کار در ترکیه

از آنجایی که کشور ترکیه شباهت های بسیار زیادی به کشور ایران دارد, سالانه متقاضیان بسیار زیادی برای مهاجرت کاری

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

از آنجایی که کشور ترکیه شباهت های بسیار زیادی به کشور ایران دارد, سالانه متقاضیان بسیار زیادی برای مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار در ترکیه اقدام می‌نمایند. با اخذ ویزا و اقامت کار در ترکیه متقاضیان با گذشت 5 سال می‌توانند تابعیت این کشور را نیز دریافت نمایند, اما لازم به ذکر است که متقاضیان جهت اخذ ویزای کاری خود باید تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز خود را فراهم آورند که لازمه ان داشتن مشاوری آگاه از تمامی مراحل و چگونگی اخذ ویزای کار در ترکیه می‌باشد. در همین راستا مشاوران موسسه مهاجرتی ویتراپو آماده خدمت رسانی با هدف اخذ ویزای کاری شما عزیزان می‌باشند. با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت کاری به ترکیه

مهم ترین سوالی که ممکن است برای متقاضیان مهاجرت کاری به ترکیه مطرح شود این است که بعد از چه مدت می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور اقدام نمایند. شما می‌توانید پس از 5 سال کار رسمی در کشور ترکیه و بیمه شدن توسط کارفرما، درخواست خود را برای اخذ شهروندی کشور ترکیه ارسال نمایید. در صورت تایید شدن درخواست‌تان، پاسپورت ترکیه به شما تعلق خواهد گرفت. مهم ترین نکته در ارتباط با مهاجرت کاری به ترکیه، تسلط به زبان ترکی استانبولی است. اگر زبان ترکی را به خوبی بلد باشید، می‌توانید مشاغلی خوب با میزان درآمد بالا پیدا کنید. اما در صورت عدم تسلط به این زبان باید برای مدتی کارهایی سخت با دستمزدی کمتر را انتخاب کنید تا به مرور زبان ترکی را یاد بگیرید. البته تسلط به زبان ترکی شرط اصلی بسیاری از شرکت های ترکیه است و در غیر این صورت کارمندی را نمی‌پذیرند.
با مهاجرت به ترکیه از طریق کار و مشغول شدن در این کشور، شما سابقه کار بین المللی خواهید داشت و می‌توانید به راحتی برای کار در کشورهای دیگر نیز اقدام نمایید. ساعت کاری در ترکیه نسبت به سایر کشورها کمی بیشتر است. کارمندان و کارگران در این کشور حدودا هفته ای 45 ساعت کار می‌کنند و روزهای کاری در کشور ترکیه از دوشنبه تا جمعه است. کارمندان در کشور ترکیه به طور معمول سالانه 14 روز مرخصی با حقوق دارند که این میزان ممکن است بر اساس ساعت کاری بیشتر نیز بشود.

انواع مجوز ویزای کار ترکیه

اگر قصد آغاز زندگی جدیدی را دارید، کار در ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. البته مهاجران در کشور ترکیه مجوز فعالیت در برخی مشاغل را ندارند، اما به طور کلی کشور ترکیه 3 نوع مجوز کار به کارجویان خارجی اعطا می‌کند که در ادامه ویتراپو به آن‌ها می‌پردازد.

مجوز کار در ترکیه با کارت فیروزه ای

برای مهاجرت کاری به ترکیه، یکی از راه‌هایی که پیش روی شما قرار دارد دریافت کارت فیروزه ای (Turquoise Card) است. اگر از تحصیلات دانشگاهی بالایی برخوردارید، و یا مهارت و سابقه شغلی قابل توجهی در شغل موردنظر خود دارید، می‌توانید جهت دریافت کارت فیروزه ای برای کار در ترکیه اقدام نمایید. با دریافت کارت فیروزه ای شما اجازه کار دائم در کشور ترکیه را خواهید داشت؛ همچنین از تمامی حقوق شهروندی و مزایایی که شهروندان این کشور برخوردار هستند شما نیز بهره‌مند خواهید شد.

مجوز کار در ترکیه به صورت موقت

مجوز کار موقت در ترکیه مرسوم‌ترین مجوزی است که برای کارجویان خارجی در این کشور صادر می‌شود. این مجوز تنها از سوی صاحبان مشاغل ترکیه می‌تواند برای شما صادر شود، در واقع خود کارجوی خارجی نمی‌تواند مجوز کار موقت را درخواست کند. با مجوز کار موقت در ترکیه شما به مدت 1 سال مجاز به کار در این کشور هستید. در صورت تمایل به ادامه اقامت پس از یک سال، می‌توانید دو نیم ماه پیش از اتمام مدت مجوز موقت خود برای تمدید آن اقدام نمایید و 2 سال دیگر را در ترکیه بمانید.

مجوز کار در ترکیه به صورت دائم یا مستقل

این مجوز بر خلاف دو مورد دیگر یعنی کارت فیروزه ای و اجازه کار موقت، تنها برای کسانی است که داخل کشور ترکیه زندگی می‌کنند. پس از 5 سال زندگی در ترکیه می‌توانید درخواست اخذ مجوز کار مستقل در این کشور را ارائه کنید. شما با دریافت این مجوز می‌توانید به طور دائم در کشور ترکیه مشغول به کار شوید. اگر از دو راه قبلی به ترکیه مهاجرت کنید و در این کشور مشغول به کار شوید، با گذشت 5 سال می‌توانید مجوز اقامت دائم و کار مستقل در ترکیه را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز مهاجرت به ترکیه از طریق کار

تکمیل فرم درخواست ویزای کار
گواهی عدم سوءپیشینه
بیمه درمانی
پاسپورت معتبر
مدارک اجازه کار
بلیط هواپیما
عکس
مدارک تحصیلی همراه با ترجمه
تکمیل فرم درخواست ویزای کار

درآمد در مهاجرت کاری به ترکیه

میزان حقوق و درآمد یکی از مهم ترین نکاتی است که باید پیش از اقدام برای کار در ترکیه از آن اطلاع پیدا کنید. به دلیل رخ دادن بحران اقتصادی اخیر در کشور ترکیه، طبق تصویب وزارت اقتصاد دارایی و مجلس جمهوری این کشور، حداقل دستمزد برای کار در ترکیه به مبلغ ۵۰,۴۴ لیر افزایش پیدا کرد. این مبلغ بالاترین رقم در 50 سال اخیر در کشور ترکیه است. حقوق پایه در کشور ترکیه با کسر مالیات، ماهانه ۴,۲۵۰ لیر و به عبارتی روزانه ۱۴۱,۶۶ لیر است. ساعت کاری برای دریافت حقوق پایه در ترکیه 45 ساعت در هفته است.

شرایط اخذ مجوز کار در ترکیه

متقاضیان برای اخذ مجوز کار در ترکیه باید به نزدیک ترین نمایندگی ترکیه در محل زندگی خود مراجعه کنند و تمامی مدارک خود از جمله پاسپورت, فرم درخواست ویزای کار در ترکیه و … را ارائه دهند. پس از آن کارفرما برخی از مدارک را به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارائه می‌دهد. با تایید درخواست مجوز کار متقاضیان می‌توانند شروع به کار نمایند.

مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار

اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید، باید در ابتدا بدانید که کدام مشاغل در این کشور فعال هستند و شما می‌توانید آن ها را انتخاب نمایید. ساخت و ساز، فناوری اطلاعات، خودرو سازی، صنعت فست فود و غذاهای بسته بندی شده، نساجی، محیط زیست، مواد شیمیایی، صنعت گردشگری، کشاورزی و صادرات فندق، فروشگاه‌های الکترونیک و لوازم خانگی، شرکت تولید پتروشیمی، خدمات مشاوره مالی، دفتر مشاوره تغییر کسب و کار، خدمات پذیرایی تخصصی برای صنعت حمل و نقل هوایی، شرکت خدمات نظافتی، شرکت تعمیرات و رزرو هتل و آپارتمان همگی از جمله مشاغل پرطرفدار در ترکیه هستند همچنین مشاغل پزشکی و پرستاری نیز از جمله شغل های پرطرفدار در این کشور است که البته دارای شرایط و مراحلی است و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مهاجرت کاری به ترکیه برای پزشکان و پرستاران

پزشکان و پرستارانی که در خارج از مرزهای ترکیه زندگی می‌کنند می‌توانند در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های این کشور مشغول به کار شوند. البته فراموش نکنید که تنها مدارک تعدادی از دانشگاه های خارجی برای اجازه کار و اقامت کاری پرستاران و پزشکان در کشور ترکیه پذیرفته می‌شود. اولین قدم برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار به عنوان پزشک یا پرستار، تسلط به زبان ترکی است؛ شما باید در ابتدا تسلط خود به زبان ترکی را به کشور ترکیه اثبات کنید. سپس باید برای معادل سازی مدارک تحصیلی، با شورای آموزش عالی این کشور ارتباط برقرار کنید. پزشکان و پرستاران بسیاری کشور ترکیه را برای کار انتخاب می‌کنند، زیرا سوابق شغلی در ترکیه بین المللی است و پس از مدتی کار در این کشور می‌توان برای اقامت کاری کشورهای اروپایی نیز اقدام کرد.

مدارک ورود پرستاران به بازار کار در ترکیه

تکمیل فرم درخواست ویزای کار
گواهی عدم سوءپیشینه
بیمه درمانی
پاسپورت معتبر
مدارک اجازه کار
بلیط هواپیما
عکس
مدارک تحصیلی همراه با ترجمه
تکمیل فرم درخواست ویزای کار

مدارک ورود پزشکان به بازار کار در ترکیه

ارائه دعوت به کار از یک مرکز درمانی خصوصی
تاییدیه مدرک پزشکی توسط شورای آموزش عالی
ارائه قرارداد کاری منعقد شده بین پزشک و مرکز درمانی
مدارک اقامتی و آدرس محل اقامت
مدارک هویتی شامل پاسپورت و …
عکس

 

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند