تحصیل در روسیه + (مزایا، هزینه های لازم)

مهاجرت از طریق تحصیل، یکی از برترین روش‌ها برای افرادی است که به دنبال گسترش دانش و تحصیل در کشورهای

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

مهاجرت از طریق تحصیل، یکی از برترین روش‌ها برای افرادی است که به دنبال گسترش دانش و تحصیل در کشورهای خارجی هستند. این امر فرصت‌های بی‌نظیری را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد، اما از میان کشورهای مختلف، یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل، کشور روسیه می‌باشد.

از آنجایی که دانشجویان با مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل، از مزایای بسیاری از جمله دریافت مدارک دوگانه از دانشگاه های بین المللی این کشور, هزینه های مقرون به صرفه برای تحصیل, اخذ اقامت دائم پس از تحصیل و … برخوردار خواهند شد, سالانه متقاضیان بسیاری اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی روسیه می‌کنند.

با این حال، باید توجه داشت که تحصیل در روسیه دارای شرایط و مراحلی تخصصی است و به منظور آماده‌سازی مدارک موردنیاز، به مشاوری آگاه نیاز دارد. در همین راستا مشاوران موسسه مهاجرتی ویتراپو با هدف اخذ پذیرش تحصیلی شما آماده ارائه مشاوره مهاجرتی و همچنین خدمات ویژه در این زمینه می‌باشند. با ما همراه باشید.

تحصیل در روسیه

معرفی برترین ویژگی های تحصیل در روسیه

 • مدارک دوگانه
 • دانشگاه های بین المللی
 • هزینه های مناسب
 • اقامت پس از تحصیل
 • برخورداری از نظام آموزشی بسیار معتبر و کاربردی
 • برخورداری از تعداد مراکز آموزشی بسیار زیاد که تعدادی از آن ها نیز توانسته اند به عنوان بهترین دانشگاه ها در سطح جهان شناخته شوند
 • نزدیکی به کشور ایران برای مهاجرت

شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به روسیه

 • پاسپورت معتبر
 • دعوت نامه ورود به کشور روسیه (دعوت نامه دانشگاه موردنظر)
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده
 • عکس
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامتی جسمی و روحی شما

نکته مهم : مدارکی که برای تحصیل در روسیه نیاز به ترجمه به زبان روسی دارند عبارتند از پاسپورت, ریزنمرات و گواهی متوسطه و ریزنمرات و گواهی پیش دانشگاهی

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی روسیه

لازم به ذکر است که برای مهاجرت تحصیلی به روسیه شرایط سنی خاصی وجود ندارد. متقاضیان در هر سنی می‌توانند اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی خود نمایند

روش های تحصیل در روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه بدون مدرک زبان

از جمله ویژگی های تحصیل در روسیه، امکان تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان می‌باشد. دانشجویان برای تحصیل بدون مدرک زبان می‌توانند در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند. لازم به ذکر است در صورتی که متقاضی به یکی از دو زبان انگلیسی و یا روسی مسلط نباشد، دانشگاه موردنظر دوره ای را به زبان روسی برای متقاضیان ارائه می‌دهد تا به سطح موردنظر برسند.

اپلای روسیه با زبان انگلیسی

یکی از روش های تحصیل در روسیه تحصیل به زبان انگلیسی می‌باشد. تحصیل در روسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در تمامی رشته های تحصیلی امکان پذیر است, اما به صورت کلی رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی محدود می‌باشند، و فقط برخی از رشته های تحصیلی موجود در این کشور با زبان انگلیسی ارائه شده اند.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

مراحل اخذ پذیرش برای مهاجرت تحصیلی به روسیه

 • انتخاب رشته تحصیلی: در ابتدا، باید رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این مرحله، مهم است که بهترین رشته متناسب با اهداف و علاقه‌های خود را انتخاب نمایید.
 • تهیه مدارک و مستندات: برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه، باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مستندات شامل مدارک تحصیلی، گواهی‌نامه زبان روسیه یا انگلیسی، رزومه و سایر مدارک مرتبط است.
 • انتخاب دانشگاه: بعد از تهیه مدارک، بهتر است دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. مطالعه و بررسی برنامه‌های تحصیلی و شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد.
 • ارسال درخواست و پذیرش: پس از تکمیل مدارک و انتخاب دانشگاه، درخواست خود را از طریق سایت یا ایمیل دانشگاه ارسال کنید. پس از بررسی مدارک و شرایط، دانشگاه ممکن است شما را به عنوان دانشجوی پذیرفته شده تایید کند و نامه‌ای از آن‌ها دریافت خواهید کرد.
 • اخذ ویزا و مهاجرت: پس از اخذ پذیرش، باید ویزای مهاجرت تحصیلی روسیه را از سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود اخذ کنید.

دقت داشته باشید که این مراحل ممکن است متناسب با دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی متفاوت باشند. بنابراین، بهتر است همواره اطلاعات به‌روز و دقیق را از سایت رسمی دانشگاه‌های مورد نظر خود جستجو کنید و در صورت نیاز با مراکز مشاوره تحصیلی تماس بگیرید.

دوره پادفک جهت اعزام دانشجو به روسیه

روسیه به منظور بهبود کیفیت و کارآمدی نظام آموزشی خود، تصمیم به ارائه دوره‌های آموزشی (پیش نیاز) برای دانشجویان خارجی کرده است. این دوره‌ها قبل از ورود به دانشگاه اجباری بوده و بسیار اهمیت دارند. دوره پادفک روسیه مدت زمان متنوعی دارد که بسته به رشته تحصیلی دانشجو متغیر است و مدت زمان آن می‌تواند بین 1 ماه تا 1 سال باشد.

در این دوره‌های آموزشی، دانشجویان می‌توانند زبان روسی را فراگیری کنند. لازم به ذکر است که برای افرادی که از هیچ دانشی در زبان روسی برخوردار نیستند، مدت زمان دوره حدود 8 ماه تا 1 سال می‌باشد. پس از پایان دوره، دانشجویان در آزمون نهایی شرکت کرده و در صورت قبولی، مدرک پادفک دریافت می‌کنند و می‌توانند اقامت تحصیلی خود را دریافت نمایند.

معرفی برترین مدارس جهت تحصیل در روسیه

مدارس در روسیه به سه دسته مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس بین المللی تقسیم می‌شوند که افراد با توجه به نیاز خود می‌توانند برای تحصیل در روسیه، اقدام به تحصیل کنند. از جمله معتبرترین مدارس این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • مدرسه کمبریج
 • مدرسه بین المللی
 • مدرسه SAAS
 • مدرسه مسکو
تحصیل در مدارس روسیه

اعزام دانشجو به روسیه با مدرک دیپلم

قوانین آموزشی این کشور بسیار شبیه به اروپای مرکزی سازمان یافته، معتبر و کاربردی می‌باشد. دوره‌ی آموزش متوسطه در این کشور به مدت 11 سال به طول می‌انجامد. لذا بسیاری از افراد پس از طی کردن دوره‌ی متوسطه به سرعت وارد بازار کار می‌شوند و می‌توانند اقامت روسیه از طریق کار را دریافت نمایند. افرادی که به دنبال فعالیت با مدرک دیپلم خود در روسیه هستند، می‌توانند به مدت سه سال در مدارس کسب و کار این کشور تحصیل کنند و مجوز شغلی مورد نظر خود را نیز دریافت نمایند.

مهاجرت تحصیلی به روسیه با مدرک لیسانس

مدت زمان مورد نظر برای تحصیلات عالی در روسیه، 4 الی 6 سال می‌باشد. مدرک لیسانس در زمینه‌های مختلف به غیر از پزشکی، در طی 4 سال به دانشجویان اعطا می‌گردد. اما مدرک لیسانس پزشکی (Bakalavr) در این کشور به مدت 6 سال به طول می‌انجامد.

