تحصیل خلبانی در ترکیه

 خلبانی یکی از رشته هایی است که برای تحصیل در آن در داخل کشور باید هزینه بسیاری بپردازید. ویتراپو شرایطی

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

 خلبانی یکی از رشته هایی است که برای تحصیل در آن در داخل کشور باید هزینه بسیاری بپردازید. ویتراپو شرایطی را فراهم کرده که می توانید با بورسیه 50 درصدی و دارا بودن شرایط جسمانی مورد نظر، به راحتی تحصیل در ترکیه را تجربه کنید. از زمانی که هواپیماهای مسافربری نقش به سزایی در جا به جایی مسافران از یک نقطه به نقطه دیگر پیدا کرده اند، می توان گفت هر انسانی حداقل یکبار آرزوی خلبان شدن را در سر پرورانده است. اما تنها علاقه و یا استعداد نقش مهمی در این امر بازی نمی کند. برای خلبان شدن علاوه بر گذراندن واحدهای درسی و تجربی باید از سلامت کامل فیزیکی و روانی برخوردار باشید. در دانشگاه های خلبانی نیز درس هایی مانند زبان، ریاضی، فیزیک،‌ نجوم،‌ ترمودینامیک و آیرودینامیک تدریس می شوند. با توجه به این قضیه وارد شدن به دانشگاه خلبانی کار سختی است و بسیاری از افراد در داخل کشور نمی توانند به آرزو و یا هدف خود دست پیدا کنند در نتیجه این افراد به دنبال تحصیل خلبانی در سایر کشورهای دنیا می روند تا شانس خود را در آنجا امتحان کنند. یکی از بهترین گزینه ها برای ما ایرانیان کشور ترکیه است.

تحصیل خلبانی در ترکیه

روش های تحصیل خلبانی در ترکیه

برای تحصیل خلبانی در ترکیه روش های متفاوتی وجود دارد که می توانید با توجه به شرایط تان برای هر کدام از آنها اقدام نمایید. یکی از روش های تحصیل خلبانی ترکیه وارد شدن به دانشگاه هایی است که این رشته را ارائه می دهند. با تحصیل در دانشگاه و گرفتن مدرک خلبانی شانس بسیار زیادی برای جذب شدن توسط یکی از شرکت های هواپیمایی خواهید داشت. یکی دیگر از روش های خواندن خلبانی در ترکیه وارد شدن به موسسه های خصوصی است که بین ۱۸ تا ۲۴ ماه دوره خلبانی را برای متقضیان سپری می کنند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته خلبانی در ترکیه

برای تحصیل در رشته خلبانی ترکیه با داشتن حداقل ۱۸ سال سن می توانید اقدام کنید. در اولین مرحله برای خلبانی ترکیه می بایست گواهی پزشکی مبنی بر سلامت جسمی،‌میزان بینایی و سطح هوشتان تهیه کنید. علاوه بر این آزمایش ها داشتن حداقل قد ۱۵۷ سانتی متر برای بانوان و حداقل قد ۱۶۵ سانتی متر برای اقایان الزامی است. برای گذراندن دوره خلبانی در ترکیه پس از اتمام دوره های آموزشی باید نزدیک به ۲۰۷ ساعت در یک هواپیمای تجاری پرواز کنید. شما با تحصیل خلبانی در ترکیه علاوه بر مجوز پرواز، مدرک کارشناسی علوم آموزش پرواز نیز دریافت خواهید کرد و توسط خود دانشگاه نزدیک به ۲۴۳ ساعت پرواز برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

تحصیل رشته خلبانی در ترکیه

أخذ ویزای تحصیلی ترکیه ( این مورد برای ایرانیان صدق نمی کند)

برای درس خواندن در هر رشته ای از دانشگاه های ترکیه ابتدا باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. رشته خلبانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بدون داشتن ویزا نمی توانید در این کشور درس بخوانید. برای دریافت ویزای تحصیلی بهتر است ابتدا موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه هوانوردی ترکیه شوید و با داشتن نامه پذیرش خود اقدام به درخواست ویزای تحصیلی از سفارت کشور ترکیه نمایید.

اما مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته خلبانی ترکیه

– کپی گذرنامه
– تمکن مالی
– ارائه مدرک دیپلم
– ریز نمرات دبیرستان
– مدرک زبان انگلیسی
– نمره قبولی در آزمون های CPE، CAE و FCE
– شرکت در آزمون UTAA و کسب حداقل نمره 60

مباحث دوره تحصیلی خلبانی در ترکیه

رشته خلبانی در ترکیه شامل ۵ مرحله می شود که در صورت ورود به دانشگاه های مربوطه باید آنها را با موفقیت پشت سر بگذارید. این ۵ مرحله به ترتیب شامل موارد زیر می شوند:
– دوره SPL: این دوره در واقع دوره مقدماتی است که هنگام ورود به دانشگاه پشت سر خواهید گذاشت.
– دوره PPL: این دوره به دانشجویان مجوز پرواز انفرادی یا پرواز مسافری یا باری را می دهد. در این دوره دانشجویان حقوقی به عنوان یک خلبان دریافت نخواهند کرد.
– دوره CPL: در این دوره در کنار پروازهای انفرادی و باری و مسافربری به عنوان یک خلبان به دانشجویان حقوق داده می شود.
– دوره Instrument Rating: در این دوره به دانشجویان آموزش کنترل هواپیما در هر شرایط آب و هوایی داده می شود.
– دوره Multi-engine Rating: در این دوره دانشجویان یاد می گیرند که با هواپیماهای چند موتوره نیز پرواز کنند.

تحصیل خلبانی در ترکیه

دانشگاه های مناسب برای تحصیل در رشته خلبانی در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای توریستی دنیا به شمار می رود. از همین رو تعداد پروازهای و خطوط هواپیمایی این کشور نیز به نسبت بالا محسوب می شود. برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز پروازها تعداد دانشگاه هایی که این رشته را آموزش می دهند نیز کم نیست. دانشگاه های خلبانی ترکیه زیر نظر مراجع بین المللی هواپیمایی نظیر، آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا،‌ سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری، سازمان هواپیمایی مشترک، فدارسیون بین المللی هوانورد و سازمان هواپیمای کشور ترکیه فعالیت می کنند. در ادامه نگاهی به این دانشگاه ها می اندازیم.

اما دانشگاه های پیشنهادی ویتراپو برای تحصیل خلبانی

دانشگاه هوانوردی باهچه شهیر ترکیه

تحصیل خلبانی در باهچه شهیر ترکیه

دانشگاه باهچه شهیر استانبول نیز یکی دیگر از دانشگاه های بین المللی و معتبر ترکیه است که برای تحصیل خلبانی در آن می توانید اقدام کنید. برای ورود به این دانشگاه و رشته خلبانی ابتدا باید زبان انگلیسی خوبی داشته باشید و در آزمون های معتبر بین المللی شرکت کنید. دوره کارشناسی رشته خلبانی در این دانشگاه ۸ ترم است. ۳ ترم‌ اول دانشجویان به ‌عنوان یک خلبان آموزش های اولیه هوانوردی و خلبانی را دریافت می کنند. از ترم ۴ به بعد معمولا کلاس های عملی و تجربی آغاز خواهد شد و دانشجویان اولین پرواز خود را تجربه خواهند کرد. از ترم ۵ تا ۸ نیز دوره های فشرده پروازی و آموزش خلبانی برگذار خواهد شد که به نوع خود کار سخت و دشواری است. برنامه آموزشی این دانشگاه مطابق استاندارد سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری ترکیه و سازمان هایی نظیر آژانس هواپیمایی اروپا می باشد. از همین رو تحصیل و فارغ التحصیلی در این دانشگاه فرصت بسیار مناسبی برای کسانی است که به دنبال پروازهای بین المللی در سرتاسر دنیا می باشند.

دانشگاه خلبانی آتیلیم ترکیه

یکی دیگر از دانشگاه های بین المللی و سطح بالای ترکیه برای رشته خلبانی دانشگاه آتیلیم می باشد. این دانشگاه دارای کادر علمی‌ مجرب، تجهیزات فنی پیشرفته، برنامه دانشگاهی مدرن و آزمایشگاه ‌ها و فرصت‌ های آموزش پرواز است. برای تحصیل در این دانشگاه نیز باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. طول دوره تحصیل در این دانشگاه ۴ سال است. دانشجویان پس از اتمام دوره، از گروه Pilot Portion مدرک لیسانس خود را دریافت خواهند کرد.

هزینه های تحصیل رشته خلبانی ترکیه

ترکیه تعداد دانشگاه های خلبانی زیادی دارد که هر کدام از آن ها شهریه خودشان را از شما دریافت خواهند کرد. امام به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته خلبانی در ترکیه چیزی حدود ۸۰ هزار یورو در سال برای شما هزینه خواهد داشت. برای مثال دانشگاه آیتلیم که قبل تر نیز با هم بررسی کردیم سالیانه چیزی نزدیک به ۵۵ هزار یورو شهریه دارد. البته ذکر این نکته را در اینجا لازم می دانیم که این هزینه ها صرفا شامل هزینه های تحصیل می شوند و سایر هزینه ها مانند خرد و خوراک و مسکن و پوشاک و … باید به آن اضافه شود.

تحصیل خلبانی در ترکیه

آینده شغلی رشته خلبانی در ترکیه

ترکیه با داشتن بیش از ۸۲ میلیون نفر جمعیت بیش از ۵ شرکت هواپیمایی بسیار بزرگ دارد. میزان درآمد حاصل از این شرکت ها تا ۲۰ سال آینده تقریبا دو ۲ برابر خواهد شد. از این رو مهم است که بدانیم آینده شغلی خلبانی در ترکیه نسبتا تضمین شده است و این کشور برای توسعه خطوط هوایی خود نیاز به کادر فنی هوایی مجرب و تحصیل کرده خواهد داشت. در ادامه تعدادی از مشاغلی که با تحصیل خلبانی در ترکیه می توانید به دست آورید را با هم مرور می کنیم:
– خلبان هواپیمایی برای خطوط هوایی بزرگ یا خطوط هوایی کوچکتر منطقه ای
– خلبان هواپیمایی شرکتی یا تجاری
– خلبان بار
– چارتر
– مربی پرواز
– خلبانان آمبولانس پزشکی / هوایی
– خلبان کشاورزی

درآمد خلبانی در ترکیه

همانطور که قبل تر نیز گفتیم با تحصیل در رشته خلبانی ترکیه فرصت بسیار مناسبی برای ورود به بازار کار خواهید داشت. همچنین کشور ترکیه به عنوان یک کشور توریستی تعداد پرواز بالایی در آسمان خود تجربه می کند و از این جهت وضعیت مناسبی دارد. خلبانان ترکیه به طور میانگین ماهانه چیزی نزدیک به ۱۴ هزار لیر دریافت می کنند. این درآمد تقریبا جز درآمدهای بالای این کشور به شمار می آید. برای مثال کف حقوق در ترکیه ماهی ۷ هزار لیر و سقف آن ۲۱ هزار لیر است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که سابقه کار و میزان تجربه و مهارت مانند تمام رشته های دیگر بر میزان درآمد ماهیانه یک خلبان تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند