قاره آسیا به سمت شمال و در قاره اروپا در سمت شرق قرار دارد. به علت قرار گیری این کشور در عرض های بالای جغرافیایی و چسبیدن به قطب شمال، الگوی آب و هوایی، بسیار سرد سیر با بارش نسبتا کم می باشد. 

پایتخت

مسکو

زبان رسمی

روسی

واحد پول

روبل روسیه

جمعیت

144 میلیون

روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه آسیایی تقسیم می‌شود. بخشی که در قاره اروپا قرار دارد وسعتی در حدود ۴ میلیون کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و مساحتی در حدود ۲۴ درصد وسعت روسیه را شامل می‌شود. ۷۷ درصد از جمعیت ۱۴۵ میلیون نفری این کشور در بخش اروپایی روسیه زندگی می‌کنند. کشور روسیه نزدیک به 146 ميليون نفر جمعيت دارد و از این لحاظ در رتبه نهم جهان قرار گرفته است. روسیه کشوری فدرال شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری که به صورت خود گردان اداره می‌شود. 

همسایگان در قاره آسیا:

چین
 • چین
مغولستان
 • مغولستان
کره شمالی
 • کره شمالی
قزاقستان
 • قزاقستان
گرجستان
 • گرجستان
آذربایجان
 • آذربایجان

همسایگان در قاره اروپا:

لیتوانی
 • لیتوانی
لهستان
 • لهستان
نروژ
 • نروژ
لتونی
 • لتونی
فنلاند
 • فنلاند
بلاروس
 • بلاروس
استونی
 • استونی
اکراین
 • اکراین

شهر های مهم کشور روسیه

مسکو

شهر مسکو پر جمعیت ترین شهر کشور روسیه و قاره اروپا با ۱۲٫۶۱۵٫۸۸۲ نفر سکنه و پایتخت این کشور است. آب و هوای شهر مسکو قاره ای مرطوب است با تابستان های گرم و زمستان های سرد و طولانی و پر برف. این شهر نام خود را از رودخانه ای که مسکو در کنار آن قرار گرفته است، دارد.(رودخانه مسکواین شهر از مهم‌ترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا به‌شمار می‌آید. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود.

میدان سرخ، کلیسای جامع سنت باسیل، متروی مسکو، میدان مانژ، خیابان آربات، شاه زنک و شاه توپ، صومعه ناوادِویچی و مقبره لنین از مکان های دیدنی دیگر مسکو هستند.

سن پترزبورگ

شهر سن پترزبورگ، بعد از مسکو بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر این کشور، با بیش از 5 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت می باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌ است. سن پترزبورگ در کنار رودی به نام نوا قرار گرفته است، در قسمت شرقی خلیج فنلاند در دریای بالتیک. آب و هوایی شبیه به شهر مسکو دارد همراه با وزش باد از طرف رود نوا در فصل زمستان. شهر سن پترزبورگ به نوعی پایتخت فرهنگی کشور مسکو محسوب می شود.

موزه ارمیتاژ (هرمیتاژ)، کلیسای سنت ایزاک، کلبه پتر کبیر، کلیسای ناجی در خون، قلعه پیتر و پائول، کاخ کنستانتینوفسکی، کاخ باشکوه کاترین کبیر، خیابان نوسکی پراسپک از مکان های معروف این شهر هستند. 

روسیه

سوچی

 شهر سوچی یک شهر مرزی واقع در سمت غربی کشور روسیه است . این شهر از لحاظ گردشگری بسیار با اهمیت است و از نظر درازا طولانی ترین شهر اروپاست. آب و هوای شهر سوچی تقریبا گرم سیری می باشد و میزان رطوبت در این شهر زیاد است. نام سوچی به گوش بسیاری از مردم جهان آشناست آن هم به دلیل برگزاری المپیک زمستانی در این شهر در سال 2014 است. از جمعیت سوچی ۷۰ درصد روس تبار و ۲۰ درصد ارمنی تبار هستند.

سوچی دارای چشمه های آب معدنی، طبیعت بکر و ساحلی زیباست.

کازان (قازان)

شهر کازان در فدراسیون روسیه به عنوان مرکز جمهوری تاتارستان شناخته می شود.  شهر کازان سومین پایتخت این کشور است و در رتبه 8 در میان شهر های پر جمعیت کشور، با جمعیت بیش از 1 میلیون و 100 هزار نفر است. شهر کازان از لحاظ ورزشی بسیار اهمیت دارد. آب و هوای شهر کازان بسیار مرطوب و در عین حال گرم (شرجی) می باشد. این شهر محل تلاقی رودهای وُلگا و قازانکا است. شهر کازان به نسبت بسیاری از شهر های پر جمعیت و مهم کشور روسیه صنعتی تر می باشد.

از مکان های دیدنی کازان میتوان کلیسای کازان، خیابان باومن، مسجد قول شریف، کاخ کرملین کازان را نام برد.

نیژنی نووگورود

پله‌های چکالوف نیژنی نووگورود
پله‌های چکالوف نیژنی نووگورود

شهر نیژنی یکی از مراکز مهم از نظر آموزشی، فرهنگی، علمی و اقتصادی در روسیه به شمار می‌رود. جمعیت این شهر، نزدیک به ۱ میلیون و سیصد هزار نفر می باشد و از این لحاظ رتبه 5 را در جمع شهرهای پر جمعیت روسیه را داراست. ازنظر آب و هوایی، مرطوب قاره ای می باشد. این شهر، از اهمیت استراتژیک برخوردار است.

کاخ کرملین نیژنی، پله‌های چکالوف، خیابان تاریخی بولشایا پوکروفسکایا و موزه روکاویشنیکف از مکان های معروف این شهر هستند.

تاریخچه

تا قرن 14 میلادی روسیه در حد یک حکومت کوچک محلی در میان چند قبیله بود. در این قرن بود که حاکمی بر سر تخت نشست که بعدها با لقب ایوان مخوف نامیده شد. او اولین تزار روسیه بود. قرن 17 میلادی بود که رومانف ها آمدند تا برای سیصد سال مهمان تخت پادشاهی شوند. پتر کبیر و کاترین کبیر از به نام‌ ترین فرمانروایانی بودند که جنگ ها و اصلاحات زیادی را در جریان مدرن سازی و تبدیل این کشور به قدرت بزرگ در منطقه آسیا و اروپا انجام دادند. 

در اوایل قرن بیستم مجموعی از اتفاقات خونین، نارضایتی مردم از حکومت و شکست های بین المللی به خصوص در جنگ جهانی اول و اهداف توسعه طلبانه روسیه موجب شکل گیری انقلاب شد که باعث استعفای تزار، نیکولای دوم گردید. در سال 1917 بعد از یک سری تحولات و بازگشت تبعیدی ها به کشور روسیه، شخص لنین در قالب انقلاب بلشویکی رییس فدراسیون شد. و درسال 1924 استالین به جانشینی لنین درحزب کمونیست برگزیده شد. 

سیاست‌های استالین به صنعتی‌شدن کشور روسیه آن هم با سرعت زیاد انجامید. بعد از پایان جنگ جهانی دوم و افزایش قلمرو این کشور در قالب شوروی به قسمت اروپای شرقی و با توسل به دستگاه بزرگ امنیتی، روسیه به ابر قدرت جهانی تبدیل شد و دربرابر آمریکا قد علم کرد و بعد از استالین و در زمان جانشینان او شوروی وارد دوره رکود گردید و بلاخره در سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید. کشور روسیه در حال حاضر همچنان یک ابر قدرت در عرصه جهانی محسوب می گردد.

کاترین کبیر
کاترین کبیر
پتر کبیر
پتر کبیر

نظام سیاسی

نظام سیاسی کشور روسیه نظام نیمه ریاستی _ پارلمانی است. در این نظام سیاسی ، رئیس‌جمهور رئیس دولت است و یک سیستم چند حزبی با وظیفه قوه مجریه با ریاست نخست وزیر (که با تصویب لایحه پارلمان توسط شخص رئیس‌جمهور تعین می‌شود) است. فدراسیون روسیه بزرگ‌ترین کشوری است که از انحلال اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمد. در زمینه انتخابات نیز از سال 1990 تعداد 6 انتخابات برای ریاست جمهوری و 7 انتخابات برای ورود به پارلمان برگزار و انجام شده‌ است.

نظام اقتصادی

نظام اقتصادی روسیه

پول رسمی کشور روسیه روبل می باشد. اقتصاد کشور روسیه در قاره اروپا رتبه 5 را در میان اقتصاد های بزرگ ملی دارد و رتبه 11 را در بزرگترین تولید ناخالص داخلی در جهان و رتبه 5 را از لحاظ یکسانی قدرت خرید را دارا است. اقتصاد این کشور، اقتصادی با درآمدی متوسط که به سمت بالا میل دارد از نوع ترکیبی و در حال تحول است. موقعیت جغرافیایی خاص و وسعت زیاد، امکان ویژه ای برای داشتن حدود 30 درصد منابع طبیعی جهان را برای فعالیت اقتصادی بزرگ فراهم میکند. 

کشور روسیه همچنین دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز و حتی فلزات قیمتی است به طوری که بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی و دومین صادر کننده بزرگ نفت است. قدرت تولید کنندگی عظیمی که کشور روسیه در زمینه تسلیحات نظامی دارد، بر کسی در جهان پوشیده نیست و این کشور همچنین از نظر تعداد میلیاردرها در رتبه پنجم جهان قرار دارد.

نظام آموزشی

آموزش برای همه افراد در این کشور شامل این مراحل می باشد:

 • دوره ابتدایی که 4 سال به طول می انجامد.
 • دوره مقدماتی که 5 سال است.
 • دوره متوسطه که 2 تا 3 سال تحصیل در آن به طول می انجامد.

گذراندن آموزش عمومی در کشور روسیه اجباری می باشد. زبان آموزش در تمام مؤسسات آموزشی رسمی دولتی (به غیر از دوره‌ پیش دبستانی)، روسی است. تمام شهروندان، حق دریافت آموزش عمومی به زبان‌ مادری خود را دارند. تکمیل آموزش در روسیه بطور عمومی ۱۱ سال طول می‌کشد. کودک از ۶ سالگی در مدرسه ثبت نام می‌کند و به طور معمول در ۱۷ سالگی فارغ التحصیل می شود.

نظام آموزشی کشور روسیه

در کشور روسیه سه نوع از موسسات آموزش عالی شامل: آکادمی ، دانشگاه و انستیتو وجود دارد که جلوتر به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

دانشگاه در این کشور مانند دانشگاه های دیگر کشورهای دنیا کـه دارای رشتـه هـا و تخصص هـای مختلفی می باشد. برخی از این دانشگاهها جامع و کاملتر هستند ، نسبتا ازهمه رشته هـای دانشگاهی را در خود دارند وبیشتر رشته هایی از جمله می توان از دانشگاه علوم پزشکی ، دانشگاه فنی و مهندسی، دانشگاه انتشارات ، دانشگاه عـلـوم انسانی نام برد.

آکادمی یعنی موسساتی کـه فعالیتشان مربوط به آموزش بخشی ازعلوم به دانشجویان و نیز به امور پژوهشی می پردازند. آکادمی پزشکی مسکو ، آکادمی کشاورزی مسکو ، آکادمی صنایع شیمی و آکادمی دریا جز با اهمیت ترین ها در کشور روسیه هستند.

انستیتوهای آموزش عالی در مورد رشتـه هـای تخصصی خاص است که میتوان ازانستیتوهای هواشناسی، هوافضا، معدن، صنایع ماهی نام برد.

نظام سلامت

خدمات بهداشتی و درمانی در روسیه از طریق صندوق بیمه اجباری پزشکی فدرال ارائه می شود و از طریق وزارت بهداشت تنظیم می شود. قانون اساسی فدراسیون روسیه از سال 1996 حق مراقبت های بهداشتی رایگان را برای همه شهروندان فراهم کرده است. در طول تاریخ پیچیده فدراسیون ، کیفیت مراقبت های بهداشتی بسیار متفاوت بوده است. 

امروزه، تجربیات فردی مراقبت های بهداشتی روسیه به طور عمده به محل زندگی بستگی دارد. با کاهش بودجه دولت ، امکانات بهداشتی عمومی در این کشور با مشکلات بی شماری از جمله کمبود پرسنل، تجهیزات منسوخ شده و زمان طولانی انتظار روبرو هستند. مسکو و سن پترزبورگ بهترین مکان برای مراقبت های بهداشتی هستند زیرا این شهرها بیمارستان های بین المللی دارند. جایی که خدمات معمولاً خوب است و به استانداردهای خارج از کشور نزدیکتر است. پزشکان در این بیمارستان ها اغلب تحصیلات غربی دارند و می توانند به زبان انگلیسی کمک کنند.

فرهنگ مردم کشور روسیه

زبان رسمی، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در سایر جمهوری‌ های درون این کشور وجود دارد. کشور روسیه فرهنگ غنی و در عین حال متنوعی دارد شامل: موسیقی، رقص باله، ادبیات، نقاشی و هنر مینیاتور .

بیش از 160 قومیت در این کشور زندگی میکنند و نویسندگان مشهوری چون تولستوی، داستایوفسکی، پوشکین و چخوف، زاده‌ی این کشور هستند. یکی از نمادهای زیبای این کشور، عروسک‌های تو در توی ماتروشکا که تشکیل شده از شش تکه است، می باشند. 

 

کشور روسیه مذهب رسمی ندارد و نزدیک به 42 درصد از مردم آن، ارتدکس مسیحی و تا نهایت 7 درصد مسلمان هستند. اعضای خانواده در روسیه بسیار به هم وابسته‌اند و بیشتر خانواده‌ها در آپارتمان‌های کوچک، با یکدیگر زندگی می‌کنند و تعداد اعضای خانواده معمولا کم است. 

یکی از نمودهای ویژه معماری در این کشور گنبد های کوچک با رنگ های زیباست که بیشتر بر روی کلیساها به کار رفته است. فرهنگ و تنوع غذایی کشور روسیه نیز زیاد و پر بار می‌باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به طرق مختلف و هر کشوری کافیست شماره تلفن و نام خود را وارد کنید تا متخصصین مهاجرتی ویتراپو در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرندفرم مشاوره رایگان
نام و نام‌ خانوادگی:(Required)
اطلاعات تماس

دفتر مرکزی:
تهران، نیاوران، قبل از چها رراه کامرانیه، مرکز تجاری نارون

تلفن:
4 - 02122810082 - 021 (20 خط ویژه)

ساعات کاری :شنبه تا پنجشنبه 9 الی 20

درباره ما

دپارتمان مهاجرتی ویتراپو با بیش از 14 سال سابقه در زمینه مهاجرت تحصیلی، کاری و مهاجرت برای سرمایه گذاری در خارج کشور آماده کمک به شماست

کلیه حقوق سایت متعلق به هلدینگ بین المللی الماسینو می‌باشد

به بالای صفحه بردن