ویزای تحصیلی روسیه با مدرک فوق لیسانس

مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور روسیه 2 سال می‌باشد. اما لازم به ذکر است که این دوره به عنوان تحصیلات تکمیلی در کشور روسیه به شمار نمی‌رود.

تحصیل در روسیه با مدرک دکتری

برای دریافت این مدرک باید دوره‌ی تکمیلی تحصیلات را سپری کرد. این دوره با توجه به رشته‌ی افراد مدت زمانی بین 2 الی 4 سال دارد. لازم به ذکر است، با در نظر گرفتن مدت زمان سپری شده برای تحصیل در روسیه در جهت اخذ دکتری، افرادی که این مدرک را دریافت می‌کنند، اغلب 40 سال دارند.

برترین دانشگاه ها جهت مهاجرت تحصیلی به روسیه

 • دانشگاه ملی مسکو (بهترین دانشگاه پزشکی در روسیه)
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ (بهترین دانشگاه پزشکی در روسیه)
 • دانشگاه لومونسف (مورد تایید وزارت بهداشت در ایران)
 • دانشگاه نوسیبیرسک (مورد تایید وزارت بهداشت در ایران)
 • دانشگاه فدرال کازان (دانشگاه معتبر در پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی)
 • دانشگاه باومن مسکو
 • دانشگاه سماشکو
 • دانشگاه پیراگوف
دانشگاه های روسیه

در این بخش به معرفی ویژگی های برخی از برترین دانشگاه های این کشور می‌پردازیم که عبارتند از :

دانشگاه کازان

دانشگاه کازان یکی از برترین دانشگاه‌های روسیه است که در شهر کازان واقع شده است. این دانشگاه با بیش از ۲۰۰ سال سابقه آموزشی و پژوهشی، از اولویت های بزرگ آموزش عالی در روسیه برخوردار است. دانشگاه کازان با داشتن بیش از ۳۰ هزار دانشجو و ۳۰۰۰ عضو هیأت علمی، دوره های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و نیز دوره های آموزشی به زبان انگلیسی اشاره کرد. همچنین دانشگاه کازان با داشتن امکانات پژوهشی و علمی فراوان، به عنوان یک مرکز تحقیقاتی معتبر در زمینه های مختلف شناخته می‌شود.

دانشگاه پیراگوف (پیراگوا)

دانشگاه پیراگوف یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور روسیه است که در شهر کازان واقع شده است. این دانشگاه با بیش از ۲۰۰ سال سابقه در آموزش و پژوهش، به یکی از مراکز آموزش عالی برجسته در روسیه و جهان تبدیل شده است. دانشگاه پیراگوف با ارائه دوره‌های تحصیلی در حوزه‌های مختلف، از جمله علوم پایه، مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، هنر و ادبیات و سایر حوزه‌های علمی، دانشجویان خود را آموزش می‌دهد.

همچنین، این دانشگاه با داشتن امکانات پژوهشی و علمی پیشرفته، به عنوان یکی از برترین مراکز تحقیقاتی در روسیه شناخته شده است. با تمرکز بر کیفیت آموزش و پژوهش، دانشگاه پیراگوف به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های روسیه در رشته‌های مختلف شناخته شده است.

دانشگاه سماشکو

دانشگاه سماشکو یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است که در شهر سماشکو واقع شده است. این دانشگاه با بیش از ۱۰۰ سال سابقه آموزشی و پژوهشی، به یکی از مراکز آموزش عالی و پژوهشی مهم در روسیه تبدیل شده است. دانشگاه سماشکو با داشتن بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو و ۷۰۰۰ عضو هیأت علمی، دوره های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و نیز دوره های آموزشی به زبان انگلیسی اشاره کرد.

همچنین دانشگاه سماشکو با داشتن امکانات پژوهشی و علمی فراوان، به عنوان یک مرکز تحقیقاتی برجسته در زمینه های مختلف شناخته می‌شود. با تمرکز بر آموزش و پژوهش با کیفیت بالا، دانشگاه سماشکو به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های روسیه در رشته های مختلف شناخته شده است.

دانشگاه سنپترزبورگ

دانشگاه سنپترزبورگ یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. این دانشگاه با بیش از ۳۰۰ سال سابقه، در حوزه آموزش و پژوهش در سطح بین‌المللی شناخته شده است. دانشگاه سنپترزبورگ با ارائه دوره‌های تحصیلی در حوزه‌های مختلف، از جمله علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشجویان خود را آموزش می‌دهد. این دانشگاه با داشتن امکانات پژوهشی و علمی پیشرفته، به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی برتر در روسیه شناخته شده است.

علاوه بر این، دانشگاه سنپترزبورگ با ارائه فرصت‌های شغلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان خود، به عنوان یکی از مهمترین مراکز اشتغال در روسیه شناخته می‌شود. به طور کلی، دانشگاه سنپترزبورگ با تمرکز بر کیفیت آموزش و پژوهش و ارائه فرصت‌های شغلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان، به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های روسیه شناخته شده است.

اخذ ویزای تحصیلی روسیه همراه با بورسیه تحصیلی

یکی از راهکارهای بسیار مناسب برای مهاجرت تحصیلی به روسیه ، استفاده از بورسیه تحصیلی است. کشور روسیه علاوه بر ارائه مزایای بسیار برای تحصیل, انواع متنوعی از بورسیه های تحصیلی را برای متقاضیان خود فراهم کرده است, به این صورت که همه یا بخشی از هزینه های دانشجویان را در بر می‌گیرد. این بورسیه ها در انواع دولتی, دانشگاهی و سازمانی ارائه می‌شوند و دانشجویان برای دریافت آن ها باید رزومه, انگیزه نامه و مدارک مورد نیاز خود را فراهم آورند.

لازم به ذکر است که  دولت این کشور برای تحصیل در روسیه به صورت رایگان، تدابیری را اندیشیده است که عبارتند از:
شرکت در آزمون‌های رقابتی و یا المپیادهای علمی و کسب نمره بالا مانند: (المپیاد نانو تکنولوژی، برنامه نویسی، المپیاد مسکو، المپیاد بین المللی ریاضی و فیزیک و غیره)
دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند هزینه‌های تحصیل در روسیه را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. لازم به ذکر است که برای دریافت بورسیه تحصیلی، می‌توانید از مشاوره‌های حرفه‌ای و تخصصی مرکز مهاجرت ویتراپو بهره مند شوید.

ویزای تحصیلی روسیه

اسامی بورسیه های تحصیل در روسیه

 • بورسیه دولتی فدراسیون روسیه
 • کمک هزینه تحصیلی بنجامن رای گیلمن
 • بورسیه شوراهای آمریکا
 • دانشکده مطالعات روسیه و آسیا
 • بورسیه پژوهشی روسیه
 • پروژه بورس تحصیلی روسیه

مزایای مهاجرت تحصیلی به روسیه

دلایل بسیار مهمی وجود دارد که مهاجرت تحصیلی به روسیه را برای شما به یک رویای شگفت انگیز مبدل خواهند نمود. از جمله دلایل و مزایایی که مسبب اعزام دانشجو به روسیه می‌شوند، عبارتند از:

 • پیشینه غنی آموزشی : در طول دهه‌های اخیر در کشور روسیه، شاهد پیشرفت قابل توجهی در تحصیلات عالیه این کشور بوده ایم. این کشور در سال 2003 میلادی به Bologna Process پیوست و متعهد شده است که نظام آموزشی خود را با نظام آموزشی در کشورهای اروپایی، هماهنگ نماید. لذا امروزه نظام آموزشی کشور روسیه در رتبه 26 نظام‌های آموزشی QS، قرار گرفته است. 25 دانشگاه موجود در روسیه از رتبه QS برخوردار هستند که 13 مورد از آنها، در بین 400 دانشگاه معتبر جهان، قرار گرفته‌اند.
 • دریافت اقامت تحصیلی راحت : یکی از فاکتورهای بسیار مهم در این کشور، برخورداری از امکانات رفاهی و همچنین امکانات تحصیلی بی نظیر و فوق العاده ای است که با بسیاری از دانشگاه های معتبر غربی برابر بوده است. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر موجود در این کشور از خوابگاه برخوردار هستند که به نوعی بر روی کاهش هزینه‌های اقامتی و همچنین سهولت در رفت و آمد را برای دانشجویان در بر خواهد داشت.
 • برتر در آموزش‌های مهندسی و همچنین علوم انسانی : تحصیل در روسیه این امکان را برای دانشجویان فراهم نموده است که بتوانند از بهترین و برترین دانش تخصصی در زمینه های مختلف، از جمله: علوم انسانی، علوم مهندسی و … برخوردار گردند. با قرار گرفتن دانشگاه های روسی در جایگاه های معتبر جهانی می‌توان به دانش علمی، دقیق، عمیق و بنیادی در زمینه‌های مختلف علوم انسانی، مهندسی و غیره دست یافت و از این طریق به راحتی وارد بازارهای رقابتی شد.
 • هزینه های مناسب : دانشجویانی که از طرف دولت روسیه بورسیه می‌شوند، می‌توانند به بهترین نحو از مزایای دانشجویی خود، بهره‌مند گردند. همانطور که اشاره شد، هزینه‌های منظور شده برای تحصیل در روسیه ، بسیار مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر از دانشگاه‌های موجود در آمریکا و کانادا می‌باشد. همچنین عوامل بسیار زیادی بر روی شهریه دانشجویی و هزینه‌های جانبی آن، تاثیر گذار هستند. لذا برای دریافت مشاوره‌های هوشمندانه می‌توانید از خدمات برجسته و معتبر مرکز مهاجرت ویتراپو ، بهره برداری کنید.
 • دانشکده‌های علمی بسیار قوی : این کشور از دانشکده‌های بسیار قوی در حوزه‌های ریاضیات، فیزیک، علوم طبیعی، شیمی، زمین شناسی، پزشکی، برنامه نویسی و … برخوردار است که هر کدام به نوعی بر روی پرورش و تربیت افراد خبره و توانمند، نقش بسزایی داشته‌اند.
 • ارائه‌ی مدارک دوگانه به دانشجویان : در این کشور دانشجویان می‌توانند طبق شرایط و ضوابط از دو مدرک (مدرک روسی و مدرک معتبر از دانشگاه‌های اروپایی) بهره مند گردند. این مزیت به سبب امضا کردن بیانیه بولونیا (Bologna Declaration) و همچنین ایجاد فضای آموزشی مشترک در بین کشورهای شرکت کننده، پدید آمد. لذا با تحصیل در روسیه می‌توان علاوه بر دریافت مدرک روسی، مدرک دانشگاه‌های اروپایی را نیز دریافت کرد.
 • دریافت اقامت پس از تحصیل : یکی از سوالات پر چالش برای مهاجرت تحصیلی به روسیه، نحوه‌ی دریافت اقامت است. لازم به ذکر است که امکان اخذ اقامت روسیه از طریق تحصیل پس از طی کردن دوره تحصیلات برای یافتن کار، وجود نخواهد داشت. اما در صورتی که دانشجویان در حین تحصیل، به کار مشغول شوند، می‌توانند پس از طی کردن مراحل اخذ اقامت، برای دریافت اقامت روسیه اقدام کنند.

هزینه های تحصیل در روسیه

مقطع تحصیلیشهریه
کارشناسی1750 دلار الی 10000 دلار
کارشناسی ارشد2100 دلار الی 4600 دلار
دکتری1113 دلار الی 5900 دلار
هزینه های مهاجرت تحصیلی به روسیه

رشته های مناسب برای اعزام دانشجو به روسیه

رشته های بسیار زیادی در این کشور از جمله رشته های فنی و مهندسی, علوم پایه, ریاضی و فیزیک, شیمی, نانوتکنولوژی, هنر و موسیقی, هوافضا و … وجود دارند که دانشجویان با توجه به نیاز خود می‌توانند اقدامات لازم را برای تحصیل نمایند. در ادامه به بررسی و تحلیل سه رشته برتر تحصیل در روسیه پرداخته ایم که عبارتند از:

تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از برترین و پردرآمدترین رشته ها برای تحصیل در روسیه, رشته پزشکی می‌باشد. برای تحصیل پزشکی در روسیه متقاضیان باید ابتدا در آزمون پادفک روسیه شرکت کرده و با کسب نمره قبولی در آن اقدام به ثبت نام در رشته پزشکی نمایند. متقاضیان برای تحصیل در این رشته باید شرایط و مدارک مورد نیاز  خود را فراهم نموده و پس از دریافت ویزای تحصیلی خود به دانشگاه موردنظر ارائه دهند.

تحصیل پزشکی در کشور روسیه مزایا بسیاری از جمله کیفیت بالا آموزش, مدارک مورد تایید در سراسر دنیا و … برای متقاضیان خود به همراه دارد. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه برابر با سالانه 5 هزار الی 9 هزار دلار می‌باشد.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

از جمله پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در کشور روسیه تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور می‌باشد. برای تحصیل در این رشته نیاز به ارائه مدرک زبان نمی‌باشد و همچنین شرایط سنی خاصی برای تحصیل در این رشته وجود ندارد.

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور روسیه نیاز به ارائه معدل با شرط خاصی نیست. لازم به ذکر است که شهریه تحصیل در این رشته سالانه برابر با 5 هزار الی 9 هزار دلار می‌باشد.

تحصیل داروسازی در روسیه

یکی از بهترین و آسان ترین رشته های تحصیلی در کشور روسیه رشته داروسازی می‌باشد, چرا که تحصیل داروسازی در روسیه نیاز به آزمون ورودی و کنکور ندارد و دانشجویان تنها باید شرایط و مدارک موردنیاز خود را فراهم سازند. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در این رشته متناسب با نوع زبان تحصیلی روسی و یا انگلیسی متفاوت است و شهریه آن سالانه برابر با 5 هزار الی 9 هزار دلار می‌باشد. هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به زبان روسی سالانه ۶۸۰۰ دلار و هزینه تحصیل آن به زبان انگلیسی سالانه ۷۸۰۰ دلار می‌باشد

اخذ ویزای تحصیلی روسیه در رشته خلبانی

از جمله پردرآمدترین و همچنین پرتقاضاترین رشته های تحصیل در کشور روسیه, رشته خلبانی است. تحصیل خلبانی در روسیه از آنجایی که دارای کیفیت بالای تدریس و همچنین هزینه مقرون به صرفه ای است، دارای تقاضای بسیار زیادی است. دانشجویان با تحصیل در این رشته از مزایای بسیاری از جمله دریافت ویزای تحصیلی روسیه، ویزای توریستی روسیه برای خانواده خود به آسانی و سایر موارد دیگر برخوردار خواهند شد. لازم به ذکر است که تحصیل خلبانی در روسیه نیازی به ارائه مدارک زبان ندارد و با آزمون پادفک روسیه امکان پذیر است.

اخذ اقامت روسیه پس از تحصیل

متقاضیان تحصیل در کشور روسیه، با اتمام تحصیل خود و فارغ التحصیلی در رشته و دانشگاه موردنظر خود، می‌توانند اقامت روسیه را دریافت نمایند. به این صورت که دانشجویان با فارغ التحصیلی می‌توانند شروع به کار کنند و با گذشت چند سال، اقدام به اخذ اقامت دائم روسیه نمایند.

اقامت تحصیلی روسیه

کار ضمن تحصیل در روسیه

یکی از ویژگی های فوق العاده تحصیل در روسیه برای متقاضیان, اجازه کار ضمن تحصیل در این کشور می‌باشد. دانشجویان در کشور روسیه اجازه دارند به هنگام تحصیل خود، تا زمانی که آسیبی به تحصیلشان وارد نشود مشغول به کار و فعالیت شوند. برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل، متقاضیان باید هزینه ای را به مبلغ 3500 روبل روسیه پرداخت کنند. همچنین لازم به ذکر است که اعتبار مجوز مشاغل مورد نیاز کشور روسیه یک ساله می‌باشد و قابلیت تمدید دوباره دارد.

اخذ بیمه با مهاجرت تحصیلی به روسیه

یکی از موارد مهم برای تحصیل در روسیه برخورداری از بیمه دانشجویی است. به طور کلی دو نوع بیمه در کشور روسیه وجود دارد که عبارتند از:

 • بیمه اجباری (OMC) : این بیمه توسط دولت روسیه برای افرادی که تابعیت کشور روسیه را دارند ارائه می‌شود و با دریافت آن بیمارستان های تحت نظراین بیمه، هزینه ای از بیمار دریافت نخواهند کرد
 • بیمه درمان خصوصی ( DMC) : این بیمه باید توسط فرد خریداری شود و به صورت کلی خدمات جامع تری به نسبت بیمه OMC ارائه می‌کند. همچنین مراقبت های پزشکی در روسیه را نیز شامل می‌شود

اخذ خوابگاه برای اعزام دانشجو به روسیه

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی موفقیت افراد برای تحصیل در روسیه ، برخورداری از محل سکونت ایده آل و مناسب می‌باشد. محل اقامت دانشجویان در روسیه، اغلب خوابگاه‌های موجود در این کشور می‌باشد. لازم به ذکر است هزینه‌ی این خوابگاه‌های دانشجویی نیز مقرون به صرفه است. از انواع محل سکونت دانشجویان در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع خوابگاهجزئیات
خوابگاه های راهروییدر این خوابگاه‌ها استفاده از آشپزخانه، حمام و توالت مشترک می‌باشد
خوابگاه های بلوکیاین خوابگاه‌ها از اتاق خواب‌های مجزا و بسیار راحت برخوردار هستند
خوابگاه های آپارتمانیدر این خوابگاه‌ها می‌توان به مجهز شدن کلیه محوطه به آشپزخانه و حمام، اشاره کرد

نکته مهم : لازم به ذکر است که هزینه‌ی این خوابگاه‌ها وابسته به برخی موارد مانند تعداد دانشجویان، مکان خوابگاه، دانشگاه مورد نظر، نوع خوابگاه و مواردی از این قبیل می‌باشد

محدودیت های مهاجرت تحصیلی به روسیه

 • تسلط به زبان روسی برای برقراری ارتباط و تحصیل در این کشور
 • آب و هوای بسیار سرد این کشور
 • استفاده از فناوری های منسوخ شده در تعداد اندکی از دانشگاه های این کشور
 • عدم حمایت از دانشجویان در خارج از کلاس درس

سوالات متداول جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه؟

میزان هزینه ها بستگی به شهر محل دانشگاه، نوع خوابگاه و سبک زندگی هر متقاضی دارد اما به طور متوسط بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ دلار در ماه برای دانشجویان هزینه دارد

تاثیر رتبه کنکور در مهاجرت تحصیلی به روسیه؟

خیر، برای اخذ پذیرش یا بورسیه معدل کل ۳ سال پایانی تحصیلات متقاضی ها اهمیت دارد.

سن مناسب برای تحصیل در روسیه؟

روسیه کشوری است که هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه در نظر نمیگیرد، اما باید این را هم مد نظر قرار بدهید که هر دانشگاه شرایط خاص خودش را دارد و بعضی از دانشگاهها شرایط سنی را هم در نظر میگیرند.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه؟

بسیاری از دانشگاه های روسیه برای تحصیل شرط معدل ندارند

دلایل اصلی تحصیل در روسیه؟

ارائه مدارک دوگانه / دانشگاه های بین المللی / هزینه های مناسب / اقامت پس از تحصیل

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند