تحصیل بازی سازی در ترکیه

یکی از بهترین و جذاب ترین انتخاب ها برای متقاضیان تحصیل در ترکیه، تحصیل در رشته بازی سازی در کشور

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

یکی از بهترین و جذاب ترین انتخاب ها برای متقاضیان تحصیل در ترکیه، تحصیل در رشته بازی سازی در کشور ترکیه است. این کشور در زمینه بازی سازی سرمایه گذاری های بسیاری از جمله استفاده از موتور های بازی سازی بین المللی چون CRYENGINE و UNREALENGINE انجام داده است. در کشور ایران نیز رشته بازی سازی تدریس می‌شود اما به دلیل عدم استفاده از موتورهای UNREALENGINE ,CRYTEK و سایر موتورها به دلیل مشکلات تحریمی و نداشتن لایسنس, امکان کار به صورت آکادمیک وجود ندارد. از آنجایی که کشور ترکیه از دانشگاه هایی با QS کمتر از 2000, مدارک معتبر در سراسر دنیا و … برخوردار است, شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل رشته بازی سازی دارد. در این کشور اساتیدی که بازی سازی را تدریس می‌کنند خود در کمپانی های بازی سازی معتبر دنیا فعال می‌باشند که از جمله می‌توان به Cevat Yerli مدیر کمپانی crytek اشاره کرد. لازم به ذکر است که تحصیل بازی سازی در دنیا با هزینه های بسیار بالا انجام می‌شود, اما ویتراپو می‌تواند پذیرش تحصیلی شما را از دانشگاه های معتبر و باکیفیت ترکیه همراه با هزینه های بسیار کم دریافت کند. با ما همراه باشید.

تحصیل بازی سازی در ایران

این روزها به دلیل وجود تقاضای زیاد در همه جای دنیا برای رشته های IT و حوزه تکنولوژی دانشجویان و جوانان ایرانی زیادی نیز مشغول به تحصیل و فعالیت در این رشته ها شده اند. اما در زمینه بازی سازی به طور قطع ایران از کشورهای همسایه خود نیز جا مانده است و به دلیل سرمایه گذاری های اندک در این رشته بسیاری از فارغ التحصیلان و دانش آموختگان این رشته به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و جذب شرکت های خارجی شده اند. بنابراین ازآنجایی که به دلیل نبود تجهیزات مورد نیاز رشته بازی سازی در ایران و همچنین عدم حق کپی رایت در این کشور متقاضیان تحصیل رشته بازی سازی به تحصیل در خارج از کشور روی آورده تا بتوانند رشته مورد نظر خود را به صورت کامل و واقعی یاد بگیرند و وارد بازار کار شوند. شاید در بسیاری بازی های معروف دنیا نیز اسامی افرادی از ایران را دیده باشید که با داشتن پست و مقام های کلیدی مشغول به فعالیت بوده اند. اما در ایران به دلیل جا نیوفتادن رشته بازی سازی به عنوان یک رشه آکادمیک، سرمایه گذاران توجه کمتری به آن کرده‌اند و نتیجه آن هم فرار متخصصان و مهاجرت شان به خصوص در یکی دو سال اخیر شده است. در نهایت امیدواریم که مسئولین توجه بیشتری به این رشته و صنعت پول ساز داشته باشند و شاهد این قضیه باشیم که علاقه مندان به حوزه بازی بتوانند با خیالی راحت در کشور خودمان مشغول به فعالیت شده و کسب افتخار کنند, بنابراین در ادامه به بررسی تحصیل این رشته در کشور همسایه یعنی کشور ترکیه می‌پردازیم که از نظر تشابه فرهنگی بسیار به کشور عزیزمان نزدیک و از نظر فاصله نیز دارای فاصله بسیار کمی از کشورمان می‌باشد. بنابراین یکی از گزینه های بسیار مناسب برای متقاضیان تحصیل بازی سازی می‌باشد. با ما همراه باشید.

تحصیل بازی سازی در ترکیه چگونه است؟

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه منطقه خاورمیانه, در صنعت بازی سازی سرمایه گذاری عظیمی انجام داده است و به همین منظور رشته های تحصیلی فراوانی نیز در محیط های دانشگاه های خود فراهم کرده است. دانشگاه های بسیاری در سرتاسر ترکیه وجود دارند که می‌توانید برای تحصیل در رشته بازی سازی در آن ها اقدام کنید. در این کشور شخص اردوغان به عنوان رییس جمهور از حامیان بازی سازی ترکیه به شمار می‌رود و شاهد حضورش در بسیاری از استارتاپ ها و نمایشگاه ها بوده ایم. در همین راستا می‌توان نتیجه گرفت که ترکیه انتخاب بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل به خصوص برای افرادی است که به رشته بازی سازی علاقه خاصی دارند. ویتراپو می‌تواند با دریافت پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم برای متقاضیانی که خواستار تحصیل در رشته بازی سازی هستند زمینه تحصیل با هزینه بسیار کم را فراهم آورد, چرا که تحصیل رشته بازی سازی در سراسر دنیا با هزینه های سنگین و بسیار بالا ارائه می‌شود اما در کشور ترکیه با هزینه بسیار کم و کیفیت بسیار بالا در دانشگاه هایی که QS آن ها کمتر از 2000 است و اساتیدشان در استودیو های بازی سازی فعال بوده اند, تدریس می‌شود. همچنین تحصیل بازی سازی در این کشور با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. لازم به ذکر است که رشته بازی سازی نیز مانند تمامی رشته ها روش های گوناگونی برای تحصیل در ترکیه دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

دلایل تحصیل بازی سازی در ترکیه

اصلی ترین دلیل برای تحصیل بازی سازی در ترکیه وجود دانشگاه های بین المللی در این کشور است. یکی دیگر از دلایل تحصیل در این رشته, وصل بودن ترکیه به بازارهای جهانی و وجود بازار کار بسیار مناسب است. همچنین کشور ترکیه فاصله کمی با ایران دارد و برای بسیاری از دانشجویان عزیز ایرانی این فاصله کم, دلیل بسیار مناسبی برای اقامت و تحصیل در این کشور می‌باشد. لازم به ذکر است که با تحصیل بازی سازی و پس از آن جذب بازار کار در ترکیه، در صورت داشتن ایده های خلاقانه و پروژه های بزرگ بتوانید از حمایت دولت نیز بهره‌مند شوید.

درآمد حاصل از بازی سازی در ترکیه

مسلما یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب یک رشته تحصیلی برای هر نفر بازار کار و میزان درآمد پس از آن خواهد بود. رشته بازی سازی از پول سازترین رشته های این روزهای دنیا به شمار می‌رود. با توجه به استقبال مردم جهان از بازی های ویدیویی در چندین سال اخیر تعداد شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند روز به روز در حال افزایش است و به طور قطع اگر یکی از فارغ التحصیلان این رشته باشید به راحتی می‌توانید کار پیدا کنید. رشته بازی سازی در ترکیه نیز بسیار درآمد زا بوده است. برای مثال در سال ۲۰۲۰ این صنعت چیزی نزدیک به ۸۰۰ میلیون سودآوری داشته است و امروزه از مرز یک میلیارد دلار نیز گذشته است. برای مثال یکی از بازی های موبایلی ساخت کشور ترکیه در چند سال گذشته که حسابی نیز موفق بوده است نزدیک به ۲ میلیارد دلار توسط یک کمپانی دیگر خریداری شده است. رشته بازی سازی در ترکیه به علت وصل بودن این کشور به بازارهای جهانی فرصت مناسبی برای کسانی است که قصد دارند توانایی خود را به کار بگیرند و از آینده خود مطمئن باشند.

روش های درآمد زایی از رشته بازی سازی

فعالیت در استارتاپ ها

یکی از اصلی ترین جذابیت های رشته بازی در ترکیه کسب درآمد فوق العاده پس از اتمام دوران تحصیل و ورود به بازار کار خواهد بود. یکی از راه های پیش روی شما پس از اتمام رشته بازی سازی در ترکیه فعالیت در استارتاپ ها خواهد بود. استارت آپ بدین معنا است از دو تا چند نفر تیمی را تشکیل داده و بر روی محصولی کار می‌کنند. این تیم با تبلیغات و ارتباطات خود سعی بر جذب سرمایه گذار، و در نهایت نیز محصول خود را روانه بازار می‌کند. در نظر داشته باشید که ساخت یک بازی به روش استارت آپی ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد و سختی های خاص خودش را دارد. دولت ترکیه اما به استارتاپ های جذابی که حرفی برای گفتن داشته باشند توجه ویژه ای می‌کند و حتی این شانس را خواهید داشت که توسط خود دولت حمایت شوید.

پرداخت های درون برنامه ای

از اصلی ترین روش های درآمدزایی از رشته بازی سازی می‌توان به پرداخت های درون برنامه ای اشاره کرد. برای مثال می‌توانید بازی بسازید و با قرار دادن آیتم های مختلف در آن که بازیکنان توانایی خرید آنها را داشته باشند کسب درآمد کنید. یکی دیگر از روش ها تبلیغات درون محیط بازی است که بسته به میزان محبوب شدن بازی شما می‌تواند افزایش پیدا کند. همچنین بسته به پلتفرمی که بازی را برای آن می‌سازید از فروش اولیه خود بازی نیز می‌توانید درآمد نجومی کسب کنید. برای مثال تمام بازی های پلی استیشن و یا ایکس باکس در هنگام عرضه رایگان نیستند و برای بازی کردن باید پول بپردازید. بازی های پی سی هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و تولید آنها نیز جز مشاغل پر درآمد به حساب می‌آید.

حضور در شرکت های بازی سازی

در صورت تحصیل در رشته بازی سازی در ترکیه این شانس را خواهید داشت که جذب شرکت های بازی سازی در ترکیه شوید. این شرکت ها که بازی های خوبی را هم در چند سال گذشته روانه بازار کرده‌اند روز به روز در حال پیشرفت می‌باشند و کار کردن در آنها علاوه بر کسب تجربه تاثیر به سزایی در پیشرفت شما و رزومه شخصی تان نیز خواهد داشت. لازم به ذکر است که یکی از قطب های جهان در این کشور فعالیت می‌کند. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که با توجه به بازار آزاد جهانی ترکیه تحصیل در بازی سازی و فعالیت کاری در این رشته یکی از بهترین انتخاب های شما عزیزان خواهد بود, چرا که با تحصیل این رشته در کشور ترکیه می‌توانید در هر استودیو بازی سازی به فعالیت بپردازید از آنجایی که مدارک دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ترکیه دارای اعتبار بالایی در اروپا و حتی آمریکا می‌باشد. همچنین متقاضیان می‌توانند بعد از فارغ التحصیلی جاب آفر های بسیاری خوبی را دریافت کنند و از این طریق به کشور های دیگر مهاجرت نموده و تحصیل خود را به صورت تخصصی ادامه دهند و یا وارد بازار کار شوند.

باهچه شهیر برترین دانشگاه بازی سازی در ترکیه

دانشگاه باهچه شهیر یک دانشگاه بنیادی است که در سال 1998 در ترکیه افتتاح شد, و دارای 9 دانشکده, 4 انیستیتو و 2 آموزشگاه حرفه ای است. یکی از دروس ارائه شده در این دانشگاه رشته بازی سازی می‌باشد. این رشته (طراحی بازی دیجیتال) در این دانشگاه با زبان انگلیسی و به مدت 4 سال همراه با تدریس اساتید برتر و فعال در زمینه بازی سازی انجام می‌شود. از آنجایی که مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی در سراسر دنیا است, فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه باهچه شهیر پس از فارغ التحصیلی خود با دریافت جاب آفر های بسیار عالی از سراسر دنیا و همچنین کشور ترکیه می‌توانند در بهترین استودیو های بازی سازی مشغول به کار شوند. برای تحصیل این رشته در دانشگاه باهچه شهیر متقاضیان باید به یکی از زبان های ترکی و یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشند. لازم به ذکر است که موسسه مهاجرتی ویتراپو می‌تواند پذیرش تحصیلی شما در این دانشگاه معتبر را در سریع ترین زمان ممکن و با هزینه پایین دریافت کند.

شرکت های بازی سازی ترکیه

شرکت بازی سازی crytek

کمپانی crytek یک توسعه دهنده بازی های ویدیویی و توسعه دهنده نرم افزار آلمانی است. این کمپانی توسط برادران یرلی که ملیتی ترکی-آلمانی داشتند در سال 1999 تاسیس شد, و پس از تاسیس و کسب موفقیت شروع به گسترش استودیوهای خود در کشور های دیگر از جمله ترکیه و اوکراین کرد. Crytek بیشتر به خاطر توسعه اولین قسمت از سری Far Cry و سری crysis که CryEngine این شرکت را به نمایش می‌گذارند، شناخته شده است. این کمپانی با تقریباً دو دهه تجربه در صنعت بازی، ترکیب منحصربه‌فردی از تجربه و مهارت‌ها را به کار می‌گیرد و مرزهای ممکن را به جلو می برد تا غیرممکن ها را به واقعیت تبدیل کند. همانطور که ذکر شد یکی از دفاتر اصلی این کمپانی در کشور ترکیه قرار دارد, بنابراین متقاضیان می‌توانند با تحصیل بازی سازی در ترکیه, در صورت داشتن شرایط مورد نیاز برای ورود به استودیو های این کمپانی اقدام کنند.

Crysis Remastered Trilogy

کمپانی crytek با انتشار Crysis Remastered Trilogy موفق به تکمیل سری crysis شد. سه گانه کرایسیس از نظر بصری به بهترین نحو اجرا شده و تقریبا نزدیک به نسخه pc تجربه ای را برای متقاضیان فراهم می‌کند. یکی از نقاط قوت Crysis Remastered Trilogy اجرای بی نقص آن روی کنسول های نسل نهمی و همچنین قابلیت های لباس نانو شخصیت ها می‌باشد. اما این ریمستر هزینه ای را نیز برای این شرکت به همراه داشته است و هزینه آن شامل عمر زیاد عناوین, دیزاین و داستان آن است. Crysis Remastered Trilogy افسانه ای اول شخص crysis3, crysis2, crysis است که برای سخت افزار امروزی بهینه شده است.

crysis 4

کمپانی crytek با انتشار تیزری از crysis4 خبر از طراحی و ارائه این بازی داد. به نظر می‌رسد که در این سری با یک شوتر کاملا نسل بعدی مواجه خواهیم بود. لازم به ذکر است که crytek مطرح کرده است که این بازی در مراحل اولیه توسعه قرار دارد و تا انتشار اولین تصاویر و گیم پلی و … فاصله زیادی وجود دارد. هدف اصلی این بازی پاسخگویی به انتظارات متقاضیان است.

شرکت بازی سازی  Gram Games

این شرکت که در استانبول ترکیه قرار گرفته است یکی از موفق ترین شرکت های بازی سازی ترکیه به شمار می‌رود و با جذب نیروهای متخصص و فارغ التحصیلان این رشته از سرتاسر دنیا روز به روز به بزرگ تر شدن خود ادامه می‌دهد. برای ورود به این شرکت به عنوان یک توسعه دهنده علاوه بر تحصیل در رشته بازی سازی به مهارت های زیر نیاز خواهید داشت:

 • تجربه کار با Unity3D
 • تجربه کار با #C
 • تجربه کار با Python, Objective-C, Swift, Java
 • آشنا با مفاهیم صنعت بازی سازی
 • تجربه کافی در زمینه توسعه بازی و دانش عمقی در الگوهای طرح های مرتبط با توسعه گیم
 • توانایی کار با ور
 • ژن های اخیر سیستم های کنترلی
 • مهارت نوشتاری و گفتاری در زبان انگلیسی
 • تجربه کاری در زمینه بازی های موبایل، به ویژه بازی های رایگان

شرکت  TaleWorlds Entertainment

شرکت  TaleWorlds Entertainment یک استودیو توسعه دهنده در شهر آنکارا کشور ترکیه می‌باشد که عرضه کننده بازی های کامپیوتری است و در سال 2005 تاسیس شده است. این شرکت اولین بازی خود یعنی Mount & Blade را  در سال 2008 برای پلتفرم pc منتشر کرده است که بیش از یک میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رسیده است. بازی های ساخته شده توسط کمپانی TaleWorlds Entertainment عبارتند از:

 • Mount & Blade (۲۰۰۸)
 • Mount & Blade: Warband (۲۰۱۰)
 • Mount & Blade: With Fire & Sword (۲۰۱۱)
 • Mount & Blade: Warband – Napoleonic Wars (۲۰۱۲)
 • Mount & Blade: Warband – Viking Conquest (۲۰۱۴)
 • Mount & Blade II: Bannerlord (۲۰۲۰)

بازی های ساخت کشور ترکیه

کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه نگاه ویژه ای به صنعت بازی و همچنین تحصیلات در رشته بازی سازی دارد. در نتیجه این سرمایه گذاری از سال های گذشته تا به امروز شاهد بازی های به نسبت موفقی توسط این کشور بوده‌ایم. در ادامه نگاهی به عناوین معروف ترین بازی های ساخته شده توسط ترکیه می‌‌اندازیم تا دید بهتری نسبت به تحصیل رشته بازی سازی داشته باشید.

 • بازی Hancer یا The Dagger ساخت سال ۱۹۹۲
 • بازی Legends of Istanbul ساخت سال 1995
 • بازی Fields of hope ساخت سال ۱۹۹۸
 • بازی Ambush ساخت سال ۲۰۰۵
 • بازی Mount and Blade ساخت سال ۲۰۰۸

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند