تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

یکی از پرطرفدارترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی, رشته ژنتیک پزشکی می‌باشد. این رشته زیر شاخه پزشکی است و

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

یکی از پرطرفدارترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی, رشته ژنتیک پزشکی می‌باشد. این رشته زیر شاخه پزشکی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است, بنابر این متقاضیان بسیاری برای تحصیل دارد. از آنجایی که شرایط تحصیل ژنتیک پزشکی در ایران دشوار است, تحصیل در ترکیه برای این رشته بهترین گزینه است. ترکیه با برخورداری از تمامی تجهیزات مورد نیاز ژنتیک پزشکی و دانشگاه های بین المللی , بهترین موقعیت برای تحصیل در این رشته می‌باشد, چرا که تحصیل در تمامی مقاطع این رشته پرطرفدار هزینه های بسیاری دارد و کشور ترکیه با ارائه بورسیه تحصیلی دغدغه اصلی متقاضیان ژنتیک پزشکی را از بین برده است. اما لازم به ذکر است که دریافت پذیرش تحصیلی همراه با بورسیه برای تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه کاری به شدت تخصصی است که در همین راستا, موسسه مهاجرتی ویتراپو برای دریافت پذیرش تحصیلی شما عزیزان همراه با بورسیه تحصیلی آماده خدمت رسانی می‌باشد. با ما همراه باشید.

تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه چگونه است؟

کشور ترکیه جز برترین کشورهای جهان در زمینه ژنتیک پزشکی می‌باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در مهم ترین علم حاضر در جهان یعنی ژنتیک پزشکی را دارند, با توجه به مقام جهانی ترکیه در این رشته, می‌توان گفت که یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی همین کشور است. اهمیت این رشته در اینجا است که، بسیاری از بیماری های لاعلاج و خاص، توسط علم ژنتیک پزشکی راهکاری برای درمانشان پیدا می‌شود. برای مثال ساخت واکسن های بیماری های واگیردار توسط همین رشته انجام می‌شود. و برای اینکه بتوانید جز تیمی باشید که آینده پزشکی و درمانی دنیا را عوض می‌کند، باید در رشته ژنتیک تحصیل کرده باشید. عملکرد فوق العاده ترکیه در علم ژنتیک و دانشگاه های این کشور باعث شده است که فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام دوره درسی خود، پیشنهادهای کاری بسیاری از کشورهای مطرح دنیا دریافت کنند, چرا که کیفیت آموزش در این کشور از ارزش و اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی, کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است و متقاضیان در مقطع دلخواه خود می‌توانند تحصیل کنند, اما برای دریافت پذیرش تحصیلی در این رشته ابتدا باید تمامی مدارک و شرایط مورد نیاز را فراهم سازند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

چرا تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه را انتخاب کنیم؟

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم اهمیت و کاربرد رشته ژنتیک پزشکی روز به روز بیشتر شده و افزایش پیدا می‌کند. برای مثال زمانی که ویروس کرونا همه گیر شد در نهایت کشورهای پیشرفته با استفاده از تکنولوژی و دانش عمیق خود درباره علم ژنتیک توانستند که به فرمول واکسن دست پیدا کنند. همچنین علاوه بر اهمیت روزافزون این رشته، دانشگاه های کشور ترکیه رتبه بالایی در پزشکی و به خصوص در علم ژنتیک دارند. در این کشور دانشجویان رشته ژنتیک پزشکی اجازه حق کار به صورت نیمه وقت دارند, بر خلاف سایر کشور های ارائه دهنده این رشته, چرا که در کشور های خارجی دانشجویان فقط با داشتن ویزای تحصیلی می‌توانند در هنگام تحصیل خود به کار نیز بپردازند. همچنین از آنجایی که در کشور ترکیه با پایان تحصیلات عالی, متقاضی امکان کار در این کشور را نیز دارد, یکی از بهترین موقعیت ها برای تحصیل است. این کشور با برخورداری از دانشگاه هایی که دارای مدارک و اساتید معتبر و بین المللی است, برای تحصیل در این رشته برترین است. تمام این دلایل به همراه ویژگی هایی نظیر،‌ مسافت کم این کشور با ایران، هزینه های زندگی مناسب، فرهنگ نزدیک به ایران و… دست به دست هم می‌دهند تا ترکیه را انتخاب جذابی برای کسانی کنند که قصد تحصیل ژنتیک پزشکی را دارند.

تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

شرایط ورود به رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه تحصیل کنید باید شرایط پذیرش هر دانشگاه را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید. اما به طور کلی برای اقدام پذیرش توسط این دانشگاه ها باید مدرک دیپلم خود را کسب نموده باشید. همچنین داشتن ریزنمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی می باشد. توصیه نامه از اساتید و یا معلم های اسبق خود که خودشان نیز مدرک بین المللی دارند بی تاثیر نخواهد بود. برای گرفتن پذیرش دانشگاه های ترکیه در رشته ژنتیک باید در آزمون تافل نمره حداقل ۸۰ را کسب نمایید. همچنین باید در آزمون های YDS و KDPS و DSU شرکت نموده و حداقل نمرات لازم برای هر مقطع تحصیلی را کسب نمایید.

 • شرط حداقل سن که معمولا 18 سال می‌باشد
 • داشتن مدرک دیپلم
 • داشتن ریزنمرات دیپلم
 • اخذ نمره بالای 80 در آزمون تافل
 • مدرک زبان ترکی در صورت تمایل به تحصیل به زبان ترکی

مدارک لازم برای تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه را دارید باید یک سری از مدارک مربوطه به دوران تحصیلتان را تهیه نمایید. همچنین ذکر این نکته ضروری است که ممکن است مدارک مورد نیاز برای پذیرش هر دانشگاه متفاوت باشد و بهتر است که قبل از اقدام برای هر کاری ابتدا وب سایت دانشگاه مدنظرتان را بررسی نمایید.

 • ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک قبولی در آزمون های YDS و DUS و KDPS
 • عکس پرسنلی
 • مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس در صورت قصد تحصیل به زبان انگلیسی
 • ارائه نامه تمکن مالی

مقاطع تحصیلی رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

مقطع کارشناسی

اگر به تازگی دوران دبیرستان خودتان را تمام کرده اید و فعلا دیپلم دارید و در حال برنامه ریزی برای آینده هستید،‌ یکی از انتخاب های شما می‌تواند تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی ترکیه، آن هم در مقطع کارشناسی باشد. در این مقطع باید نزدیک به ۱۴۶ واحد درسی را پاس کنید. برای مثال از واحدهایی که باید در مقطع کارشناسی پاس کنید می‌توانیم به بیوفیزیک، تکامل، ایمونولوژی، زیست شناسی پرتویی، زیست مولکولی، بیوشیمی، زیست جانوری، آزمایشگاه، شیمی آلی، میکروبیولوژی و … اشاره کنیم. هزینه های تحصیلی در ترکیه بستگی به نوع دانشگاهی دارد که قصد رفتن دارید. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه شهریه های متفاوتی را از دانشجوی های خود دریافت می‌کنند.

مقطع کارشناسی ارشد

پس از آنکه دوره کارشناسی رشته ژنتیک را به پایان رساندید حال می‌توانید برای مقطع ارشد نیز اقدام نمایید. همچنین برای کسانی که دوره کارشناسی خودشان را در کشور دیگری سپری کرده اند نیز این امکان برایشان فراهم است که ادامه تحصیل خود را در ترکیه بگذرانند. در این مرحلهباید دقت کنید که قبل از اقدام برای هرگونه کاری، ابتدا گرایش مدنظرتان برای ادامه تحصیل را مشخص کنید. زیرا گرایش های متفاوت رشته ژنتیک در ترکیه زیر نظر وزرات خانه های مختلفی ارائه می‌شوند. برای مثال گرایش های ژنتیک گیاهی و جانوری زیرنظر وزارت خانه علوم و ژنتیک انسانی و بهداشتی زیر وزارت بهداشت ارائه می‌گردند. با توجه به تفاوت های این گرایش ها آینده کاری و حرفه ای شما نیز تعیین خواهد شد. پس به اندازه کافی در مورد انتخاب گرایشتان تحقیق و پرس و جو کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. دوره ارشد رشته ژنتیک پزشکی ترکیه به مدت ۲ سال برگذار می‌شود و ۳۲ واحد درسی دارد که ۸ واحد آن شامل پایان نامه خواهد بود. از جمله واحدهایی که در این مقطع سپری خواهید کرد می‌توان به ژنتیک مولکولی، ژنتیک جمعیت تکمیلی، ژنتیک ایمنی، ژنتیک انسانی، سمینار، روش تحقیق اشاره کرد.

مقطع دکتری

اگر قصد تحصیل در بالاترین حد ممکن رشته ژنتیک پزشکی ترکیه را دارید،‌ مقطع دکتری پیش روی شماست. دکتری ژنتیک یکی از بالاترین درجات شاخه پزشکی محسوب می‌شود. دوره دکتری ژنتیک به مدت ۴ سال طول خواهید کشید. از جمله واحدها و درس هایی که در طی این ۴ سال باید پاس کنید می‌توان به ژنتیک پزشکی، ژنتیک سرطان پیشرفته، ژنتیک ایمنی پیشرفته، کارورزی تخصصی بیمارستانی، ژنتیک مولکولی پیشرفته و پایان‌نامه اشاره نمود. دانشگاه هایی همچون کوچ، سابانجی، آنکارا، استانبول و بلیکنت مقطع دکتری رشته ژنتیک پزشکی را اريه می‌دهند که می‌توانید برای گرفتن پذیرش آنها اقدام کنید.ت می‌کنند

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه همراه با بورسیه تحصیلی

همانند سایر رشته های پزشکی برای تحصیل رشته ژنتیک پزشکی نیز فرصت گرفتن بورسیه تحصیلی را خواهید داشت. دولت ترکیه طبق برنامه های مختلفی همچون فارابی، مولانا و اراسموس فرصت ها بورسیه را ارائه می‌کند. تمایل افراد برای گرفتن بورسیه به دلیل کاهش هزینه های تحصیلی بسیار بالا است پس اگر قصد گرفتن بورسیه را دارید بهتر است با دقت و تمرکز بالایی اقدام کنید و شرایط مورد نیاز آن را به خوبی فراهم نمایید. لازم به ذکر است که موسسه مهاجرتی ویتراپو, پذیرش تحصیلی شما همراه با بورسیه رایگان را در سریع ترین زمان ممکن دریافت می‌کند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای ژنتیک پزشکی در ترکیه

 • مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را به طور کامل تهیه کرده و به درستی ترجمه نمایید
 • وبسایت هر دانشگاهی که بورسیه تحصیلی می دهد را مرتب چک کنید تا از تاریخ های مهم غافل نباشید
 • سعی کنید تمام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را به خوبی در آن نشان بدهید
 • برای گرفتن بورسیه معدل دیپلم شما نباید زیر ۱۲ باشد. همچنین اگر برای مقطع ارشد اقدام می کنید معدل کارشناسی شما نباید زیر ۱۵ باشد
 • نمره زبان انگلیسی شما در آزمون های بین المللی تافل و یا ایلتس هرچه بالاتر باشد بهتر است

برترین دانشگاه های تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه سابانچی

اگر قصد تحصیل رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه را دارید یکی از بهترین دانشگاه های پیش روی شما دانشگاه سابانچی است. در این دانشگاه ها برنامه های تحصیلی همچون مهندسی زیست شناسی ارائه می‌شود. پس از اتمام دوران تحصیل خود در این دانشگاه برای مقاطع بالاتر می‌توانید به تمامی کشورهای دنیا مهاجرت نمایید. لازم به ذکر است که برای تحصیل در این دانشگاه باید سالانه مبلغ 18000 یورو برای شهریه پرداخت نمایید.

تحصیل ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه باهچه شهیر

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه باهچه شهیر از جمله برترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی, دانشگاه باهچه شهیر می‌باشد. این دانشگاه ارائه دهنده گرایش بیولوژی مولکولی و ژنتیک از رشته ژنتیک پزشکی است و همچنین دارای رنکینگ بسیار معتبر و ارزشمند در دنیا و کشور ترکیه است. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید سالانه 7197 یورو به عنوان شهریه پرداخت کنند.

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه کادیر هاس

دانشگاه کادیر هاس یکی از برترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی می‌باشد و دارای رنکینگ جهانی 201 – 250 در EECA است. این دانشگاه ارائه دهنده گرایش بیو انفورماتیک و ژنتیک از رشته ژنتیک پزشکی است و هزینه ای که برای تحصیل در این دانشگاه سالانه باید پرداخت کرد, برابر با 10905 یورو می‌باشد.

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت نیز از جمله دانشگاه های ارائه دهنده رشته ژنتیک پزشکی می‌باشد. در این دانشگاه بیولوژی مولکولی و ژنتیک, گرایش رشته ژنتیک پزشکی تدریس می‌شود. این دانشگاه دارای رتبه معتبر در دنیا و همچنین رتبه 14 در EECA می‌باشدو متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه باید سالانه 13177 یورو پرداخت کنند.

تحصیل رشته ژنتیک پزشکی ترکیه در دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌رود که رشته ژنتیک را نیز ارائه می‌دهد. در این دانشگاه دوره هایی همچون زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک، زیست شناسی سرطان، علوم اعصاب و بیوانفورماتیک را می‌توانید پشت سر بگذارید. با تحصیل در این دانشگاه این فرصت را خواهید داشت که کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بیشماری را به همراه اساتید این دانشگاه به پایان برسانید. پس از فارغ التحصیلی در این رشته،‌ در شاخه هایی همچون بیوتکنولوژی، علوم محیطی، کشف و توسعه دارویی، کنترل کیفیت مواد غذایی و پزشکی قانونی می‌توانید مشغول به کار شوید. شهریه این دانشگاه سالانه 12240 یورو می‌باشد.

هزینه تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در رشته ژنتیک حرف های بسیاری برای گفتن دارند و می‌توان گفت رتبه های بالایی را در این زمینه کسب نموده اند. برای تحصیل در این دانشگاه ها باید شهریه بپردازید. این شهریه بسته به نوع دانشگاه که خصوصی یا دولتی باشد و همچنین مقطع تحصیلی شما متفاوت خواهد بود. میانگین هزینه شما به عنوان یک دانشجوی رشته ژنتیک در مقطع کارشناسی بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار خواهد بود. این هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد به ۱۸ هزار دلار هم می‌رسد. علاوه بر شهریه دانشگاه که به صورت سالیانه پرداخت می‌کنید یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید شهری است که برای اقامت انتخاب می‌کنید. هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. برای مثال در شهر استانبول هزینه های اولیه زندگی از شهری مانند آنکارا یا ازمیر بسیار بالاتر می‌باشد.

درآمد رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

همانطور که قبل تر نیز اشاره کردیم رشته ژنتیک یکی از به روزترین و پیشرفته ترین رشته های علم پزشکی به شمار می‌رود. از همین رو میزان درآمد یک متخصص ژنتیک بسیار بالا خواهد بود. برای مثال متوسط حقوق یک دکتر ژنتیک در کشور ترکیه سالیانه ۱۶۰ هزار لیر است. این مقدار حقوق و درآمد در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است برای مثال در استانبول به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرهای ترکیه درآمد بیشتری خواهید داشت ولی از آن سو هم هزینه های زندگی تان بالاتر است. درآمد یک دکتر ژنتیک در شهر استانبول به سالیانه ۲۱۰ هزار لیر هم می‌رسد.

تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه

بازار کار رشته ژنتیک پزشکی در ترکیه

رشته ژنتیک از آن دسته رشته هایی است که روز به روز جامعه جهانی نیاز بیشتری به آن پیدا می‌کند. با توجه به این که رشته پزشکی انتها ندارد بازار کار ژنتیک پزشکی هم هیچوقت کساد نخواهد بود. و شرکت های پیشرو و بزرگ دنیا همواره به دنبال کشف فرمول ها و راه حل هایی برای درمان بیماری های خاص و سرطان خواهند بود. پس از اتمام دوران تحصیلتان انتخاب های زیادی برای کار کردن خواهید داشت. از تدریس و وارد شدن به هیئت علمی دانشگاه ها گرفته تا کار در گروه های تحقیقاتی و آزمایشگاه های دولتی پیش روی شما خواهد بود.

سوالات متداول

میانگین حقوق یک دکتر ژنتیک سالیانه چقدر است؟

160 هزار لیر

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل ژنتیک پزشکی در ترکیه چیست؟ تافل یا آیلتس

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند