تحصیل رشته مد و فشن در ایتالیا

کشور ایتالیا از زمان های قدیم به کشور هنر معروف بوده است و هنرمندان زیادی را نیز به عرصه جهانی

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

کشور ایتالیا از زمان های قدیم به کشور هنر معروف بوده است و هنرمندان زیادی را نیز به عرصه جهانی معرفی کرده است. از هنرهای قدیمی مانند موسیقی، مجسمه سازی، سنگ تراشی، نقاشی و… بگیرید تا هنرهای عصر جدید مانند طراحی لباس و دنیای مد و فشن. مد و فشن ایتالیا در سرتاسر دنیا زبانزد عام و خاص است و افراد زیادی در این صنعت کشور ایتالیا فعالیت می کنند. دولت ایتالیا نیز از دیرباز سرمایه گذاری عظیمی بر روی این رشته انجام داده است. ایتالیا سعی نموده با وارد کردن مد و فشن به فضای دانشگاهی بتواند افراد را به صورت آکادمیک آموزش دهد. در واقع اگر قصد تحصیل در رشته مد و فشن را دارید یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایتالیا می باشد. زیرا این رشته در دانشگاه های کشور ایتالیا در بالاترین سطح استاندارد تدریس می شود و شما در کنار یادگیری مطالب تئوری در کنار اساتید بین المللی و برجسته این کشور تجربه فوق العاده ای را نیز کسب خواهید نمود. هدف ویتراپو این است که شما را با شرایط ورود به این رشته و بازار کار و آینده آن بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید تصمیم گیری راحت تری داشته باشید.

چرایی تحصیل رشته مد و فشن در ایتالیا

رشته مد و فشن یکی از جذاب ترین شاخه های رشته هنر است که سالیانه افراد زیادی برای وارد شدن به فضای دانشگاهی آن تلاش می کنند. شما با تحصیل در این رشته می توانید به طراح لباس تبدیل شوید و ایده های خلاقانه خودتان را به دنیای مد و فشن وارد کنید. مد و فشن در دنیای امروز جایگاه بسیار مهمی دارد و افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت می باشند. صنعت مد و فشن یکی از پولسازترین صنایع دنیای امروز ما به شمار می رود.

شرایط تحصیل رشته مد و فشن در ایتالیا

همانند سایر رشته های دانشگاهی، اگر قصد تحصیل مد و فشن در ایتالیا را دارید، باید بدانید که این رشته نیز در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد. شرایط لازم برای ورود به این رشته بسته به دانشگاه و مقطعی که تصمیم می گیرید به آن ورود کنید کمی متفاوت خواهد بود. بهترین مرجع برای مطلع شدن از شرایط هر دانشگاه برای پذیرش وبسایت آن دانشگاه می باشد. دوره کارشناسی رشته مد و فشن در کشور ایتالیا ۴ سال طول خواهد کشید و در این مدت واحدهای تئوری و عملی زیادی را نیز پشت سرخواهید گذاشت. برای وارد شدن به این رشته حداقل باید دوره دبیرستان خود را پشت سر گذاشته باشید و مدرک دیپلمتان را در اختیار داشته باشید. علاوه بر مدرک دوران تحصیلی و ریز نمرات آن، به مدرک زبان هم نیاز خواهید داشت. زبان تدریس در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی دانشگاه های کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی دروس خود را ارائه می دهند. علاوه بر موارد ذکر شده لازم است بدانید که برای تحصیل در این رشته به تمکن مالی نیز نیاز خواهید داشت.

کارشناسی

اکثر دانشگاه های ایتالیا برای رشته مد و فشن یک دوره یک ساله برگزار می کنند که ابتدا باید در آن شرکت کنید و در صورت موفقیت وارد مقطع کارشناسی شوید. برای وارد شدن به این دوره یک ساله به مدرک دیپلم نیاز خواهید داشت. همچنین باید یک ندرک زبان آیلتس با نمره حداقلی ۵ نیز کسب نموده باشید. پس از گذراندن این دوره می توانید که وارد مقطع کارشناسی شوید که معمولا ۴ سال به طول خواهد انجامید. در طول این ۴ سال واحدهایی همچون طراحی لباس و پارچه، تاریخچه مد و فشن، طراحی لباس های تجاری و … اشنا خواهید شد.

کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد رشته مد و فشن در کشور ایتالیا معمولا یک سال بیشتر طول نمی کشد. در این دوره نیز باید واحدهای مختلفی را پشت سر بگذارید و چندین آزمون تکمیلی را نیز بدهید. همچنین این دوره شامل پایان نامه نیز خواهد بود. از جمله واحدهایی که در این مقطع باید بخوانید می توان به تحلیل انواع پارچه و بافت آن، مواد مصرفی در صنعت مد و فشن، مقدمه ای بر علم مواد و تولید، آشنایی با مقدمات لازم برای طراحی تجاری و … اشاره کرد. برای وارد شدن به مقطع ارشد رشته مد و فشن ایتالیا باید علاوه بر مدرک کارشناسی خود، دو توصیه نامه و نمونه کار نیز داشته باشید.

دکتری

مقطع دکتری رشته مد و فشن در ایتالیا بیشتر یک دوره ۳ تا ۵ ساله تحقیقاتی به شمار می رود. در این دوره با موضاعاتی مانند فرآیند طراحی، مطالعات مد، استایل مد، تصویرسازی و طراحی مد، توسعه کارآفرین، ساخت پوشاک، تکنیک های توسعه، روش های تحقیق، عناصر منسوجات، تاریخچه طراحی و… آشنا خواهید شد و می توانید در هر کدام از این زمینه ها که خواستید به تحقیق پرداخته و جامعه آماری درست کنید. برای اینکه بتوانید وارد مقطع دکتری شوید یا باید مدرک ارشد در رشته مد و فشن داشته باشید یا یک مدرک معتبر مدیریتی در سطح جهانی. همچنین این مقطع نیز مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش رشته مد و فشن در ایتالیا

برای اینکه بتوانید پذیرش رشته مد و فشن در کشور ایتالیا را بگیرید باید یک سری مدارک را برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید. بهترین روش برای اطلاع از مدارک لازم هر دانشگاه این است که به وبسایت آن دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید. اما به طور کلی یک سری از مدارک بین تمامی دانشگاه ها مشترک است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

– ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه

– ارائه مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1 یا B2

– ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس

– آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

– انگیزه نامه

– ارائه رزومه و نمونه کارهای هنری

– توصیه نامه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل مد و فشن در ایتالیا

اگر قصد دارید که در صنعت مد و فشن حرفی برای گفتن داشته باشید باید حتما تحصیلات مرتبط با این رشته را پشت سر گذاشته باشید. صنعت مد و فشن در گذشته به طراحی های خاص و جالب یک سری از افراد محدود میشد اما امروزه نگاه به این رشته نگاهی صنعتی و مدرن است. از همین رو دانشگاه های ایتالیا همواره در بالاترین سطح ممکن این رشته را تدریس می کنند و با تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توانید از آخرین استانداردهای روز این دنیا مطلع شوید.
تعداد دانشگاه های مطرح و خوب ایتالیا در رشته مد و فشن زیاد است و به راحتی می توانید یکی از آنها را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایید. در صورتی که بتوانید از این رشته در کشور ایتالیا فارغ التحصیل شوید به راحتی می توانید در شرکت های غول مد و فشن دنیا کار پیدا کنید زیرا مدرک دانشگاه های این کشور در این رشته بسیار معتبر است. در ادامه به تعدادی از دانشگاه های معتبر این کشور که رشته مد و فشن را ارائه می دهند اشاره می کنیم.
– دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه QS ۱۳۷
– دانشگاه بولونیا با رتبه QS ۱۶۰
– دانشگاه ساپینزا رم با رتبه QS ۱۷۱
– دانشگاه پادوا با رتبه QS ۲۱۶
– دانشگاه پلی تکنیک تورین با رتبه QS ۳۰۸
– دانشگاه پیزا با رتبه QS ۳۸۳

تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل رشته مد و فشن در ایتالیا

هزینه های تحصیلی در کشور ایتالیا بستگی به این دارد که در چه مقطعی بخواهید تحصیل کنید. همچنین یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر میزان هزینه تحصیل شما شهر و دانشگاهی است که می خواهید در آنجا مشغول به تحصیل شوید. دانشگاه های ایتالیا اکثرا دولتی هستند ولی میتوانید رشته مد و فشن را دانشگاه ها و مدارس خصوصی نیز تحصیل نمایید. هزینه های زندگی و خرد و خوراک و پوشش و … را نیز باید جز هزینه های جاری خود در نظر گرفته و آنها را نیز حساب کنید. برای مثال شهریه تحصیل در دانشگاه پلی مدا در کشور ایتالیا ۱۵ هزار یورو در سال می باشد. شهریه تحصیل در مقطع ارشد دانشگاه دوموس ایتالیا ۲۸ هزار یورو است. شهریه سالانه تحصیل در موسسه مد و فشن میلان نیز حدود ۱۵ هزار یورو می باشد. به طور کلی می توان گفت که هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه ها در ایتالیا برای رشته مد و فشن به طور میانگین بین سالی ۱۵ تا ۲۲ هزار یورو متغیر خواهد بود. همچنین کشور ایتالیا به اینکه زندگی دانشجویی در آن نسبتا ارزان می باشد معروف شده است. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد که نسبت به سایر کشورهای اروپایی رقم پایین تری است.

درآمد رشته مد و فشن در ایتالیا

کار یک طراح لباس معمولا این است که طرح یک لباس یا یک کیف یا یک کفش را طراحی کند و برای هرکدام از آنها چندین کانسپت را ارائه نماید. معمولا طرح هایی که یک طراح مد و فشن می زند توسط مدیر بخش کمپانی و شرکت شما بررسی می شود و او به عنوان یک فرد با تجربه در این صنعت از بین آنها یکی را انتخاب می کند تا وارد مرحله تولید شود. میزان درآمد شما از رشته مد و فشن به میزان مهارت و تجربه تان بستگی دارد. برای مثال میزان درآمد یک طراح لباس در کشور ایتالیا به طور میانگین ۵۳ هزار یورو در سال می باشد.

تحصیل مد و فشن در ایتالیا

بازار کار رشته مد و فشن ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از پیشگامان صنعت مد و فشن در دنیا به حساب می آید. از همین رو اگر در این کشور در رشته مد و فشن تحصیل کنید فرصت های شغلی زیادی در خود این کشور و همچنین در خارج از این کشور خواهید داشت. آینده کاری شما در این رشته بسته به مهارت،‌ میزان سلیقه و ذوقتان و همچنین تجربه عملی تان می باشد. از جمله گرایش های رشته مد و فشن که می توانید در آنها تحصیل کرده و در نهایت در همان گرایش ها نیز مشغول به کار شوید می توان به تکنولوژی مد، طراحی زیورآلات و اکسسوری، طراحی لباس بافتنی، طراحی پارچه،‌ ارتباطات مد و .. اشاره نمود. آینده کاری این رشته چشم انداز بسیار روشنی دارد و از آنجایی که افراد زیادی جذب دنیای مد و فشن شده اند، می توان گفت که آینده این صنعت بسیار روشن است. همچنین از دیگر مزایای تحصیل در این رشته در کشور ایتالیا این است که می توانید بعد از ۵ سال کار در این صنعت اقامت دائم ایتالیا را بگیرید.

می‌دونستید توی کشور های دیگه مثل کانادا هم می‌تونید به عنوان فشن دیزاینر مشغول کار بشید ؟ یعنی مهاجرت به کانادا به عنوان فشن دیزاینر

پیدا کردن شغل در حوزه مد و فشن

شما با یک سرچ ساده کلمه fashion در linkedin  به راحتی می‌توانید به بسیاری از مشاغل مرتبط دست پیدا کنید( در قسمت کشور، کشور مورد نظرتان برای کار را بزنید ). همچنین در سایت های کاریابی از جمله indeed می‌توانید با سرچ موضوع fashion industry مشاغل مرتبط را پیدا کنید.


بازار کار مد و فشن در ایتالیا

سوالات متداول

بازار کار مد در کشور ایتالیا به چه صورت است ؟

بازار مد در کشور ایتالیا در بالاترین سطح از نظر رقابت قرار دارد و افرادی که قصد ورود به این بازار کار را دارند، باید رزومه قدرتمندی در اختیار داشته باشند.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر است ؟

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا بدلیل بین المللی بودن با زبان انگلیسی کار می کنند.

️آیا می توانیم پس از پایان تحصیل در رشته مد و فشن در ایتالیا، اقامت طولانی تری در ایتالیا را ادامه دهیم؟

بله پس از پایان تحصیل امکان أخذ اقامت 5 ساله برای شما وجود خواهد داشت.

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند