تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته های پزشکی به شمار می رود. سالیانه تعداد زیادی دانش آموز

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

دندانپزشکی در ترکیه یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته های پزشکی به شمار می رود. سالیانه تعداد زیادی دانش آموز از سرتاسر دنیا برای تحصیل این رشته به کشور ترکیه مهاجرت می کنند. دانشگاه های ترکیه رتبه خوبی در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها دارند (بسیاری از آنها QS زیر 1000 دارند) و همین علت باعث علاقه بسیاری به تحصیل در ترکیه شده است. برای مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه که یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی دولتی این کشور هم به حساب می آید، در رتبه بندی جهانی‌ رتبه ۲۰۸ را کسب نموده که بسیار عالی و فوق العاده می باشد. شما می‌توانید بدون مدرک زبان و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی به تحصیل در ترکیه در یکی از بهترین رشته های حوزه پزشکی مشغول شوید (با مدرک مورد تایید ایران). کافیست با ویتراپو همراه باشید.

تحصیل در رشته دندانپشزشکی در ترکیه

چرایی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم ترکیه با داشتن دانشگاه های بین المللی و فاصله کم با ایران یکی از مقاصد محبوب دانشجوهای ایرانی برای مهاجرت تحصیلی می باشد. اما این دلایل تنها موارد علاقه افراد به ترکیه برای تحصیل نمی باشد. امکانات آموزشی با سطح استاندارد جهانی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، شانس دریافت بورسیه، امکان اشتغال همزمان با تحصیل، امکان اشتغال و اخذ اقامت دائم این کشور، هزینه های زندگی مناسب و … همه جز دلایل مهمی هستند که افراد برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه فکر می کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز

شرایط مورد نیاز تحصیل رشته دندانپزشکي ترکیه

زمانی که تصمیم می گیرید برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنید باید نکات زیادی را مدنظر قرار داده و آنها را مدیریت کنید. یکی از مهم ترین مسائلی که باید در همان ابتدای کار راجع به آن بدانید شرایط پذیرش هر دانشگاه و هر کشور است. شرایط هر دانشگاه در ترکیه نیز ممکن است با دیگری متفاوت باشد و برای اطلاع دقیق از شرایط و مدارک لازم برای پذیرش باید به وبسایت هر دانشگاه مراجعه کنید. اما به طور کلی تعدادی از شروط ورود به دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل دندانپزشکی یکسان می باشد.

• شرط حداقل سن که معمولا ۱۸ سال می‌باشد.

• داشتن مدرک دیپلم
• داشتن ریز نمرات دیپلم
• اخذ نمره بالای ۸۰ در آزمون YOS
• زبان ترکی و انگلیسی
• کسب نمره حداقل ۱۲۰۰ در آزمون SAT که مخصوص دانشگاه های دولتی است.

مدارک مورد نیاز تحصیل دندانپزشکي در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه را دارید باید مدارک زیر را حتما تهیه کنید. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که مدارک لازم برای هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد و بهتر است که حتما از طریق وبسایت دانشگاه نیز لیست آنها را چک کنید.
– ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
– ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
– مدرک قبولی در آزمون YOS یا SAT
– مدرک زبان انگلیسی تافل یا ایلتس در صورت قصد تحصیل به زبان انگلیسی
– ارائه نامه تمکن مالی
– پاسپورت معتبر
– عکس پرسنلی

دندانپزشکی ترکیه

مزایا تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

– کیفیت بالا آموزش و تدریس
– ارائه خدمات و امکانات برتر آموزشی
– هزینه های مناسب و مقرون به صرفه
– ارائه انواع بورسیه
– امکان کار حین تحصیل
– امکان تحصیل به زبان انگلیسی
– دانشگاه های معتبر و بین المللی
– امکان اخذ اقامت دائم ترکیه

تحصیل دندانپزشکي در ترکیه با آزمون

از طریق آزمون YOS

برای ورود به دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل دندانپزشکی هر دانشگاهی آزمون مختص به خودش را برگزار می کند. یکی از آزمون های بین المللی که توسط برخی از دانشگاه های ترکیه نیز برگزار می شود YOS نام دارد. این آزمون سطح شما در سه بخش ریاضیات، هوش و هندسه می سنجد. برگزاری این آزمون توسط هر دانشگاه به طور اختصاصی است یعنی ممکن است تاریخ و یا حتی نام آزمون هم کمی متفاوت باشد.

از طریق آزمون SAT

یکی دیگر از ازمون هایی که دانشگاه ها برای جذب دانشجو از شما می گیرند آزمون بین المللی SAT می باشد. این آزمون هم توسط هر دانشگاه مطرح و برگزار می شود. زمان و تاریخ برگذاری این آزمون با توجه به دانشگاهی که قصد دارید بروید،‌ متفاوت است. به طور کلی این آزمون توسط هر دانشگاه سالیانه ۶ بار برگزار می شود.

از طریق آزمون DUS

اگر در دوره تحصیل عمومی رشته دنداپزشکی را در ایران سپری کرده اید و حال قصد دارید که  برای تخصص به ترکیه مهاجرت کنید باید در آزمون DUS شرکت کنید. این آزمون توسط هر دانشگاه به طور اختصاصی برگزار می شود. این آزمون دو بخش دارد. بخش اول مربوط به سوالات علوم پایه و بخش دوم مربوط به سوالات بالینی می باشد.

از طریق آزمون TUS

آزمون TUS یک آزمون تخصصی به حساب می آید و برای کسانی است که تحصیلات تا سطح دستیاری را در رشته دندانپزشکی پشت سر گذاشته اند. پس از قبولی در این آزمون که توسط هر دانشگاه به طور جداگانه برگزار می شود وارد دانشگاه می شوید و در صورت گذارندن واحدهای مشخص شده مدرک تخصص خود را دریافت خواهید کرد.

نکته مهم : تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در 2 مرحله انجام می‌شود که مرحله اول 2 سال می‌باشد و دروس تئوری و عملی در آن ارائه می‌گردد و مرحله دوم 3 سال می‌باشد و متقاضیان تحصیل خود را در بیمارستان ها به صورت عملی ادامه می‌دهند

تحصیل دندانپزشکي در ترکیه بدون ازمون ورودی

تعدادی از دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی ترکیه امکان تحصیل برای دانشجویان متقاضی رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون ازمون ورودی را نیز فراهم کرده اند. البته بدین معنی نیست که این دانشگاه ها با دریافت شهریه مجوز ورود به فردی را بدهند! برای وارد شدن به این دانشگا ها که تعداد محدودی را هم به این صورت می پذیرند، باید نمره معدل دیپلم شما بالای ۱۷ باشد و همچنین در آزمون آیلتس نمره بالای ۶ و در آزمون تافل نمره بالای ۸۰ دریافت کرده باشد.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکي در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه های بین المللی و پیشرفته مقصد بسیار محبوبی در بین جوانان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی شده است. هزینه های تحصیلی در ترکیه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال این که دانشگاه شما خصوصی یا دولتی باشد تاثیر به سزایی در میزان هزینه های شما خواهد گذاشت. برای مثال در دانشگاه های دولتی سالیانه بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار باید شهریه بپردازید اما این رقم برای دانشگاه های خصوصی تا ۴ هزار دلار هم می رود.
همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید به عنوان هزینه های تحصیلی در ترکیه بر روی آن حساب کنید، شهری است که قصد اقامت در آن را دارید. به عنوان مثال هزینه های زندگی در شهری مانند استانبول از سایر شهرهای ترکیه مانند بورسا، ازمیر، آنکارا، آنتالیا و … بیشتر است. این هزینه ها شامل هزینه های مسکن، خرد و خوراک، لباس و.. می شود.

نکته مهم : لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به انتخاب دانشگاه متفاوت می‌باشد. اما به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور تفاوت بسیاری با دانشگاه های دولتی آن دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ویتراپو تماس حاصل فرمایید

ساختار درسی رشته دندانپزشکي در ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه تقریبا به مدت ۵ سال طول خواهد کشید. در واقع پس از ورود به دانشگاه باید به مدت ۱۰ ترم دروس مشخصی را پشت سر بگذارید. تحصیل در این رشته مانند پزشکی تمام وقت است. علاوه بر گذارندن واحدهای تئوری هر دانشجو در طول هر ترم باید ۳۰ ساعت را به کار بالینی بپردازد. در ادامه نگاهی به برخی از سر فصل های درسی که در طول این ۱۰ ترم باید بخوانید می اندازیم.
• آناتومی دندانپزشکی
• انجام پروتز
• مواد دندانی
• زیست شناسی پزشکی
• بیوفیزیک
• فیزیولوژی
• اهمیت بهداشت در دندانپزشکی
• مطالب عمومی و اطلاعات و فناوری
• دروس انگلیسی
• شرایط آتاتورک و تاریخچه اصلاحات

تحصیل در ترکیه دندانپزشکی

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکي در ترکیه

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید باید حتما اطلاعات خوبی را نیز در زمینه دانشگاه ها ورتبه بندی آنها کسب کنید. در ادامه نگاهی به تعدادی از برترین دانشگاه های ترکیه می اندازیم.
• دانشگاه حاجت تپه : این دانشگاه برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در یک دانشگاه بین المللی و معتبر را دارند یکی از بهترین انتخاب ها می باشد. این دانشگاه که در شهر آنکارا واقع شده است دارای رتبه بالایی می باشد و سطح آموزشی بسیار بالایی نیز دارد.
• دانشگاه آنکارا : یکی دیگر از دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی در آن ارائه می شود دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه به داشتن امکانات خوب معروف است و خوابگاه های مناسب و خوبی را به دانشجویان خود ارائه می دهد.
• دانشگاه جراج پاشا استانبول: یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه دانشگاه جراح پاشا است. تحصیل در این دانشگاه هم به زبان ترکی هم انگلیسی مهیا می باشد. این دانشگاه یکی از مجهزترین دانشگاه های پزشکی ترکیه نیز به شمار می رود.
• دانشگاه کوچ : یکی دیگر از دانشگاه های خصوصی برتر کشور ترکیه دانشگاه کوچ است. رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به زبان انکلیسی ارائه می شود. این دانشگاه به دانشجویان برتر و مستعد خودش، کمک هزینه های شهریه پرداخت میکند. بیمارستان این دانشگاه نیز یکی از بزرگ ترین و مجهزترین بیمارستان های کشور ترکیه به شمار می رود.
• دانشگاه آتاتورک : یکی از دانشگاه های دولی کشور ترکیه که رشته دندانپزشکی را می توانید در آنجا بخوانید، ‌دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه در شهر ارزوم ترکیه واقع شده است. رشته دندانپزشکی در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود.
• دانشگاه باهچه شهیر: این دانشگاه یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می رود که امکان تحصیل دندانپزشکی را در آن خواهید داشت. این رشته با زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می شود.
• دانشگاه اژه ازمیر : این دانشگاه از سال ۱۹۵۵ مشغول به فعالیت است. این دانشگاه جز قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه به شمار می رود و در شهر ازمیر واقع شده است.
• دانشگاه قاضی: یکی دیگر از دانشگاه های بین المللی و معتبر ترکیه جهت تحصیل رشته دندانپزشکی دانشگاه قاضی است. رتبه جهانی این دانشگاه نیز زیر ۱۰۰۰ می باشد.

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه کوچ
  • دانشگاه قاضی

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی درترکیه

  • بورسیه تحصیلی علوم پزشکی ابن سینا
  • بورسیه تحصیلات تکمیلی دولت ترکیه
  • بورسیه  های تحقیقاتی STRC
  • بورسیه COHE برای دانشجویان بین المللی
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه

به طور کلی دو مرحله برای معادل سازی مدرک رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه وجود دارد:

مرحله اول

متقاضی باید درخواست معادل سازی مدرک خود را به شورای آموزش عالی کشور ترکیه ارائه دهد

مرحله دوم

متقاضی باید در مدت زمان مشخص شده مدارک موردنیاز خود از جمله نمره آزمون تعیین سطح (STS) خود را ارائه دهد

تححصیل دندانپزشکی در ترکیه

درآمد رشته دندانپزشکي در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را دارید و قصد دارید بدانید که بازار کار آینده شما چطور خواهد بود باید به شما بگوییم که انتخاب شما بی نظیر است. علاوه بر این که هم اکنون بازار کار این رشته چه در ایران در چه در سرتاسر جهان رونق خاصی دارد، پیش بینی می شود تا چندین سال دیگر درآمد دندانپزشکی در ترکیه تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کنید. برای اینکه بتوانید در خود کشور ترکیه مطب تاسیس کنید باید جز شهروندان ترکیه باشید. برای کسب شهروندی ترکیه روش های زیادی وجود دارد که در ادامه چند مورد از آنها را می بینیم.
– خریدن خانه در ترکیه به قیمت ۴۰۰ هزار دلار
– ازدواج با شخص مقیم ترکیه و 3 سال انتظار
– سرمایه‌گذاری کلان در ترکیه

بازار کار رشته دندانپزشکي در ترکیه

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید و قصد دارید بدانید که در آینده شرایط شما برای بازار کار در ترکیه چطور خواهد بود باید به شما بگوییم که انتخاب شما بی نظیر است. علاوه بر این که هم اکنون بازار کار این رشته چه در ایران در چه در سرتاسر جهان رونق خاصی دارد، پیش بینی می شود تا چندین سال دیگر درآمد دندانپزشکی در ترکیه تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کنید. برای اینکه بتوانید در خود کشور ترکیه مطب تاسیس کنید باید جز شهروندان ترکیه باشید. برای کسب شهروندی ترکیه روش های زیادی وجود دارد که در ادامه چند مورد از آنها را می بینیم.
– خریدن خانه در ترکیه به قیمت ۴۰۰ هزار دلار
– ازدواج با شخص مقیم ترکیه و 3 سال انتظار
– سرمایه‌گذاری در ترکیه به صورت گسترده

نکته مهم : لازم به ذکر است که به طور کلی هزینه های زندگی در کشور ترکیه به صورت ماهانه حدودا 400 الی 600 دلار است

سوالات متداول

امکان تحصیل رایگان در ترکیه در رشته دندانپزشکی وجود دارد وجود دارد؟

بله، با دارا بودن شرایط مورد نیاز می توانید در رشته دندانپزشکی در ترکیه به صورت رایگان تحصیل کنید.

نیاز به بلد بودن زبان ترکی استانبولی هم هست؟ نه لزوما، بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد. بسیاری از دانشگاه های ترکیه ای با زبان انگلیسی کار می کنند.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون ازمون امکان پذیر است ؟

تعدادی از دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی ترکیه امکان تحصیل برای دانشجویان متقاضی رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون ازمون ورودی را نیز فراهم کرده اند. البته بدین معنی نیست که این دانشگاه ها با دریافت شهریه مجوز ورود به فردی را بدهند! برای وارد شدن به این دانشگا ها که تعداد محدودی را هم به این صورت می پذیرند، باید نمره معدل دیپلم شما بالای ۱۷ باشد و همچنین در آزمون آیلتس نمره بالای ۶ و در آزمون تافل نمره بالای ۸۰ دریافت کرد.

آیا امکان کار حین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد؟

بله متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌توانند هفته ای 30 ساعت مشغول به کار شوند

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه؟ 5 سال

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند