تحصیل مهمانداری در ترکیه

یکی از پرطرفدارترین و در عین حال پردرآمدترین رشته ها در جهان, رشته مهمانداری هواپیماست. این رشته سالیان سال است

تماس: 021-91303121
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ

یکی از پرطرفدارترین و در عین حال پردرآمدترین رشته ها در جهان, رشته مهمانداری هواپیماست. این رشته سالیان سال است که جزء رشته های برتر تحصیلی کشورمان ایران و سایر کشورهای خارجی است. اما از آنجایی که تحصیل مهمانداری در ایران سخت و دشوار است, یکی از بهترین گزینه های تحصیل, تحصیل در ترکیه است. تحصیل مهمانداری در ترکیه به دلیل اعتبار مدارک ارائه شده توسط موسسات و دانشگاه های بین المللی, مدت زمان کوتاه برای تحصیل این رشته و در عین حال کیفیت بالای تحصیل بهترین موقعیت تحصیلی را برای متقاضیان این رشته فراهم کرده است. در این کشور به دلیل اعتبار مدارک ارائه شده برای رشته مهمانداری, با تحصیل در آن متقاضیان می‌توانند برای استخدام در شرکت های معتبر سراسر دنیا و کشور ترکیه اقدام نمایند (استخدام مهماندار در کشور ایران به دلیل وجود تحریم شرکت های هواپیمایی بسیار محدود است). اما لازم به ذکر است که دریافت پذیرش تحصیلی برای رشته مهمانداری در ترکیه دارای شرایط و ویژگی های خاص خود می‌باشد و کاری به شدت تخصصی است. در همین راستا مشاوران کارآزموده ویتراپو برای دریافت پذیرش تحصیلی شما عزیزان از معتبرترین دانشگاه های این کشور آماده خدمت رسانی می‌باشند. با ما همراه باشید.

تحصیل مهمانداری در ترکیه چگونه است؟

تحصیل در رشته مهمانداری هواپیما مربوط به روش‌ های ارائه خدمات به مسافران است. مهماندار هواپیما باید بتواند به خوبی در قبل از پرواز، هنگام پرواز و پس از پرواز خدمات مورد نیاز را به مسافران ارائه کرده و توانایی میزبانی از آنان را داشته باشد, و همچنین باید دستورالعمل‌ های ایمنی مانند نحوه و زمان استفاده از کمربند ایمنی هواپیما، نحوه استفاده از ماسک‌ های اکسیژن و درب های خروج از هواپیما در مواقع اضطراری را به مسافران آموزش دهند. تحصیل رشته مهمانداری در ترکیه در سال های اخیر به یکی از گزینه های مورد علاقه مهاجران تبدیل شده است, چرا که متقاضیان با تحصیل در این کشور با وجود دانشگاه ها و اساتید بین المللی و امکانات ویژه پس از تحصیل خود می‌توانند در برترین شرکت های معتبر دنیا و همچنین کشور ترکیه استخدام شوند. برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور باید مدارک خود را به صورت کامل با توجه به مدارک و شرایط مورد نیاز دانشگاه موردنظر خود ارائه دهید, چرا که شرایط و مدارک مورد نیاز برای این رشته در هر دانشگاه متفاوت است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. اما به طور کلی قبل از بررسی شرایط تحصیل مهمانداری در ترکیه, بهتر است که با وظایف مهمانداری آشنا شوید.

وظایف یک مهماندار هواپیما چیست؟

اگر قصد تحصیل در رشته مهمانداری در ترکیه را دارید شاید بد نباشد که ابتدا نگاهی نیز به وظایف یک مهماندار بیاندازید. اصلی ترین و مهم ترین وظیفه یک مهماندار حفظ ایمنی مسافران است. یک مهماندار باید مطمئن شود که تمام مسافران قوانین پرواز را به خوبی رعایت می‌کنند. همچنین باید سعی کند که تجربه پرواز را برای مسافران راحت‌تر و لذت‌بخش تر نماید. مهمانداران در هنگامی که مسافران به تازگی وارد هواپیما می‌شوند باید از آنها استقبال نموده و در صورت لزوم آنها را به صندلی خود راهنمایی نمایند و قبل از بلند شدن هواپیما نکات ایمنی و ضروری در صورت رخ دادن اتفاقی ناگوار را به همه مسافران یاد دهند. همچنین در صورت سوال داشتن مسافران به خوبی به آنها پاسخ دهند تا مطمئن شود که همه نکات ایمنی را به خوبی فرا گرفته اند. یکی دیگر از مهم ترین وظایف مهمانداران کمک به مسافران هنگام مواقع ضروری است. برای مثال زمانی که نیاز به تخلیه اضطراری می‌شود مهماندار باید به تمام مسافران کمک نموده تا همه شان از هواپیما خارج شوند و در صورت بروز آتش در کابین سریعا اقدام نموده و از رشد آتش جلوگیری نماید. لازم به ذکر است اطمینان حاصل کردن از بسته بودن کمربند ایمنی مسافران نیز یکی دیگر از وظایف و شرح شغلی مهماندار می‌باشد.

چرا تحصیل در رشته مهمانداری ترکیه را انتخاب کنیم؟

ترکیه یکی از کشورهای رو به توسعه خاورمیانه به شمار می‌رود. یکی از اصلی ترین منابع درآمدی دولت ترکیه صنعت توریسم است. امروزه از سرتاسر دنیا افراد زیادی برای دیدن و تفریح به کشور ترکیه سفر می‌کنند. ترکیه نیز در سال های گذشته سرمایه گذاری عظیمی در این صنعت انجام داده است و با ساختن هتل ها و امکانات تفریحی و اقامتی بسیار مناسب سعی داشته تا رضایت مسافران خود را تامین کند. در نتیجه پرواز در کشور ترکیه به دلیل بالا بودن میزان توریست بسیار زیاد است. پس می‌توان نتیجه گرفت که خدمه پرواز از جمله مهمانداران همیشه فرصت های شغلی مناسبی خواهند داشت.

شرایط ورود به رشته مهمانداری در ترکیه

اکثر موسسه هایی که رشته مهمانداری در ترکیه را تدریس می‌کنند آزمون ورودی ندارند. اگر قصد تحصیل در رشته مهمانداری در ترکیه را دارید،‌ صرفا با داشتن مدرک دیپلم می‌توانید اقدامات لازم جهت پذیرش در این رشته را آغاز کنید. البته لازم به ذکر است که شرایط و مدارک لازم برای هر دانشگاه یا موسسه ممکن است متفاوت باشد. برای گذارندن دوره مهمانداری هم می‌توانید در آموزشگاه های خصوصی ثبت نام کنید و هم می‌توانید از طریق تحصیلات آکادمیک دانشگاهی وارد این حرفه بشوید. شرکت های هواپیمایی مختلف، قوانین متفاوتی را نیز دارند اما معمولا کسانی که از تحصیلات آکادمیک مربوط به صنعت هواپیما و گردشگری برخوردار هستند، شانس بالاتری برای کسب موقعیت های مهمانداری خواهند داشت. در ادامه نگاهی به حداقل شرایط لازم برای ورود به این رشته می‌اندازیم.

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم به عنوان آخرین مدرک تحصیلی
 • محدوده سنی بین ۱۷ تا ۲۷ سال (به طور کلی سن ایده آل برای ورود به این رشته 18 تا 21 سال است)
 • داشتن قد و وزن متناسب (برای آقایان حداقل قد 175 و برای بانوان 165 سانتی متر می‌باشد)
 • سلامت جسمی و روحی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ترکی متناسب با نیاز موسسه و آموزشگاهی که قصد تحصیل در آنجا را دارید

رشته مهمانداری ترکیه را در چه مقاطعی می‌توان شرکت کرد؟

نکته قابل توجه برای متقاضیانی که قصد تحصیل رشته مهمانداری ترکیه را دارند این است که تقریبا در هر نقطه ای از تحصیل خودتان که قرار دارید می‌توانید برای مهمانداری اقدام کنید. با داشتن حداقل مدرک دیپلم می‌توانید در دوره های مهمانداری موسسه ها و آموزشگاه های معتبر شرکت کنید. این دوره ها معمولا ۹ ماه تا یک سال طول می‌کشند. همچنین می‌توانید در مقطع کاردانی مهمانداری در ترکیه وارد دانشگاه بشوید. در این مقطغ باید واحدهای درسی عملی و تئوری متفاوتی را بگذارنید. برای مثال با انواع هواپیما باربری و مسافربری آشنا خواهید شد و کدهای مربوط به پرواز را یاد خواهید گرفت. همچنین در واحدهای عملی یاد خواهید گرفت که در صورت رخ دادن یک اتفاق ناگوار چگونه واکنش نشان بدهید و عمل کنید.

از چه گرایش های تحصیلی می‌توان وارد مهمانداری شد؟

 • مدیریت مهمانداری و گردشگری
 • روابط عمومی
 • جهانگردی
 • مدیریت گردشگری
 • مدیریت
 • حمل و نقل هوایی
 • مدیریت مهمانداری
 • مدیریت هواپیمایی

بسیاری از کسانی که در حرفه مهمانداری فعالیت می‌کنند دوره مهمانداری خودشان را در موسسه های خصوصی یا شرکت های هواپیمایی گذرانده اند. اما بسیاری از افراد نیز هستند که پس از تحصیل در گرایش های مختلف تصمیم می‌گیرند که وارد این حرفه بشوند. برای مثال در صورت تحصیل در رشته گردشگری و مهمانداری نیز می‌توانید به عنوان یک مهماندار وارد بازار کار بشوید. یکی دیگر از رشته های تحصیلی که پس از اتمام آن با گذراندن یک دوره می‌توانید تبدیل به یک مهماندار بشوید رشته ارتباطات است. به طور کلی تمامی رشته های درسی که معرفی شدند مربوط به سفر و گردشگری می‌شوند با مهمانداری در ارتباط هستند.

ویژگی ها مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهمانداری در ترکیه

در صورتی که قصد دارید وارد رشته مهمانداری بشوید باید ویژگی های اخلاقی و شخصیتی متناسب با آن را نیز داشته باشید. مهمانداری برخلاف ظاهرش کار سختی است و باید آمادگی این را داشته باشید که به طور دائم در حال پرواز باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های لازم برای هر فرد که قصد مهماندار شدن دارد،‌ بیاندازیم.

 • مهارت های ارتباطی و اجتماعی بالا،‌به عنوان یک مهماندار باید به خوبی با مردم ارتباط برقرار کنید
 • وقت شناسی،‌ اگر آدم منظمی نیستید و نمی‌تونید سر موقع در قرارهای خود حاضر شوید احتمالا مناسب شغل مهمانداری نخواهید بود
 • توانایی حل مسئله بالا،‌در صورت بروز رخدادی ناگوار در حین پرواز باید بتوانید سریع تصمیم بگیرید و عمل کنید
 • یک مهاندار علاوه بر اینکه به خوبی با افراد ارتباط برقرار می کند باید بتواند سریع نیز از خواسته آنها مطلع شود
 • داشتن روحیه کارتیمی, از لحظه ورود تا انتهای سفر نیاز به یک روحیه کار تیمی فوق العاده خواهید داشت
 • توانایی یادگیری چند زبان بین المللی،‌ برای ورود به بزرگ ترین شرکت های هواپیمایی باید به چندین زبان زنده دنیا را به خوبی صحبت کنید
 • مسئولیت پذیری، به عنوان یک مهماندار یکی از مهم ترین ویژگی های اخلاقی شما مسئولیت پذیری خواهد بود
 • صبوری، به عنوان یک مهماندار باید بتوانید ساعت های طولانی کار کنید و صبر خود را از دست ندهید

بازار کار رشته مهمانداری در ترکیه

پس از اینکه دوره تحصیلی خودتان در رشته مهمانداری را به پایان رساندید می‌توانید برای استخدام شدن در شرکت های هواپیمایی ترکیه و یا سایر کشورهای دنیا اقدام نمایید. شرکت های هواپیمایی معمولا مراحل یکسانی را برای داوطلبان خود برگزار می‌کنند. اولین مرحله استخدامی هر شرکت آزمون کتبی خواهد بود. لازم به ذکر است که هر شرکت هواپیمایی آزمون خاص خودش را برگزار می‌کند. اما به طور کلی در این آزمون اطلاعات شما در زمینه مهمانداری سنجیده خواهد شد. برای سنجیدن میزان توانایی شما در ارتباط برقرار کردن،‌ ممکن است در گروه های چند نفره قرار بگیرید و از شما خواسته شود که به بحث بپردازید. در واقع این تکنیک شرکت های هواپیمای برای سنجش یکی از مهم ترین ویژگی های هر مهماندار یعنی ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن است. پس از گذارندن مراحل فوق با شما مصاحبه شده و سوالات و اطلاعات تکمیلی از شما دریافت خواهد شد. پس از گذارندن تمام مراحل بالا شرکت های هواپیمایی به شما مجوز ورود به یک دوره آزمایشی مهمانداری را خواهند داد. که در صورت با موفقت پشت سر گذاشتن آن نیز خواهید توانست که به عنوان یک مهماندار استخدام شوید.

درآمد رشته مهمانداری در ترکیه

به طور کلی مهمانداری یکی از مشاغل پردرآمد دنیا محسوب می‌شود و مهمانداران به طور میانگین از حقوق بالایی برخوردار هستند. البته میزان حقوق دریافتی شما بستگی به میزان مهارت های شما مانند تعداد زبان های بین المللی که بلد هستید دارد. سابقه کاری نیز یکی دیگر از عواملی است که در میزان حقوق دریافتی شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. همچنین یکی دیگر از عواملی که بر میزان دریافتی شما تاثیر خواهد گذاشت شرکت هواپمایی است که در آن مشغول به کار می‌شوید. پس از اتمام رشته مهانداری در ترکیه اگر در خود این کشور وارد بازار کار شوید درآمد سالیانه ای نزدیک به ۷۰ هزار لیر خواهید داشت. اما اگر تصمیم بگیرید جذب شرکت های هواپیمایی سایر کشورها شوید درآمد متفاوت تری خواهید داشت. برای مثال درآمد یک مهماندار در کشور آمریکا سالیانه ۷۰ هزار دلار خواهد بود. این رقم در کشور انگلستان به سالیانه ۵۰ هزار پوند می‌رسد. در کشور آلمان نیز یک مهماندار به طور میانگین درآمدی معادل ۳۱ هزار یورو در سال خواهد داشت.

آیا برای مهاجرت به مشاوره احتیاج دارید؟

مشاوره را همین الان رزرو کنید یا بررسی کنید که واجد شرایط مهاجرت هستید
تماس با ما
ــــــــــــــــــــــــ یا ــــــــــــــــــــــــ
برای مشاوره رایگان کلیک کنید
فرم زیر را برای ما ارسال کنید و منتظر بمانید
مشاوران ویتراپو در اسراع وقت با شما تماس میگیرند